DOLAR 32,2511 % 0.14
EURO 35,0023 % 0.27
STERLIN 41,0886 % 0.43
FRANG 35,2346 % 0.08
ALTIN 2.418,47 % 0,36
BITCOIN 68.765,60 1.61
reklam

Başkan Seçer’den Mut çıkarması

Yayınlanma Tarihi : Google News
Başkan Seçer’den Mut çıkarması

Başkan Seçer, Mut’ta mahalle muhtarları ve vatandaşlarla bir araya gelerek, sorunları dinleyip, taleplere yanıt verdi. Başkan Seçer, “Çalışacağız, üreteceğiz. Üreteceğiz ki kimseye muhtaç olmayacağız” dedi. Mersin’in her noktasına gittiğini, vatandaşlara daha iyi hizmet etmek için gece gündüz çalıştıklarını vurgulayan Seçer, “Bugün buradayım, dün de buradaydım, yarın da burada olacağız. Her zaman vatandaşlarımızla iç içe olacağız” diye konuştu.

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, Mut’a çıkarma yaptı. Mut’ta mahalle muhtarları ve vatandaşlarla bir araya gelen Başkan Seçer, sorunları dinleyip, taleplere yanıt verdi. Vatandaşlara daha iyi hizmet etmek için gece gündüz çalıştıklarını vurgulayan Seçer, “Bugün buradayım, dün de buradaydım, yarın da burada olacağız. Her zaman vatandaşlarımızla iç içe olacağız” dedi. Gezici olarak ilçeleri dolaşan ve Mut’ta bulunan Mobil Mutfak Tırı’ndan bütün vatandaşlara yemek dağıtımı yapan Başkan Seçer, “Bugün yemekler benden”  diye konuştu.

İLK DURAK KURTSUYU HALİ

Başkan Seçer’e Mut ziyaretleri sırasında CHP İl Başkan Yardımcısı Mehmet Saydam, CHP Mut İlçe Başkanı Hayati Bağcalı, Meclis üyeleri, Büyükşehir Belediyesi ve MESKİ bürokratları ile daire başkanları, muhtarlar, kooperatif başkanları ve siyasi parti temsilcileri eşlik etti. Başkan Seçer’in ilk durağı Gülnar Zeyne yol ayrımında yer alan Kurtsuyu Hali oldu. Halde mahalle muhtarları ve vatandaşlarla bir araya gelen Başkan Seçer, sorunları ve talepleri dinledi. Mahalleliler, Başkan Seçer’i, “Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Vahap Seçer; mahallemize hoş geldiniz. Mahallemize yapmış olduğunuz ve yapacağınız hizmetlerden dolayı teşekkür ederiz” yazılı pankart ile karşıladı.

“Çalışacağız, üreteceğiz. Üreteceğiz ki kimseye muhtaç olmayacağız” diyen Başkan Seçer, Mut’un verimli topraklar üzerine kurulu bir ilçe olduğunu, en kaliteli kayısının, en değerli zeytinin Mut’ta yetiştiğini söyledi. Mut’a, Tarsus’a, Anamur’a, Mersin merkezde kuzeydeki mahallelere de, ovadaki, güneydeki mahallelere de gittiğini anlatan Seçer, “Farklı kültürlerin yaşadığı her yere, inanın her biri benim en değerli vatandaşım olarak gidiyorum, ayrımcılık yapmadan. Mutlu, huzurlu, kardeşçe yaşamak için birbirimizi saymak, sevmek zorundayız” dedi. Göreve başladıkları günden bugüne kadar önemli mesafeler alındığını dile getiren Seçer, Mersin’in her köşesinde yaptıkları yol, sosyal hizmetler, tarım destekleri, altyapı, su ve kanalizasyon şebekesi gibi tüm işlerin kaliteli işler olduğundan bahsetti. Başkan Seçer, muhtarlardan ve vatandaşlardan gelen talepleri aldıktan sonra ise Teksin hakkında vatandaşlara bilgi verdi. Seçer,  “İster Whatsapp’tan, ister Alo 185’ten oraya bildirdiğiniz her şikayet benim önüme geliyor. Hiçbir yere kaçamaz. Bir hata yapılıyorsa, bir eksik yapılıyorsa, bir yanlış yapılıyorsa; ha Alo 185’i aramışsınız ha beni aramışsınız. Onlar oradan değerlendiriliyor, gideriliyor. Sorun bitmişse bitmiş. Bitmemişse benim önüme geliyor ya da diyelim ki müteahhitle ilgili sürekli şikayet geliyor Mut’ta, hemen benim önüme geliyor. Bu konuda sizin tek inanacağınız, güveneceğiniz merci bizim Teksin hattı. Alo 185. Muhtarların da özel hattı var zaten. Direkt o hatta düşüyorsunuz. Muhtarlarımız bizim mesai arkadaşlarımız. Çözemeyecek sorunumuz yok” ifadelerini kullandı.

