DOLAR 32,2053 % -0.22
EURO 35,1156 % -0.22
STERLIN 41,0337 % -0.05
FRANG 35,4067 % -0.62
ALTIN 2.500,70 % 1,40
BITCOIN 67.017,40 1.267
reklam

Akaryakıt zamları isyan ettirdi!

Yayınlanma Tarihi : Google News

Akaryakıta getirilen yüzde 200’lere varan zamlarla beraber taksici, minibüsçü, otobüsçü ve kamyoncu esnafı kontak kapatma noktasına geldi.

Şoförlerin akaryakıta getirilen yüksek zamlardan sonra kontak kapatma noktasına geldiğini ifade eden Mersin Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Veysel Sarı akaryakıt zamlarıyla ilgili toplantı düzenledi. Yoğun katılımla gerçekleştirilen toplantıda, mağduriyetlerini dile getiren şoförler seslerinin duyulmasını istedi.

“BUNLAR ŞOFÖRLERİN İMDAT ÇIĞLIĞI!”

Mersin Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Veysel Sarı, şoförlerin mağduriyetine dikkat çekmek için açıklama düzenledi. Şoförlerin akaryakıt zamlarından sonra evlerine ekmek götüremeyecek duruma geldiğine dikkat çeken Sarı, “Bir süredir art arda akaryakıta yapılan zamlar ülkemizde gündemin birinci konusu olmayı sürdürüyor. Akaryakıta yapılan bu zamlardan dolayı gündemde olan konulardan bir başkası ise, taksici, minibüsçü, otobüsçü ve kamyoncu esnafımızın kontak kapatma noktasına gelmiş olmasından dolayı duyulmayan “imdat” çığlıklarıdır. Yine gündemde olan diğer bir başka konuda kredi kullanarak aracını yenileyen, zaruri ihtiyaçları için kredi kullanan esnafımızın kredi borçlarını ödeyemediği için hacizlerle karşı karşıya kalmasıdır. En önemlisi ise evine ekmek götüremez duruma getirilmiş olmasıdır” dedi.

“ESNAFIMIZ ADINA ENDİŞELİYİM”

Şoför esnafı adına endişeli olduğunu dile getiren Sarı, kontak kapatma noktasına gelindiğini söyledi. Akaryakıt fiyatlarından söz eden Sarı, “Yapılan yüzde 200’leri de aşan zamlar sonrası Mersin’de benzinin litre fiyatı 20.51 TL, dizel yakıtın fiyatı 22.94, Pro dizel 22.97 ve LPG yakıtın fiyatı ise 10.28 TL’dir.  Hal böyle olunca benim değerli çilekeş yurtsever değerli esnafımın da kamu sektörü taşımacılığıyla rekabet etme imkânı da ortadan kalktığı için şoförlerin önündeki tek seçenek ‘kontak kapatmak’ olacaktır” diye konuştu.

“AKARYAKITTAN ALINAN ÖTV’LER KALDIRILSIN”

Akaryakıt zamlarının sebze ve meyve fiyatlarını da körüklediğini ifade eden Sarı, en azından ÖTV’lerin kaldırılmasını istedi. Bellerini doğrultamaz hale geldiklerine dikkat çeken Sarı, “Yapılan bu zamlar sonrası maalesef bıçak kemiğe dayanmış ağır zamlar altında belimizi doğrultamaz duruma gelmiş bulunmaktayız. Diyoruz ki;  en azından akaryakıttan alınan ÖTV’ler kaldırılsın, yük ve yolcu taşımacılığı yapan araçlara özel bir indirim getirilsin. Ayrıca, sebze ve meyve taşıyan kamyonlardan, insanları birbiri ile buluşturan otobüslerden yol geçiş ücretlerini kaldırın ki, özellikle ana kentlerde fiyatların düşmesi sağlansın. Akdeniz’den Anakara, İstanbul, İzmir’e sebze, meyve taşıyan bir kamyonunun gidiş- dönüşlerde yakıta harcadığı paranın 7 ile 10 bin lira arasında olduğunu düşünürsek yaşanılan krizin boyutlarını daha iyi anlamış olacağız” ifadelerini kullandı.

“BİZLERİ KONTAK KAPATMAYA MECBUR ETMEYİN”

Evlerine ekmek götürmek için destek beklediklerini söyleyen Sarı, “Lütfen bizleri halkımıza hizmetten alıkoyacak eylemlere sürüklemeyin” dedi. Kontak kapatmanın sorunu çözmeyeceğine değinen Sarı, şunları söyledi:

“Belki ‘kontak kapatmak’ sorunu çözmeyecek ancak, gücü büyük sektöre hizmet verenlerin bizlerin ekonomik yönden daha da kötüye gidişine engel olacaktır. Bir kez daha ifade ediyorum. Bizleri kontak kapatmaya mecbur etmeyin. Tek isteğimiz insana yakışır bir yaşam içinde olmaktır. İcra kapıların düşmeden, sofralarımızda aş, geleceğimiz çocuklarımıza iyi bir gelecek için ‘zamlara hayır’ diyoruz.”

 

Akaryakıta getirilen yüzde 200’lere varan zamlarla beraber taksici, minibüsçü, otobüsçü ve kamyoncu esnafı kontak kapatma noktasına geldi. Şoförlerin akaryakıta getirilen yüksek zamlardan sonra kontak kapatma noktasına geldiğini ifade eden Mersin Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Veysel Sarı akaryakıt zamlarıyla ilgili toplantı düzenledi. Yoğun katılımla gerçekleştirilen toplantıda, mağduriyetlerini dile getiren şoförler seslerinin duyulmasını istedi. “BUNLAR ŞOFÖRLERİN […]

DEVAMINI OKU
reklam

YORUM YAP