DOLAR
EURO
STERLIN
FRANG
ALTIN
BITCOIN
Mersin Kenti Edebiyat Ödülü’ne Murathan Mungan değer görüldü Mersin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) öncülüğünde 17 yıldır sürdürülen Mersin Kenti Edebiyat Ödülü’ne bu yıl çağdaş edebiyatın usta ismi yazar Murathan Mungan değer görüldü. Mungan’a ödülü, kasım ayında düzenlenecek törenle takdim edilecek. MTSO’nun Türkiye ve Mersin’de edebiyat ilgisini geliştirmek ve ulusal ölçekte bir verime dönüştürüp edebiyat okurlarının dikkatini nitelikli örneklere çekmek üzere düzenlediği Mersin Kenti Edebiyat Ödülü’nün bu yıl 17’ncisi gerçekleştirildi. Türk edebiyatının gelişmesine katkıda bulunan kişileri onurlandırmak, daha yaygın okunmasını sağlamak için MTSO’nun girişimleriyle kent adına verilen Mersin Kenti Edebiyat Ödülü’nün Celal Soycan, Turhan Günay, Metin Cengiz, Yavuz Özdem ve Cemal Sakallı’dan oluşan değerlendirme kurulu, bu yıl yazar Murathan Mungan’ı ödüle değer buldu. “Edebiyat daha güzel bir dünya demektir” MTSO Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Sefa Çakır, konuyla ilgili yaptığı değerlendirmede 17 yıldır aralıksız verilen Mersin Kenti Edebiyat Ödülü’nün Türkiye’de bir kent adına verilen ilk ve tek ödül olduğunu söyledi. Mungan’a bu ödülü kabul ederek Mersin’i onurlandırdığı için tüm Mersinliler adına teşekkür eden Çakır, “Edebiyat daha güzel bir dünya demektir. Kentimizi ve ülkemizi sadece ekonomik anlamda zenginleştirmenin parçası değil, daha bütünsel anlamda yaşanır, adil, huzurlu, saygılı, dürüst bir toplum oluşmasına katkıda bulunacak en önemli şeyin edebiyat, hatta genel anlamda sanat olduğuna olan inancımızla kurumsal hale gelen bu kültürel etkinliğin bir parçası olmaktan onur duyuyoruz” dedi. Mersin Kenti Edebiyat Ödülü 2007’den beri veriliyor Oda olarak ‘Mersin Kenti Edebiyat Ödülü’nün nitelikli, tarafsız, siyaset ve ideolojiler üstü şekilde devam etmesine, odak noktası edebiyat ve Türkçe olması temelinde destek vermeye devam edeceklerini vurgulayan Çakır, kasım ayında yapılacak olan ödül töreninde Mungan’ı Mersin’de konuk etmekten ve Mersinlilerle buluşturmaktan mutluluk duyacaklarını dile getirdi. Mersin Kenti Edebiyat Ödülü’nü 2007 yılında başlatan ve bugüne kadar nitelikli şekilde gelmesine destek olan geçmiş oda yönetimlerine ve başkanlarına, jüri üyelerine ve katkı veren herkese Mersin adına teşekkür eden Çakır, “Edebiyat belki dünyamızı değiştirmeyecek ama bizi değiştirdiğinde eminim dünyamız da daha güzel bir yöne gidecektir. Mersin Ticaret ve Sanayi Odası daha güzel bir dünya adına, daha güzel ve yaşanır bir Mersin adına kültür ve sanata destek vermeye devam edecektir” diye konuştu.
reklam

“BU KENTİ BERABER YÖNETECEĞİZ”

CHP Gülnar Belediye Başkan Adayı Bayram Ali Dede ile birlikte yeni dönemde birlik ve beraberlik içerisinde birçok projeyi hayata geçireceklerini söyleyen Başkan Seçer, “Gülnar’a çok daha iyi hizmetler yapacağız. Bir olacağız, birlik olacağız, çalışacağız. Gece gündüz demeyeceğiz, imkansızlığı imkana dönüştüreceğiz. Gülnarlılara Bayram Ali Dede ile beraber hizmet edeceğiz” dedi.

Yayınlanma Tarihi : Google News
“BU KENTİ BERABER YÖNETECEĞİZ”

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı ve Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Mersin Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Vahap Seçer’in Gülnar Seçim Koordinasyon Merkezi açıldı. Başkan Seçer, merkezi Gülnarlı yurttaşlarla birlikte açtı.