“HER ZAMAN VATANDAŞLARIMIZLA İÇ İÇE OLACAĞIZ”

Ardından Kemenli Mahalle Meydanı’nda mahalle sakinleriyle bir araya gelen Başkan Seçer, davul-zurna ile karşılandı. Vatandaşlara daha iyi hizmet etmek için gece-gündüz çalıştıklarını vurgulayan Seçer, “Bugün buradayım, dün de buradaydım, yarın da burada olacağız. Her zaman vatandaşlarımızla iç içe olacağız. Biz hizmetlerimizi yapalım, biz vatandaşın parasını ne çalalım ne çaldıralım ne de israf edelim. Memleketin fakirliği bana göre bu işlerden oluyor. Ya paramız çalınıyor ya israf oluyor çünkü yanlış yatırımlar yapılıyor. Gereksiz yerlere gereksiz paralar harcandığı da oluyor hem hükümetin hem belediyelerin. İşte eğer bu hataları yapmazsak çok güzel hizmetler yaparız, yapıyoruz da. 3 yıldır borç para alabiliyor muyuz? Meclis’i izliyorsunuz, Meclis’i izleyin. Bana oy verin, vermeyin ama vicdan sahibi olun” dedi.

KÜÇÜK SANAYİ SİTESİ’NDEKİ ESNAFLA BİR ARAYA GELDİ

Başkan Seçer, Mut ziyaretinde Mut Küçük Sanayi Sitesi esnafı ile de bir araya geldi. Esnafın sıkıntılarını ve taleplerini dinleyen Seçer, son dönemde yaşanan ekonomik sıkıntılar, elektrik faturalarındaki ve hammadde fiyatlarındaki artışın esnafın sıkıntılı günler yaşamasına sebep olduğunu söyledi. Seçer, “Esnaf olmak bu süreç içerisinde en zor mesleklerden biri. Birçok alanda çok büyük zorluklar yaşandığını biliyorum ama bu koşullarda da olsa hayat devam edecek. Biz bu sorunların üstesinden gelmek için çaba sarf edeceğiz. Bu sorunları tabii ki çözecek olan merkezi hükümet; Ankara” dedi. Aynı sıkıntılı süreçlerden Büyükşehir Belediyesi’nin de geçtiğini ifade eden Seçer, “Geçen yıl Aralık ayındaki tarifesi ile MESKİ’ye gelen faturanın tutarı 8 milyon lira; her ay ödediği. Şimdi Ocak ayı faturası 1 Ocak-31 Ocak arası 20 milyon lira. Yeni tarife %126 oranında bir artış. Bunun yanında özellikle Kasım, Aralık ayında, Ocak ayı içerisinde birçok ihalemize giren firma olmadı. Niye girmiyorsunuz arkadaş? Kasım’dan beri hatta; ‘bu fiyatlarla biz bu imalatları yapamayız.’ Şimdi bunlar bize mutlaka sıkıntı yaşatacak ama bunların da üstesinden gelmek zorundayız. Bunları size bir bahane olarak anlatmıyorum. Elbette ki hizmetler devam ediyor. Elbette ki bitüm fiyatları üç, dört katı da artsa bu asfalt yapılacak” diye konuştu.

“BÜROKRASİNİN; BİR BELEDİYE BAŞKANININ PARTİSİNE BAKMADAN GÖREVİNİ YAPMASI LAZIM”

Türk Petrol A.Ş.’den bitüm alabilmek için İller Bankası’ndan teminat mektubu almaları gerektiğini ancak alamadıklarını ifade eden Başkan Seçer, 16 Ağustos 2021’de aldığı borçlanma yetkisinin de hala imzadan çıkmadığını söyledi. Seçer, “İmkânsızlıklardan demeyeceğim ama yaratılan zorluklardan kaynaklı geri kaldığımız durumlar olabilir. Şimdi Metro başladı. Borçlanma yetkisi aldım 16 Ağustos’ta. Bunun Cumhurbaşkanlığı’ndan bir imzadan geçip Hazine Bakanı’nın imzalaması lazım. Tam 6 ay, 6 ay bitti daha imzadan gelmedi ki o borçlanma yetkimle gidip para kullanacağım. Metrocular inşaata başladı, onların hak edişlerini ödeyeceğim. Şimdi bu koşullarda siyasetin çekişmesi başta memlekete, halka zarar getiriyor. Bunların olmaması lazım. Bizlerin daha rahat çalışması lazım. Bir belediye başkanının partisine bakmadan bürokrasinin görevini yapması lazım” ifadelerini kullandı.

