DOLAR 32,2511 % 0.14
EURO 35,0023 % 0.27
STERLIN 41,0886 % 0.43
FRANG 35,2346 % 0.08
ALTIN 2.418,47 % 0,36
BITCOIN 68.765,60 1.61
reklam

AHBİB’in ihracatını kırmızı mercimek sırtladı

Yayınlanma Tarihi : Google News

Akdeniz Hububat, Bakliyat, Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (AHBİB) Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Arslan, 2022 yılının ilk çeyreğinde geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 47 artışla 518,5 milyon dolar ihracata imza attıklarını açıkladı. Başkan Hüseyin Arslan, “2022 yılının Ocak-Mart ayları arasındaki bölge ihracatımızın lokomotif ürünü yüzde 24 pay ile kırmızı mercimek oldu.” dedi.

Yılın ilk çeyreğinde 569 bin 758 ton ürünü uluslararası pazarlarda değerlendiren AHBİB’in bu dönemde 2,8 milyar dolarlık Türkiye geneli sektör ihracatına yüzde 18 oranında destek verdiğini kaydeden Başkan Arslan, “Birliğimiz, Ocak-Mart ayları arasında en çok bakliyat, pastacılık ürünleri ve bitkisel yağlar ihraç etti. Bakliyat çeşitleri yüzde 133 artış ve 174,8 milyon dolar değer ile birinci, pastacılık ürünleri yüzde 10 artış ve 86,5 milyon dolar değer ile ikinci, bitkisel yağlar yüzde 93 artış ve 63,7 milyon dolar değer ile üçüncü sırada yer aldı. Söz konusu dönemde yüzde 178 artış ile 125 milyon dolar değere ulaşan kırmızı mercimek, bölge ihracatını sırtladı.” diye konuştu.

“YILIN İLK ÇEYREĞİNDE 82 ÜLKEDE İHRACATIMIZI ARTIRDIK”

Küresel lojistik maliyetlerdeki artışları Avrupa, Orta Doğu ve Kuzey Afrika pazarlarına yakınlığı nedeniyle avantaja çeviren AHBİB’in ilk çeyrek ihracatını ülkelere göre değerlendiren Başkan Arslan, şunları söyledi: “2022 yılının Ocak-Mart ayları arasında en fazla ihracat gerçekleştirdiğimiz ülkeler listesinde Irak, yüzde 106 artış ve 122,6 milyon dolar değer ile birinci sırada yer aldı. Bölge ihracatımızda yüzde 24 payı olan Irak’ı yüzde 396 artış ve 45,1 milyon dolar değer ile Lübnan ve yüzde 3 azalışla 4,4 milyon dolar değer ile Suriye takip etti. 82 ülkede ihracat hacminde artışlar sağlayan Birliğimiz, en güçlü performansları Afganistan, Vietnam, Tunus, Suudi Arabistan, Slokavya,  Malta, Honduras, Jamaika ve Litvanya pazarlarında elde etti. Bu pazarlarda 18 kata varan oranlarda artışlar sağladık.”

“ATIL TARIM ARAZİLERİNİ VE NADAS ALANLARINI ÜRETİME DÖNDÜRMEK ZORUNDAYIZ”

Sektörün gündemindeki en önemli konuların başında gıda arzında sorunlar yaşanmaması ve gıda enflasyonu ile mücadeleye katkı sağlanması olduğunu vurgulayan Başkan Arslan, atıl durumdaki tarım arazilerinin ve nadas alanlarının üretime döndürülmesi için Cumhurbaşkanlığı katında alınan kararların ve yüzde 75’e kadar hibe olarak sağlanacak devlet desteklerinin olumlu yansımaları olacağını söyledi.

Tarım ve Orman Bakanlığı’nın verilerine göre Türkiye genelinde 31 milyon dekar nadas alanı bulunduğunu, 230 milyon dekarlık işlenen tarım arazisinin 20 milyon dekarlık kısmının da atıl durumda kaldığına dikkati çeken Başkan Arslan, “Tarım Arazilerinin Kullanımının Etkinleştirilmesinin Desteklenmesine ilişkin yürürlüğe giren Cumhurbaşkanlığı Kararı’nın üretimi artırarak ithalata bağımlılığın azaltılması açısından yarar sağlayacağını düşünüyoruz. Halkımızın temel gıda maddeleri arasında yer alan hububat, bakliyat ve yağlı tohumlu bitkilerin üretiminde artış sağlamayı hedefleyen bu projenin amacına ulaşabilmesi için çiftçilerimize uygulanacak başvuru şartları ve prosedürlerin basitleştirilmesini, rehberlik hizmetlerinin ücretsiz verilmesini bekliyoruz. Bu kararın arzu edilen etkiyi gösterebilmesi için en az 3-5 yıllık dönemde ara verilmeden uygulanmasının yerinde olacağını düşünüyoruz” diye konuştu.

Akdeniz Hububat, Bakliyat, Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (AHBİB) Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Arslan, 2022 yılının ilk çeyreğinde geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 47 artışla 518,5 milyon dolar ihracata imza attıklarını açıkladı. Başkan Hüseyin Arslan, “2022 yılının Ocak-Mart ayları arasındaki bölge ihracatımızın lokomotif ürünü yüzde 24 pay ile kırmızı mercimek oldu.” dedi. Yılın […]

DEVAMINI OKU
reklam

YORUM YAP