Gülnar halkının yoğun ilgi gösterdiği ‘Vahap Seçer Gülnar Seçim Koordinasyon Merkezi’ açılışına Başkan Seçer’in yanı sıra Gülnar Belediye Başkan Adayı Bayram Ali Dede, Mut Belediye Başkan Adayı Gülsüm Kevser Mut, Gülnar İlçe Başkanı Mesut Bakır, il ve ilçe örgütlerinin yöneticileri ve partililer katıldı. Gülnarlı yurttaşların ‘Gülnar seninle gurur duyuyor’ ile ‘Gülnar seninle hizmet gördü’ sloganları ve coşkulu alkışlarıyla sahneye çıkan Başkan Vahap Seçer, Gülnarlılara seslendi.

 

“İMKANSIZLIĞI İMKANA DÖNÜŞTÜRECEĞİZ”

CHP Gülnar Belediye Başkan Adayı Bayram Ali Dede ile birlikte yeni dönemde birlik ve beraberlik içerisinde birçok projeyi hayata geçireceklerini belirterek konuşmasına başlayan Başkan Seçer, “Birlik ve beraberlik; açılmayacak kapı, aşılmayacak, engel bırakmaz. Bayram Ali Dede’yle, ikinci 5 yılımızda Büyükşehir olarak beraberce Gülnar’a çok daha iyi hizmetler yapacağız. Bir olacağız, birlik olacağız, çalışacağız. Gece gündüz demeyeceğiz, imkansızlığı imkana dönüştüreceğiz. Gülnarlılara Bayram Ali Dede ile beraber hizmet edeceğiz” dedi.

 

Gülnarlıların çalışkan ve zeki insanlar olduğunu ifade eden Başkan Seçer, Büyükşehir olarak gençlerin daha iyi eğitim görebilmesi için Gülnar Eğitim ve Öğretimi Destekleme Kurs Merkezi’ni açtıklarını söyledi. Gülnarlıların çalışkan olmasına karşın ilçede geçim imkanlarının kısıtlı olduğunu söyleyen Başkan Seçer, 5 yıllık süre içerisinde bu bilinç ile projeleri hayata geçirdiklerini kaydetti.

 

“GÜLNAR’DA 12 BİN TON SICAK ASFALT KULLANDIK”

Görev süresi boyunca Gülnar’a önemli hizmetler yaptıklarını dile getiren Seçer, bu süre zarfında kırsalda yaşamını sürdüren üreticisinden ilçe merkezinde yaşayan tüm Gülnarlıların hayatını kolaylaştıracak çalışmalara imza attıklarının altını çizdi. Seçer, “Mersin geniş bir coğrafya. Başkanları Gülnar’ı, Gülnarlıları seviyor, takdir ediyor. Toplamda 12 bin ton sıcak asfalt kullandık. 2023 sonuna kadar 221 kilometre de sathi kaplama yaptık. Yol yaptık; grup yolları, köy yolları. Buralar kırsal bölgeler, yol önemli, ulaşım önemli. Bu yıl da işimiz çok. Buraya 16 bin ton sıcak asfalt planladık.  Yani bu yıl Gülnar’da bir yol seferberliği olacak. 12 bin ton, 16 bin tona çıkıyor. 120 kilometre de sathi asfalt kaplama bu yılki programımızda” dedi.

 

“GÜLNAR YATIRIMLARIMIZLA ÖĞRENCİLERİN TERCİH ETTİĞİ BİR YER HALİNE GELDİ”

Muhtarların yapılan hizmeti çok iyi bildiğini vurgulayan Seçer, Gülnar’a Çocuk Gelişim Merkezi yaptıklarını ve göreve gelir gelmez üniversite öğrencileri için açılmış olan yurdun tadilatını yaptıklarını hatırlattı. Fide ve fidan dağıtımı yapıldığı zaman yurt ve Çocuk Gelişim Merkezi’ni gezme şansı yakaladığını kaydeden Seçer, “Çalışan anneler için çok iyi bir imkan. Çocuklarınızı bizim kreşlerimize verin. Emin ellere, güvenli ellere, çok değerli öğretmenlerimize teslim edin. Çocuklarımızın okul öncesi eğitilmesine katkı sunalım” dedi. Üniversite yurdunun tadilatının yapılmasının da Gülnar’ı öğrencilerin tercih ettiği bir ilçe haline getirdiğini dile getiren Seçer, öğrencilerin Gülnar’ın çehresini değiştireceğini belirtti. Seçer, “Gülnar’da öğrencilerimizi sahiplenmemiz, onlara da yardımcı olmamız lazım. Onları bir yabancı olarak görmememiz lazım. Aksine bize teslim edilmiş bir emanet olarak, Gülnarlılar o öğrencilerimizi korumalı, kollamalı. Onlar şehrimize bir renk katıyor” dedi.