MUT DERESİ ISLAH EDİLEREK REKREASYON ALANI YAPILACAK

Başkan Seçer, Mut Deresi’nin ıslah edilerek yapılması planlanan rekreasyon alanı için projenin tamamlandığını belirtirken, “İnsanların çocuklarıyla vakit geçirebileceği park alanları, çay içebilecekleri, piknik yapabilecekleri alanların olması gerekir. Biz bu talebi gördük ve bunu da yapma sözü vermiştik. Şu anda projesini de bitirdi arkadaşlar. İmarda bir değişiklik yapmamız gerekiyor Meclis’te. Onu bir ay içerisinde tamamlayacaklar, bitirecekler ve ihalesine çıkacaklar. Bu yıl içerisinde çalışmasını başlatıp, Allah kısmet ederse 2023’te de Mutumuza vatandaşlarımızın vakit geçireceği böyle güzel bir alan yapmak istiyoruz” diye konuştu. Son araç alımlarında Mut’a gönderdikleri itfaiye araçları, MESKİ projeleri ve tarımsal desteklerden bahseden Başkan Seçer, “Bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da bu desteklerimiz devam edecek” dedi.

TOPLANTI ÇINARALTI PARKI’NDA DEVAM ETTİ

Başkan Seçer, Mut Küçük Sanayi Sitesi’nde gerçekleştirilen esnaf toplantısının ardından ise CHP Mut İlçe Başkanlığı’nı ziyaret ederek, partililerle bir araya geldi. Başkan Seçer, daha sonra Mut merkezde yer alan Çınaraltı Parkı’nda Halk Toplantısı yaptı. Mut’ta Mobil Mutfak Tırı’nda günün menüsünün kavurma pilav olduğunu belirten Başkan Seçer, yürüttükleri sosyal belediyecilik hizmetleriyle halkın her anında yanlarında olduklarını ifade etti. Seçer, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bu hizmeti beğeniyor musunuz? 3,50 TL. ‘Tok açın halinden anlamaz’ diye bir söz var. Şimdi ben bu hizmetleri yapıyorum, bazı kendini bilmezler diyorlardı ki bana ‘Ya Başkan bu çorbayla, yemekle belediyecilik olur mu?.’ Adamın aklı fikri belediye deyince; imar, beton, yol, biraz rant, işe girmek, belediyeden geçinmek, ihale almak. Belediye deyince milletin aklına bu geliyor. Benim anlayışımda belediyecilik halkın her şeyinde olmak. Hastalığında olmak. Evde bakım hizmetleri Mut’a hizmet ediyor mu? Hastası olan Alo 185’i aradığı zaman koşullar, şartlar uygunsa, bakanı yoksa, bir rahatsızlığı varsa, yaşlı bir yurttaşımsa, kimsesizse, belediyesine ihtiyacı varsa bu belediye gidip onun evini temizliyor mu? Hastaysa, yarası varsa pansuman yapıyor mu? Belediye Başkanı halkın her şeyiyle uğraşacak. Üniversitede gençlerimiz okuyor mu? Çoğu Mersin’in dışında. Bir kısmı Mersin’de ama Mut’un dışında. Şimdi bir ana olarak onun ne yediğini, ne içtiğini, çamaşırını nasıl yıkadığını, nerede ders çalıştığını düşünüyorsunuz değil mi? Bir Belediye Başkanı ana gibi o çocukları düşünecek. Mersin Belediyesi 3,50 TL’ye üç çeşit yemeği bu ana kuzularına Mersin’de üniversitenin kapısında veriyor mu, çorbasını bedava veriyor mu? Ben o Belediye Başkanı’na Belediye Başkanı diyorum. Çamaşırını yıkasın, otursun dersini çalışsın, bir yandan çamaşırını yıkarken, bir yandan dersini çalışsın, çayını kahvesini de belediyenin ikramı olarak içsin; böyle bir ortam hazırlıyor mu Belediye Başkanı? Ben o Belediye Başkanı’na Belediye Başkanı derim. Herkesin siyasi görüşü, etnik kimliği, kültürü, yaşam biçimi benim başımın tacıdır. Herkesin kendi onurudur. Kendi şerefidir. Kimse ona dokunamaz. Bizim bir olmamız lazım. Bizim birlik olmamız lazım. İnsanlar benim gibi yaşamıyor diye onu hakir göremem. Ben Türkiye Cumhuriyeti’nin evladıyım. Benim çizgim orada Mustafa Kemal Atatürk ve Türk bayrağı, benim çizgim odur. Herkes her şeyi düşünebilir, biz iş birliği yapacağız. Burada başkanlarımız, muhtarlarımız şunu çok iyi bellediler; biliyorlar belediyede ayrımcılık olmaz.”

