DOLAR 32,8248 % 0.04
EURO 35,2439 % -0.18
STERLIN 41,7711 % -0.2
FRANG 36,7168 % -0.28
ALTIN 2.450,67 % -1,57
BITCOIN 64.300,00 0.011
reklam

FATURA VATANDAŞA KESİLECEK!

Yayınlanma Tarihi : Google News
FATURA VATANDAŞA KESİLECEK!

İlaca erişim ve maliyet konusunda uyarı niteliğinde ortak açıklama yapan eczacılar, “İlaç firmaları SGK iskontosuna uymuyor, fatura hastalara çıkacak” dedi. Mersin Eczacı Odası Başkanı Uzm. Ecz. Özgün Sağır, diyaliz hastalarının yakın zamanda aylık bin lira civarında ödeme yapmak zorunda kalacağına dikkat çekerek, bu durumun eczacı ve vatandaşı yine karşı karşıya getireceğini söyledi.

 

Elvan KONUK

Türk Eczacıları Birliği ve aralarında Mersin Eczacı Odası’nın da bulunduğu 54 bölge eczacı odası tarafından yapılan ortak açıklamada ilaç firmalarının SGK iskontosuna uymadığına dikkat çekilerek böbrek yetmezliği bulunan hastaların yakın zamanda ilaçlara ulaşmak için aylık bin lirayı cebinden karşılamak zorunda kalacağı vurgulandı.

Euro kurlarındaki artış nedeniyle daha önce ilaç bulamama sıkıntısı yaşandığını hatırlatan Mersin Eczacı Odası Başkanı Özgün Sağır, yaşanılanın ilaç fiyatlarındaki sıkıntının başka bir boyutu olduğunu söyledi.  İlaç firmalarının zarar ettiğini gerekçe göstererek devlete ödediği kamu kurum iskontosunun yüzde 6’lık kısmını artık ödemeyeceğinden söz eden Sağır “Bu durum hastaların yüzde 6’lık farkı karşılaması anlamına geliyor ki bunlar diyaliz solüsyon hastaları. Diyaliz solüsyonları pahalıdır. O nedenle bir aylık ilaç alan hasta bin lira civarında bir fiyat farkı ödemek zorunda kalacak” dedi.

“DEVLET BU DURUMA KULAKLARINI TIKIYOR”

Devletin bu konuda herhangi bir yaptırım uygulamamasından üzüntü duyduklarını dile getiren Sağır, “Hastaların ödeyeceği rakam boyutu ve durumun diyaliz hastalarını ilgilendirmesi ile konu çok daha önemli bir hale geldi. Devletin bu duruma kulaklarını tıkıyor olması bizi çok üzüyor. Çünkü iskonto firma ile devlet arasındaki bir işlem, firma ben vermeyeceğim diyor, devlet de buna herhangi bir yaptırım uygulamıyor. Üzücü olan kısmı bu ve gelecek günlerde hastaların bu ürünü alması için ödeyeceği fiyat farkı.  Eczacı ve vatandaşı ilgilendirmeyen bir durumda yine eczacı ve vatandaş karşı karşıya gelecek yine” diye konuştu.

reklam