 

“KAYNAKLAR SİZİN KAYNAKLARINIZ, BUNLARI EN AKILCI ŞEKİLDE DEĞERLENDİRİP KULLANACAĞIZ”

Gülnar’da toplu taşıma ile ilgili düzenleme yapacaklarını söyleyen Seçer, yatırımları akılcı projeler ile hizmete aldıklarını söyledi. Yeni dönemde Gülnar’da yeni otobüsleri kullanıma sunacaklarını söyleyen Seçer, “1 Nisan’dan sonra ikinci 5 yıllık dönemde 8,5 metrelik kısa dorse otobüslerden ihtiyacımız kadar alacağız, arkadaşlar çalışıyor. Burayı da dahil ettiriyorum. Yeni dönemde, yeni bir kısa dorse otobüsü sizlerin hizmetine sunacağım. Yeter ki talep edilen hizmet akla yatkın olsun” dedi. Başkan Seçer, önceki dönem Gülnar’a yapılan otogarın çok büyük olduğunu, Eğitim ve Öğretimi Destekleme Kurs Merkezi’ni taşıdıklarını, Çocuk Gelişim Merkezi açtıklarını buna rağmen hala boş yerlerin olduğunu aktararak, kaynakları doğru kullanmanın önemine değindi.

Gülnar’da yapılan tarımsal destekleri anlatan Seçer, ilçeye toplam 175 bin 321 adet fide, fidan ve soğan dağıtımı yapıldığını söyledi. 7 bin 410 metre sulama borusu desteği verilen Gülnar’da üreticilerin küçükbaş hayvan desteğinden de yararlandığını aktaran Seçer, “Mersin’de 240 işletme kurduk, 121’i kadın. Kadınları destekliyoruz, onlar da ayakta dursun. Bu yıl da 60 üreticimiz olacak. 1500 hayvan dağıtacağız. Her üreticiye 25 hayvan veriyoruz. Yemini, ilacını veriyoruz. Bize 2 yıl içinde iade ediyor, bir başka üreticiye veriyor. 6 bin hayvan dağıttık. 2024 ile beraber 7 bin 500 hayvan. Baba oğluna, kızına vermez. Ama devlet baba verir, belediye baba verir. Yeter ki emek etsin, iş etsin” ifadelerine yer verdi.

 

“BİZ BAŞLAMIŞ YA DA BİZİM BAŞLATTIĞIMIZ HİÇBİR İŞİ YARIM BIRAKMAYIZ”

Konuşmasında MESKİ’nin Gülnar ilçesi için yatırımları hakkında da bilgi veren Başkan Seçer, içme suyundan yağmur suyu inşaatına belirli bölgelerde sondaj kuyusu açmaktan kanalizasyon inşaatına kadar şu ana kadar devam eden çalışmaların değerinin 308 milyon 94 bin TL olduğunu söyledi. Seçer, “Bunun içerisinde Gülnar Ilısu içme suyu ishale hattı da var. Bizden önce başlamış, çok büyük maliyetli

bir yatırım. İller bankası yapıyor, bizi borçlandırıyor. Yanlış işler, yanlış projeler olmuş, düzelttik. Şimdi yeni bir kaynak bulduk Avrupa’dan, yaklaşık olarak 120 milyon TL’si de hibe. 40 milyon TL’de iller Bankası’ndan kredilendirdik, toplam 160 milyon TL ile tekrar inşaatı başlattık, bitireceğiz. Biz başlamış ya da bizim başlattığımız hiçbir işi yarım bırakmayız. Hem de en kalitelisini, en güzelini, en hızlı şekilde de yaparız” dedi.

