DOLAR
EURO
STERLIN
FRANG
ALTIN
BITCOIN
reklam

“Belediye başkanı kucaklayıcıdır”

Etkinlikte konuşan Başkan Seçer, her öğrencinin iyi bir eğitim alma hakkı olduğunu belirterek, “Şu anda 7 bin 200 öğrencimiz var bizim. Hem YKS hem LGS’ye hazırlanıyorlar. 27 merkezimiz var. Her çocuğumuzun hakkı. Gençler daha iyi eğitim, daha iyi üniversiteye gitmek istiyor. Mersinde yaşayan gençler merak etmesin; Vahap Amca’ları var, onlara sahip çıkar” diye konuştu.

Yayınlanma Tarihi : Google News
“Belediye başkanı kucaklayıcıdır”

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanlığı Eğitim Hizmetleri Şube Müdürlüğü tarafından düzenlenen ‘Veli Buluşması Etkinliği’ne katılım sağlayarak Büyükşehir’in kurs merkezlerinde eğitim gören öğrencilerin aileleriyle bir araya geldi.

Buluşmaya Başkan Seçer’in yanı sıra; Cumhuriyet halk Partisi (CHP) Mersin Milletvekili Gülcan Kış, Büyükşehir Eğitim ve Öğretimi Destekleme Kurs Merkezlerinden Tarsus, Mithatpaşa, Eskiömerli, Bahçe ve Yenice şubelerindeki öğrencilerin aileleri katıldı.

Eğitim Hizmetleri Şube Müdürlüğü’nün çalışmalarının anlatıldığı videonun gösterimiyle başlayan etkinlik, konuşmalarla devam etti.

 

“BEN SİZLERİ ÇOK SEVİYORUM”

Salonu dolduran velililerin coşkulu alkışları eşliğinde kürsüye gelen Başkan Seçer, Tarsus’ta olmaktan dolayı mutluluğunu ifade ederek “Memleketimde çok mutluyum. Allah Tarsus’umuzu daim etsin, daha da güzelleştirsin, zenginleştirsin. Sizlere sağlık, afiyet, sağlıklı ömür, çocuklarımıza mutluluk versin. Ben sizleri çok seviyorum. Biliyorum kalp kalbe karşıdır. Sizler beni, ben sizleri sevdiğimiz için zaten böyle özlemle, hasretle, sevgiyle bir araya geldiğimiz zaman coşku doluyoruz, hepimizin yüzü gülüyor” dedi.

Her annenin evladının iyi bir eğitim alıp güzel bir meslek sahibi olmasını isteyeceğini ve bunun için gecesini gündüzüne katarak çaba gösterdiğini söyleyen Seçer, “Öyle anneler var ki sabahtan akşama kadar Tarsus’un sebze tarlalarında, meyve bahçelerinde çalışır, 24 saatini çocukları için harcar. Ben o anaların elini öpüyorum. Onları sevgiyle kucaklıyorum. Onlara saygı duyuyorum. Emeğe saygı duyuyorum. Alın terine saygı duyuyorum. Emeksiz hiçbir şey olmaz” diye konuştu.

Hayat ve ekonomik koşulların zor olduğunu aktaran Başkan Seçer, Seçer, ailelerin çocukların eğitim giderlerine yetişmekte zorlandıklarına dikkat çekerek, “Çocukların eğitimine onların daha iyi eğitilmesine yeri geliyor bütçeniz yetmiyor. İşte orada devlet baba olacak, belediye olacak. Biz devlet babayız, belediye babayız” dedi. Belediye başkanlarının hizmet sunduğu halkının sağlığını, mutluluğunu düşünmesi gerektiğini dile getiren Seçer, “Belediye başkanı kendi sağlığından, mutluluğundan önce halkının sağlığını, halkının mutluluğunu düşünecek. Gerekirse uyumayacak. Varsa yoksa sorumluluğunu üstlendiği vatandaşının hizmetinde olacak” ifadelerini kullandı.

 

“MERSİNDE YAŞAYAN GENÇLER MERAK ETMESİN; VAHAP AMCA’LARI VAR”

Dünya ile rekabet edebilmek için eğitimin çok önemli olduğunun altını çizen Başkan Seçer,

“Çocuklarımız okusun. Çocuklarımız eğitim alsın ki dünyayla rekabet etsin. ‘Hayatta en hakiki mürşit ilimdir’ demiş Kemal Atatürk. İlimin peşinden gidin. Biz de bu anlayışla 5 yıl önce belediye yönetimine geldiğimizde ‘Bu işe el atacağız’ dedik. Biz Milli Eğitim Bakanlığı değiliz ama güçlü bir belediyeyiz. Türkiye’nin ilk yedide olan belediyesiyiz biz, güçlüyüz. Dedik ki, ‘Bütçemizin önemli bir kısmını eğitime ayıralım’ ve şu anda 7 bin 200 öğrencimiz var bizim. Hem YKS hem LGS hazırlanıyorlar. 27 merkezimiz var. Her çocuğumuzun hakkı. Gençler daha iyi eğitim, daha iyi üniversiteye gitmek istiyor. Mersinde yaşayan gençler merak etmesin; Vahap Amca’ları var, onlara sahip çıkar” diye konuştu.

