DOLAR 32,5242 % -0.08
EURO 34,7990 % -0.21
STERLIN 40,4738 % -0.12
FRANG 35,5707 % -0.36
ALTIN 2.421,46 % -0,36
BITCOIN 66.569,30 0.869
reklam

“3 yılda 1 milyon ton sıcak asfalt çalışması yaptık”

Yayınlanma Tarihi : Google News
“3 yılda 1 milyon ton sıcak asfalt çalışması yaptık”

Bu yıl 605 bin ton sıcak asfalt hedeflediklerini ifade eden Başkan Seçer, “300 bin tonun üzerinde 2020 ile 2021 arasında asfalt kullanım farkımız var. Rakamları da faaliyet raporunda var. 705 kilometre de sathi asfalt kaplama yapacağız. Tabii hava koşulları önemli bunda. Cuma günü başlıyoruz artık. Hava buna elverişli hale geldi. Biz 3 yılda toplam 1 milyon ton sıcak asfalt çalışması, 1087 kilometre de sathi kaplama yaptık” dedi.

Mersin Büyükşehir Belediye Meclisi’nin 2022 yılı Nisan ayı 1. Birleşim Toplantısı, Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer başkanlığında gerçekleştirildi. Başkan Seçer, 8,5 metrelik 67 atak otobüsün 26’sını teslim aldıklarını, kalan 41 otobüsün de bu ay sonu itibariyle teslim edileceğini belirterek, “Bu yıl içerisinde toplam 185, geçen yılla beraber toplam 272 yeni otobüsü Mersinlilerin hizmetine sunmuş olacağız” dedi. Akbelen Katlı Kavşağı’nın yapımı için Karayolları ile gerekli görüşmelerin yapılması konusunda Cumhur İttifakı üyelerine destek çağırısını yineleyen Başkan Seçer, 3 yıllık dönemde toplam 1 milyon ton sıcak asfalt, 1087 kilometre de sathi kaplama yaptıklarını söyledi.

 “GÖÇMEN’DEKİ KATLI KAVŞAK İLK BİSİKLET YOLU OLAN KATLI KAVŞAK”

Başkan Seçer, hizmete açtıkları Göçmen’deki katlı kavşak hakkında da bilgi verdi. Kavşağı çok kısa sürede bitirdiklerine vurgu yapan Başkan Seçer, “İnşaatı 8 Ocak’ta başlamıştı. 84 gün sürdü, 85. gün yani 3 Nisan’da trafiğe açtık. Bu 84 günün de 42 gününde tam yarısı; yağmurlu hava koşulları vardı. Burada emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum. Gerçekten büyük bir gayret sarf ettiler. Tüm birimlerimize, başta Yol Asfalt Daire Başkanlığı olmak üzere, yüklenici firmanın çalışanlarına, mühendislerine herkese Mersinliler adına teşekkür ederim. Çünkü bu inşaatlar çevreye muazzam bir rahatsızlık veriyor. Kısa sürede bitmesi olumlu oldu” dedi.

Bu kavşağın diğerlerinden farklı özellikleri olduğuna vurgu yapan Başkan Seçer, “Bisiklet yolları entegre ettiğimiz şekilde projelendirildi ve ilk kavşak olma hüviyetini taşıyor. O bölgede Stadyum-Adnan Menderes arasında 5 bin 700 metrelik bir bisiklet yolu var. O güzergaha bağladık ve ilk bisiklet yolu olan katlı kavşak olma hüviyetini de kazanmış oldu. Ayrıca bu akıllı kavşak. Normalde katlı kavşaklarda yüzde 7-8 eğim oluyor ki oranın 755 metre mesafesi var. Burada eğim %3-3,5 arası. Bu oran iyi bir oran. Daha rahat bir görüş sağlıyor. Üst kapalı kesim de 86 metre. Bu da araç trafiğinin daha hızlı hareket etmesini sağlıyor. Bir diğer özelliği de LED aydınlatmalar; güneş ışığıyla eşgüdümlü olarak ayarlanabiliyor. Böylece de enerji tasarrufu sağlamış oluyoruz” ifadelerini kullandı.