 

“MERSİN ÇALIŞIYOR, ÜRETİYOR, VERGİ VERİYOR, O VERGİDEN DE BİZE PARA GELİYOR”

Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin Türkiye’nin en güçlü belediyelerinden birisi olduğunun altını çizen Başkan Seçer, “Mersin çalışıyor, üretiyor, vergi veriyor, o vergiden de bize para geliyor. Onu harcarız. İsraf etmedikten sonra bu belediyelere bu paralar çok bile. Yeter ki ayarında kullanalım. Öyle ‘Para gelmiyor, para gitmiyor’ demek yok. Ülke vergi ödüyor; petrolün, yeraltı-yerüstü zenginliklerin yok. Bu gariban halkın vergileriyle geliyor o paralar. Onun değerini kıymetini bilmek lazım” diye konuştu.

 

“BU KENTİ BERABER YÖNETECEĞİZ”

Yeni dönemde de Gülnar’a ve Gülnarlılara hizmetlerinin en iyi şekilde devam edeceğini dile getiren Seçer, “Bu kenti beraber yöneteceğiz. Bu memleket hepimizin. Herkes sahip çıkacak. Biz sadece sizin görevlendirdiğiniz bir görevliyiz” dedi.

 

“BİZ BİRİZ, BİR MİLLETİZ, VATAN HEPİMİZİN, HEPİMİZ KORUYACAĞIZ”

Yaklaşan yerel seçimleri bir demokrasi yarışı olarak gördüğünü belirten Başkan Seçer, “31 Mart’ta seçime gidiyoruz, cenge değil, savaşa değil, demokratik bir yarış. Biz bu ülkenin çocuklarıyız. Hangi partiden olursak olalım. Biz Cumhuriyet Halk Partililerin belli ilkelerimiz var. Bizler deriz ki ay-yıldızlı Albayrak ve Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk bizim şerefimizdir. Biz biriz, bir milletiz, vatan hepimizin, hepimiz koruyacağız. Başka pencerelerden bakabiliriz. Biri AK Parti penceresinden bir diğeri MHP penceresinden bakabilir, ben saygı duyarım. Herkesin oyunun rengi kendinedir. Onun onurudur kendince. Ben diyorum ki CHP benim onurumdur. Ben Cumhuriyet Halk Partili bir Belediye başkanıyım ama herkesin belediye başkanıyım. Hepimiz kardeşçe yaşayacağız” ifadelerini kullandı.

 

DEDE: “BİZİM TEK DERDİMİZ VAR; GÜLNAR’A HİZMET ETMEK”

CHP Gülnar Adayı Bayram Ali Dede, Gülnar’ın sorunlarını bildiğini, Gülnar’ı göç veren değil göç alan bir ilçe yapmak için çalışacağını ifade ederek, “Bizim tek derdimiz var; Gülnar’a hizmet etmek. Gülnarımız her gün göç vermekte, her gün küçülmekte. Bunu değiştirmek için Gülnar’ı büyütmek, göç alan bir ilçe yapmak için aday olduk. Gülnar’ın sorunlarını çok iyi biliyorum. Ben ve ekip arkadaşlarım dersimize çalışıyoruz. 1 Nisan sabahında nasıl bir Gülnar Belediyesi’ni devralacağımızı gerçekten sorunlarıyla beraber şu anda tespit ederek çalışmalarımıza devam ediyoruz” dedi. İlçede devam eden doğalgaz çalışması olduğunu aktaran ve içme suyu, kanalizasyon, arıtma tesisi sorunlarını Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer ile birlikte çözeceklerini söyleyen Dede, tarımsal hizmetlerden alt yapı çalışmalarına, turizmden kooperatif desteklerine kadar hayata geçirecekleri projeleri de anlattı.

Konuşmaların ardından merkezin açılışı gerçekleştirildi. Açılış, toplu fotoğraf çekiminin ardından sona erdi.

Açılışın ardından esnaf ziyareti yapan Seçer, Gülnar halkının yoğun ilgisi arasında gezisini gerçekleştirdi. Başkan Seçer sayesinde Gülnar’ın birçok hizmet gördüğünü söyleyen Gülnarlı yurttaşlar, hizmetler için teşekkür ederek yerel seçimlerde Seçer’i destekleyeceklerini vurguladı. (Haber Merkezi)

reklam