DOLAR
EURO
STERLIN
FRANG
ALTIN
BITCOIN
Mersin Kenti Edebiyat Ödülü’ne Murathan Mungan değer görüldü Mersin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) öncülüğünde 17 yıldır sürdürülen Mersin Kenti Edebiyat Ödülü’ne bu yıl çağdaş edebiyatın usta ismi yazar Murathan Mungan değer görüldü. Mungan’a ödülü, kasım ayında düzenlenecek törenle takdim edilecek. MTSO’nun Türkiye ve Mersin’de edebiyat ilgisini geliştirmek ve ulusal ölçekte bir verime dönüştürüp edebiyat okurlarının dikkatini nitelikli örneklere çekmek üzere düzenlediği Mersin Kenti Edebiyat Ödülü’nün bu yıl 17’ncisi gerçekleştirildi. Türk edebiyatının gelişmesine katkıda bulunan kişileri onurlandırmak, daha yaygın okunmasını sağlamak için MTSO’nun girişimleriyle kent adına verilen Mersin Kenti Edebiyat Ödülü’nün Celal Soycan, Turhan Günay, Metin Cengiz, Yavuz Özdem ve Cemal Sakallı’dan oluşan değerlendirme kurulu, bu yıl yazar Murathan Mungan’ı ödüle değer buldu. “Edebiyat daha güzel bir dünya demektir” MTSO Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Sefa Çakır, konuyla ilgili yaptığı değerlendirmede 17 yıldır aralıksız verilen Mersin Kenti Edebiyat Ödülü’nün Türkiye’de bir kent adına verilen ilk ve tek ödül olduğunu söyledi. Mungan’a bu ödülü kabul ederek Mersin’i onurlandırdığı için tüm Mersinliler adına teşekkür eden Çakır, “Edebiyat daha güzel bir dünya demektir. Kentimizi ve ülkemizi sadece ekonomik anlamda zenginleştirmenin parçası değil, daha bütünsel anlamda yaşanır, adil, huzurlu, saygılı, dürüst bir toplum oluşmasına katkıda bulunacak en önemli şeyin edebiyat, hatta genel anlamda sanat olduğuna olan inancımızla kurumsal hale gelen bu kültürel etkinliğin bir parçası olmaktan onur duyuyoruz” dedi. Mersin Kenti Edebiyat Ödülü 2007’den beri veriliyor Oda olarak ‘Mersin Kenti Edebiyat Ödülü’nün nitelikli, tarafsız, siyaset ve ideolojiler üstü şekilde devam etmesine, odak noktası edebiyat ve Türkçe olması temelinde destek vermeye devam edeceklerini vurgulayan Çakır, kasım ayında yapılacak olan ödül töreninde Mungan’ı Mersin’de konuk etmekten ve Mersinlilerle buluşturmaktan mutluluk duyacaklarını dile getirdi. Mersin Kenti Edebiyat Ödülü’nü 2007 yılında başlatan ve bugüne kadar nitelikli şekilde gelmesine destek olan geçmiş oda yönetimlerine ve başkanlarına, jüri üyelerine ve katkı veren herkese Mersin adına teşekkür eden Çakır, “Edebiyat belki dünyamızı değiştirmeyecek ama bizi değiştirdiğinde eminim dünyamız da daha güzel bir yöne gidecektir. Mersin Ticaret ve Sanayi Odası daha güzel bir dünya adına, daha güzel ve yaşanır bir Mersin adına kültür ve sanata destek vermeye devam edecektir” diye konuştu.
reklam

 “2022’den beklentim, 2021’de yaşadıklarımızı unutmamaktır”

Yayınlanma Tarihi : Google News
 “2022’den beklentim, 2021’de yaşadıklarımızı unutmamaktır”

Mersin Büyükşehir Belediyesi CHP’li Meclis Üyesi Ali Boltaç, yaklaşan yeni yılı yayınladığı bir mesajla kutladı. Boltaç, 2021 yılının ülkemiz açısından özellikle sağlık ve ekonomik koşullar açısından zorlu bir yıl olduğunu, 2022 yılının her açıdan beklentileri ve umutları başka bir evreye taşıdığını söyledi.

2021 yılında ülkemizin,  hem dünyayı etkisi altına alan COVİD 19 salgını,  hem de merkezi yönetim ve sistemden kaynaklı ekonomik koşulların ağırlığı altında ezildiğini ifade eden CHP’li meclis üyesi Ali Boltaç, “ 2021 yılı ülkemiz ve kentimiz için adete bir kabus yılı oldu. Zorlu ekonomik koşullar, dövizdeki rekor artışlar, yüksek enflasyon yurttaşlarımızın yaşam standartlını maalesef olumsuz etkiledi. Bu sistem ve yönetim ülkeyi, sosyal yardımlarla ayakta durmaya çalışan bir toplum haline getirdi. Neyse ki Başta Büyükşehir Belediyesi olmak üzere, belediyelerimiz bu duruma seyirci kalmadı ve dezavantajlı bölgelerde yaşayan yurttaşlarımızın temel ihtiyaçlarını karşılamayı kendine görev bildi.   Adeta sosyal belediyeciliğin ne anlama geldiğinin içini doldurdu. Bu vesile ile 2022 yılında iktidar mücadelemizin yanı sıra, ülkemiz ve kentimizin yardıma ve desteğe ihtiyaç duyan tüm yurttaşları için de mücadelemizi sürdüreceğiz, Bundan kimsenin şüphesi olmasın” dedi.

“‘YAŞADIKLARIMDAN ÖĞRENDİĞİM BİR ŞEY VAR’ DİYEBİLMELİYİZ”

Bu sistem ve ekonomik modelden geri adım atılmadığı takdirde 2022 yılının da ülkemiz açısından pek parlak geçmeyeceğine dikkat çeken CHP’li Ali Boltaç, “2022 yılından en büyük beklentim yurttaşlarımızın 2021 yılında yaşadıklarını asla unutmamasıdır. 2022 yılı içerisinde belki de önümüzde bir demokrasi sınavı olabilir ve bu sınavda başarılı olmamız için yaşadıklarımızı bir hazırlık testi gibi tekrar etmeliyiz. Usta şair Özdemir Asaf’ın dediği gibi, ‘Yaşadıklarımdan öğrendiğim bir şey var’ diyebilmeliyiz” şeklinde konuştu.

Boltaç “ 2022 yılının yaşadığımız tüm zorluklara rağmen Ülkemize, Mersin’imize ve Tarsus’lu  hemşehrilerime sağlık, mutluluk ve huzur getirmesini temenni eder,  yeni yılın büyük umutların habercisi olmasını dilerim” ifadelerini kullandı.

reklam