“BELEDİYECİLİK BU; İNSANLARA DOKUNMAK, İNSANLARA HİZMET ETMEK”

Kooperatiflerle iş birliği içerisinde olduklarını da sözlerine ekleyen Seçer, üretim ihtiyacına göre alet-ekipman desteği verdiklerini söyledi. Seçer, “Tarım, bölgemizin en önemli rızık alanı, gelir alanı. Belediye olarak sadece yol değil, asfalt değil. Tarımsal destek de yapacaksınız. İnsanların evlerine rızık götürmesine de katkı yapacaksınız. Biz kadınlarımızı çok önemsiyoruz. Burada Taşhan’da kadın üreticilerimiz stantlar kuruyor. Kadınlarımız ekonomik hayata girsin. Bakın Mut’tan araçla Mersin’e üretici kadınlarımızı getiriyoruz. Orada üretici kadın pazarında ürünlerini satsın diye. Mut’un peynirini oraya getirsin pazarlasın diye. Gülnar’ın kavurgasını, Silifke’nin çileğini, Anamur’un muzunu getiriyor, iğne oyasını getiriyor Çamlıyayla’nın kadını orada satsın evini rızık götürsün diye. Belediyecilik bu; insanlara dokunmak, insanlara hizmet etmek” diye konuştu.

SEÇER, MOBİL MUTFAK TIRI’NDA YEMEK DAĞITTI: “BUGÜN YEMEKLER BENDEN” 

Başkan Seçer, gezici olarak ilçeleri dolaşan ve Mut’ta bulunan Mobil Mutfak Tırı’ndan bütün vatandaşlara yemek dağıtırken, “Şimdi burada bizim Mutfak Tırımızı görüyorsunuz. Mutfak da faaliyete başlamış. Burada benimle beraber olan, bu nezaketi gösteren, buraya kadar gelen halkımıza; ‘bugün yemek ikramı benden olsun ama faturayı Vahap Seçer adına kesin’ dedim. Bugün yemekler benden” dedi.

MAHALLE TOPLANTILARI KAVAKLI’DA DEVAM ETTİ

Başkan Seçer’in mahalle toplantıları Kavaklı Mahallesi’nde devam etti. Seçer, Kavaklı’da da davul-zurna ile karşılandı. Kavaklı’da çocukların büyük sevgisi ile karşılaşan Seçer, sıkma yapan kadınlarla da sohbet etti. Başkan Seçer, sulama borusu, imar, yol ve çok katlı apartman sorunu, otobüs talebi, elektrik, yurt gibi pek çok konuda vatandaşların sorularına yanıt verdi. En çok şikayet edilen konuların elektrik ve akaryakıt fiyatları olduğunu vurgulayan Seçer, “Bunlar insanları, aileleri zora sokmaya başladı. Akaryakıt, elektrik de çok pahalı olunca her şeye yansıyor. Her şeyin maliyeti artıyor. İnşallah, hükümet tedbir alsın bakalım. Alacağız diyorlar. Ama bizi de etkiliyor. Bizim de hizmetlerimizin maliyetleri artıyor. Yol yaparken aldığımız malzemenin bedeli arttı. Arabalar mazot yakıyor, onların fiyatı arttı” dedi.

Dosthane hizmetini Mut’ta da başlatacaklarını ifade eden Başkan Seçer, “Her şeyde Mersin Büyükşehir Belediyesi aklınıza gelsin. Mutlaka bir çaresini buluruz. Siz hiç merak etmeyin. Hastalar var, evde bakıma muhtaç olanlar. Onların da hizmetini görüyor birimlerimiz. Yalnız şimdi biz burada yani Mut’ta burada kalıcı bir birim oluşturacağız. Şu anda Silifke birimi buraya destek sağlıyor. Hem de Silifke’deki hasta bakımını yapıyor. Anamur’da kurduk. Silifke’de kurduk. Erdemli’de de var. Mersin merkezde, Tarsus’ta yaşlı insanlarımız, kimsesi olmayan vatandaşlarımızın bizlere ihtiyacı var. Hepimiz yaşlanacağız. Hepimiz yaşlanıyoruz. Allah kimseye muhtaç etmesin önce onu söylüyorum ama muhtaç olunacak bir dönem varsa devlet, belediye yardımcı olur. Onun için devlet var. Biz de o görev bilincimizle çalışıyoruz” ifadelerini kullandı.

Başkan Seçer’in son durağı ise Aşağıköselerli Mahallesi oldu. Aşağıköselerli Köy Meydanı’nda vatandaşlar ile bir araya gelen ve sıkıntılarını dinleyen Başkan Seçer, 2002 yılında şehit düşen Er Ömer Bıyıklı’nın ailesine de ziyarette bulundu. Seçer, son olarak ise Mut dönüşünde Gelemiş Köprüsü’nü inceledi.

reklam

YORUM YAP