 

“BİZ BÜTÜN ÇOCUKLARLA KENDİ ÇOCUĞUMUZ GİBİ İLGİLENİYORUZ”

Bir öğrencinin kurs merkezine gidebilmesi için ailelerin 40 bin TL’ye yakın masraf yapması gerektiğini hatırlatan Başkan Seçer, Büyükşehir’in kurs merkezlerinin ücretsiz olmasının yanı sıra eğitimcilerinin de çok özverili çalıştığını ve her öğrenciye kendi çocuğu gibi yaklaştığını söyledi. Çocukların Mersin Büyükşehir Belediyesi’ne emanet olduğunun altını çizen Seçer, “Biz hepsiyle kendi çocuğumuz gibi ilgileniyoruz, Onlara imkanlarımızı sunuyoruz. Kitaplar, kaynaklar, soru bankası veriyoruz. Bazı eğitim kurumlarımızda merkezlerde öğle yemeği bazı yerlerde sabah erken çorba servisi yapıyoruz. Neden; çocuklarımız okusun, çocuklarımız ülkemize, milletimize, dünyaya, insanlığa faydalı çocuklar olsun, cahil olmasın. Cahillik bütün kötülüklerin anasıdır. Eğitimli, ilgili, becerikli insanların hepimize faydası olur” sözlerine yer verdi.

 

“MERSİN ÖĞRENCİ KENTİDİR”

Mersin’in öğrenci kenti olduğunu vurgulayan Seçer, öğrenci kenti sıralamasında ilk 5 büyükşehir arasında yer aldığını söyledi. Mersin’de 4 üniversite olduğunu kaydederek öğrenciler için birçok imkanı sunduklarını hatırlatan Seçer, kurs merkezlerindeki eğitimin yanı sıra öğrencilerin sınav ücretinin de karşılanacağını ve tercih dönemi ise danışmanlık hizmeti verileceğini belirtti. 31 Mart’ta 5 yıl daha görevde kalacağını söyleyen Seçer, “Bir yere gittiğim yok, daha 5 yıl buradayım, çalışıyorum ve çalışmaya devam edeceğim. Biz durmuyoruz biz çalışıyoruz, çok konuşmuyoruz. Sizler için çalışıyoruz” dedi.

 

“HİZMETLERİ HERKESE ANLATIN, HERKES FAYDALANSIN”

Üniversite kaydının ardından da ön lisans ve lisan öğrencilerinin tamamına 1 yıllık burs verildiğini hatırlatan Seçer, toplu taşımanın da öğrenciler için hala 1 TL olduğunu hatırlatarak, “Seçimlere kadar bu ilk 5 yıllık süreçte çocuklarımızdan bunun üzerinde bir para almayacaksınız dedim. 1 lira kaldı mı kaldı, başkanınız söz verdiyse yapar” dedi. Mercan İklim ve Çevre Bilim Merkezi’nin de çocuklar için açıldığını hatırlatan Seçer, ‘Mahalle Mutfakları’ ile 10 TL’ye 3 çeşit yemek yenildiğini, ‘İlk Çantam Projesi’ ile binlerce çocuğa eğitim materyali desteği sağlandığını ve ‘Halk Kart’ ile ihtiyaç sahiplerine direkt nakdi yardım yapıldığını hatırlattı. Seçer velilerden bu hizmetleri herkese anlatmasını ve her kesimin bunlardan faydalanmasını istediğini söyledi.

 

“BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ YAPARSA EN KALİTELİSİNİ YAPAR”

Seçer, Büyükşehir Belediyesi’nin Halkkart uygulaması olduğunu ve 10 binden fazla vatandaşın bu uygulama sayesinde temel gıda ihtiyaçlarını karşıladığını dile getirdi. Büyükşehir’in hamile kadınlar için de ‘Hamile Bakım Sütü’ projesi olduğunu, yeni doğum yapmış anneler için de ‘Hoş geldin Bebek

Yeni Doğan Destek Paketi’ olduğunu vurgulayarak, paket içerisinde hijyen malzemeleri, bebek bezi, bebek maması gibi ihtiyaç duyulan her ürünün yer aldığını ifade etti. Mersin’in kendi görev süresi boyunca farklı hizmet ve belediyecilik anlayışını gördüğünü söyleyen Seçer, “Mersin bizim belediyeciliğimizi gördü. Yol nasıl yapılır, asfalt nasıl dökülür, hizmetin kalitelisi nasıl olur, bizim dönemimizde gördü. Mersin Büyükşehir Belediyesi yaparsa en kalitelisini yapar. Bu dönemde gösterdik” diye konuştu.