“BU KATLI KAVŞAĞI 4 MİLYON 294 BİN DOLARA MAL ETTİK”

Maliyetlerin oldukça arttığı bu dönemde katlı kavşakları diğerlerine göre oldukça uygun yaptıklarını söyleyerek rakamları paylaşan Başkan Seçer, şunları söyledi:

“Bizim hizmete aldığımız üçüncü kavşak. Üçüncü katlı kavşağı açtık. Birinci katlı kavşak Anıt Katlı Kavşağı. Bu katlı kavşağın bize maliyeti 9 milyon 139 bin 566 dolar oldu. Parayı biz ödediğimiz için kuruşu kuruşuna biliyoruz. Bir önceki Egemenlik Kavşağı; 2017 yılında yapılmış ve 10 milyon 39 bin 732 dolara mal olmuş. Sözleşme tarihli dolar kuru üzerinden bunlar hesaplandı. Ancak Sevgi Katlı Kavşağı’nı biz 4 milyon 871 bin dolara mal ettik. Göçmen’deki katlı kavşağı da 4 milyon 294 bin dolara mal ettik. Elbette ki bu kriz ortamı olmasa fiyat farkları bu kadar yoğun çıkmasa belki de dolar bazında çok daha hesaplı bir durum olabilirdi. Biz şeffaf çalışıyoruz biliyorsunuz. TL’nin kıymeti kalmayınca son zamanlarda dolar üzerinden yürüyoruz biz.”

BAŞKAN SEÇER, YENİ KATLI KAVŞAK PROJELERİNİ ANLATTI

Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin Okan Merzeci Bulvarı üzerinde yapacağı diğer çalışmaları da anlatan Başkan Seçer, şöyle devam etti:

“Dikenliyol olarak tabir ettiğimiz bölgede kuzey-güney aksına; bir geçiş, tünel yapacağız. Haziran ayında deplase çalışmalarını yetiştirebilirsek iki ay sonra başlayıp kısa sürede bitireceğiz. Bu hem Sevgi Katlı Kavşağı’nın hem de Demokrasi Katlı Kavşağı’nın yükünü alacak. Bir rahatlama sağlayacak ama yine doğu-batı aksında iki yerde çalışıyoruz. Hal Katlı Kavşağı’nın projesi bitti. Deplase çalışmaları; orada elektrik idaresinin büyük bir direği var yüksek gerilim; o konuda; ‘biz bunun maliyetini üstlenebiliriz’ dedik ama diğer bazı hususlar var. Onların da çözülmesi gerekiyor. Eğer mümkün olursa Saya Park olarak adlandırdığımız o bölgedeki çalışmada da; orası çok büyük bir alan; Adnan Menderes Bulvarı’na kadar düşünülmüş bir proje var ama etaplara böleceğiz. İlk etapta eğer yetiştirebilirsek bu yıl içerisinde birinci etabın projesini, yani o bölgedeki 34. Cadde, Okan Merzeci Bulvarı’nı kesen noktanın katlı kavşağını yapacağız. Eğer yetişmezse bu yıl içerisinde Hal Katlı Kavşağı’na başlayacağız, o bölgeyi gelecek yıla bırakacağız.”

 “3 YILDA 1 MİLYON TON SICAK ASFALT ÇALIŞMASI YAPTIK”

Bu yıl 605 bin ton sıcak asfalt hedeflediklerini ifade eden Başkan Seçer, “300 bin tonun üzerinde 2020 ile 2021 arasında asfalt kullanım farkımız var. Rakamları da faaliyet raporunda var. 705 kilometre de sathi asfalt kaplama yapacağız. Tabii hava koşulları önemli bunda. Cuma günü başlıyoruz artık. Hava buna elverişli hale geldi. Biz 3 yılda toplam 1 milyon ton sıcak asfalt çalışması, 1087 kilometre de sathi kaplama yaptık” dedi.

Vatandaşlardan 3. Çevre Yolu ile ilgili çok soru aldıklarını söyleyen Başkan Seçer, “Uzun süredir gündemimizdeydi. Yalnız Göçmen’deki katlı kavşağın inşaatının bitmesini bekliyorduk. Bazı lojistik nedenlerden dolayı. Biz orada 4. Çevre Yolu’nda yapılan uygulamanın aynısını yapacağız. Bu Cuma da başlıyoruz. Orası 6 bin 75 metre bir güzergah. 3 şerit araç, bir şerit bisiklet ve güvenlik şeridi olacak. Yine yaya yolları olacak. Şu anki durumundan daha güzel trafiğin seyrine katkı sunacak ve görseli olan, bisiklet yolları olan bir ana arter haline gelecek” diye konuştu.

 

reklam