Bu sene dağıtacakları Ramazan kolisinin 18 kilo olduğunu ve temel gıda maddelerinin en kalitesinin içerisinde yer aldığını anlatan Seçer, “Benim vatandaşım en kaliteli gıdayı tüketme hakkına sahiptir ve layıktır” dedi.

31 Mart’ta yapılacak yerel seçimlerde CHP Tarsus Belediye Başkan adayı Ali Boltaç’a da destek isteyen Seçer, “Bizim Tarsus Belediye Başkan adayımız Ali Boltaç biliyorsunuz. Ali Boltaç’a desteğinizi bekliyorum. Ağaç dalıyla gürler. Ben Mersin’de, Ali kardeşimiz de burada size güzel hizmetler yapacağız” ifadelerini kullandı. Belediye Başkanı olmanın bir vizyon gerektirdiğini de sözlerine ekleyen Seçer, yeni dönemde Tarsus’ta tramvay projesini hayata geçireceklerini dile getirdi.

Azimle ve sabırla her sorunun çözüleceğini aktaran Seçer, “Mersin halkı için gecesini gündüzüne katan bir insan olarak bunun huzuruyla 5 yılın sonunda seçimlere gidiyorum. Desteğiniz önemli. Belediye seçimlerinde particilik olmaz. Bu başkan hizmet yapıyor mu, yapıyor. Her şeyden önemlisi adaletli mi, adaletli. Bundan da önemli bir şey var mı? Bu adam ayrımcılık yapıyor mu? Asla, haşa yapmaz. Tüm hizmet alanları, bizlerden memnun olanları, bizlere teşekkür edenleri bizlere hayır dualarını esirgemeyenleri bize desteğe davet ediyorum. Bizler de sizlere hizmete devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

 

KIŞ: “BAŞKANIMIZIN EĞİTİMDEN SAĞLIĞA HER KONUDA DOKUNUŞLARI VAR”

CHP Mersin Milletvekili Gülcan Kış, bir anne ve baba için evlatlarının oldukça kıymetli olduğunu ve Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer’in insanların hayatına dokunacak çok güzel hizmetler yaptığını dile getirerek, “Hiçbir öğrencinin birbirinden geri kalmaması adına yapılan bu çalışmalar ciddi anlamda karşılığını görüyor. Çünkü bu kurs merkezlerinden mezun olanların üniversite sınavlarına girdiklerinde çok sayıda mühendis, mimarlık bölümlerini kazanıp, hayata adım attıklarını görüyoruz. Bunları görünce de bizler çok mutlu oluyoruz. Ben Başkanımızın bu dokunuşlarının, bu hizmetlerinin, sandık başına gittiğinizde hepinizin vicdanında, aklında ve yüreğinde olacağını düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

6 Şubat depremini yaşadıktan sonra Hatay’dan Mersin’e gelen İbrahim Berber, deprem zamanı en çok yardım eden belediyelerin başında Mersin Büyükşehir, Adana, İstanbul ve Ankara Büyükşehir Belediyeleri’nin olduğunu dile getirdi. Kızının son sınıf öğrencisi olduğunu ve sınava hazırlanması için de Büyükşehir’in kurs merkezine gönderdiklerini ifade etti. Berber, “Kurs merkezinde eğitimin ücretsiz olmasının yanı sıra, kaynak kitaplar, haftalık deneme sınavları, yaprak testlerin de ücretsiz verildiğini gördük. Tüm bunlar sınav sürecindeki aileler için büyük bir maddi destek. Şimdi de çocuklarımızın da sınav ücretlerini ödüyorsunuz. Üniversiteyi kazanan öğrenciler öğrenim yardımı alacaklar. Gerçekten bu hizmetler biz aileleri maddi açıdan oldukça rahatlatıyor. Ayrıca sadece maddi olarak değil manevi olarak da yanımızdasınız. Öğretmenlerimiz her ay bizi arayıp öğrencinin durumu ile ilgili bilgilendirme yapıyor.  Bir de ev ziyaretleri gerçekleştirmeleri, evimize kadar gelip bizimle tanışmaları takdire şayandır. Tüm bu hizmetler için Sayın Başkanımız Vahap Seçer’ e çok teşekkür ederiz” diye konuştu.

Bir anne olarak bütün veliler adına konuştuğunu belirten veli Nurten Atilla, öğretmenlerin kendi hayatlarından ödün vererek öğrenciler için çok fazla çaba sarf ettiğini vurguladı. Çocuğunun kısa sürede çok fazla değiştiğini ve geliştiğini kaydeden Atilla, “Bizi anlamaları, empati kurabilmeleri çok önemli. Ben kendimi çok değerli hissettim. Bir söz var diyor ki ‘İnsanı yaşat ki devlet yaşasın.’

Gerçekten insanlığımıza değer verilmesi çok güzel bir şey. Ben burada Vahap Seçer’e bir anne olarak teşekkür ediyorum” diyerek öğretmenleri de ayakta alkışladığını söyledi.

Etkinlik, rehberlik sunumu ve ardından da toplu fotoğraf çekimiyle sona erdi. (Haber Merkezi)

reklam