DOLAR
EURO
STERLIN
FRANG
ALTIN
BITCOIN
Mersin Kenti Edebiyat Ödülü’ne Murathan Mungan değer görüldü Mersin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) öncülüğünde 17 yıldır sürdürülen Mersin Kenti Edebiyat Ödülü’ne bu yıl çağdaş edebiyatın usta ismi yazar Murathan Mungan değer görüldü. Mungan’a ödülü, kasım ayında düzenlenecek törenle takdim edilecek. MTSO’nun Türkiye ve Mersin’de edebiyat ilgisini geliştirmek ve ulusal ölçekte bir verime dönüştürüp edebiyat okurlarının dikkatini nitelikli örneklere çekmek üzere düzenlediği Mersin Kenti Edebiyat Ödülü’nün bu yıl 17’ncisi gerçekleştirildi. Türk edebiyatının gelişmesine katkıda bulunan kişileri onurlandırmak, daha yaygın okunmasını sağlamak için MTSO’nun girişimleriyle kent adına verilen Mersin Kenti Edebiyat Ödülü’nün Celal Soycan, Turhan Günay, Metin Cengiz, Yavuz Özdem ve Cemal Sakallı’dan oluşan değerlendirme kurulu, bu yıl yazar Murathan Mungan’ı ödüle değer buldu. “Edebiyat daha güzel bir dünya demektir” MTSO Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Sefa Çakır, konuyla ilgili yaptığı değerlendirmede 17 yıldır aralıksız verilen Mersin Kenti Edebiyat Ödülü’nün Türkiye’de bir kent adına verilen ilk ve tek ödül olduğunu söyledi. Mungan’a bu ödülü kabul ederek Mersin’i onurlandırdığı için tüm Mersinliler adına teşekkür eden Çakır, “Edebiyat daha güzel bir dünya demektir. Kentimizi ve ülkemizi sadece ekonomik anlamda zenginleştirmenin parçası değil, daha bütünsel anlamda yaşanır, adil, huzurlu, saygılı, dürüst bir toplum oluşmasına katkıda bulunacak en önemli şeyin edebiyat, hatta genel anlamda sanat olduğuna olan inancımızla kurumsal hale gelen bu kültürel etkinliğin bir parçası olmaktan onur duyuyoruz” dedi. Mersin Kenti Edebiyat Ödülü 2007’den beri veriliyor Oda olarak ‘Mersin Kenti Edebiyat Ödülü’nün nitelikli, tarafsız, siyaset ve ideolojiler üstü şekilde devam etmesine, odak noktası edebiyat ve Türkçe olması temelinde destek vermeye devam edeceklerini vurgulayan Çakır, kasım ayında yapılacak olan ödül töreninde Mungan’ı Mersin’de konuk etmekten ve Mersinlilerle buluşturmaktan mutluluk duyacaklarını dile getirdi. Mersin Kenti Edebiyat Ödülü’nü 2007 yılında başlatan ve bugüne kadar nitelikli şekilde gelmesine destek olan geçmiş oda yönetimlerine ve başkanlarına, jüri üyelerine ve katkı veren herkese Mersin adına teşekkür eden Çakır, “Edebiyat belki dünyamızı değiştirmeyecek ama bizi değiştirdiğinde eminim dünyamız da daha güzel bir yöne gidecektir. Mersin Ticaret ve Sanayi Odası daha güzel bir dünya adına, daha güzel ve yaşanır bir Mersin adına kültür ve sanata destek vermeye devam edecektir” diye konuştu.
reklam

Büyükşehir’den en özel piknik

Seçer, 31 Mart akşamında Mersin’den Türkiye’ye bir mesaj vereceklerini kaydederek, “1 Nisan’dan sonra da görevimize devam edeceğiz. Mersinli hemşehrilerim, 31 Mart akşamı Mersin’den tüm Türkiye’ye bir mesaj gönderecek ve ayrım yapmadan hizmetin sandıktan destek olarak döneceğini tüm Türkiye’ye gösterecekler” dedi.

Yayınlanma Tarihi : Google News
Büyükşehir’den en özel piknik

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı ve CHP Mersin büyükşehir Belediye Başkan Adayı Vahap Seçer, eşi Meral Seçer ile birlikte özel çocuklar ve aileleriyle piknik etkinliğinde buluştu. Mersin Büyükşehir tarafından Tarsus Gençlik Kampı’nda düzenlenen piknikte Seçer’e sevgi gösterisinde bulunan çocuklar ve aileleri, her zaman özel gereksinimli bireylerin yanında olmasından dolayı da duydukları mutluluğu dile getirdi.

 

“BELEDİYE BAŞKANI, ÖZEL ÇOCUĞU OLANIN DERDİNİ BİLECEK”

Özel bireyler ve ailelerine seslenen Başkan Vahap Seçer, Mersin’in Büyükşehir Belediye Başkanı olarak her kesimin ve herkesin sorununa çözüm bulmak, yanında olmak için çaba sarf ettiklerini söyledi. Özel gereksinimli bireylerin ve ailelerin de yanlarında olduklarını kaydeden Başkan Seçer, “Özel çocuklara ayırdığınız zamanı, yaşadığınız zorlukları, meşakkati tabi ki yaşamayan, yaşayan kadar bilmez ama belediye başkanı hepsini bilmek zorunda. Belediye başkanı herkesin acısını hissetmek zorunda. Evinde hastası olmayan, hastası olanın derdini bilmez, karnı tok olan aç olanın halini bilmez ama belediye başkanı bilecek, karnı aç olanın derdini de bilecek. İşçinin, çiftçinin, özel çocuğu olanın, kadının yaşlının, kimsesizin derdini bilecek. Onunla dertlenecek, ona çözüm üretecek. ‘İmkanım yok’ demeyecek. Biz 5 yıldır böyle devam ettik” dedi.

 

“VATANDAŞLARIMIZIN DESTEĞİ, SEVGİSİ, SAYGISI BİZİM GÜÇ KAYNAĞIMIZ OLDU”

Vatandaşlardan aldıkları destekle kendilerini çok daha güçlü hissettiklerini kaydeden Seçer, “Hep inandık. Bize yönelik kötülüklere karşı hep dimdik ayakta durduk. Çünkü sorumluluğumuz var. İnsanlar bize güvendi, inandı. ‘Vahap Seçer 5 yıl bu kenti yönetsin’ dediler. ‘İmkânım yoktu, elimden, ayağımdan tuttular, çektiler’; bunu vatandaş bilmez ama çektiler, tuttular. Biz durduk. İmkânsızı imkâna dönüştürdük, bugünlere geldik. Her zaman vatandaşlarımızın desteği, sevgisi, saygısı bizim güç kaynağımız oldu” diye konuştu.

 

“YENİŞEHİR’DE OTİZM AİLE DANIŞMA MERKEZİ KURDUK”

Büyükşehir Belediyesi’nin Sağlık İşleri Dairesi başta olmak üzere birçok dairesinin özel gereksinimli bireyler için önemli hizmetler verdiğini söyleyen Seçer, “Engelsiz Yaşam Merkezimiz hizmetlerine zenginleştirerek devam etti. Yenişehir’deki Engelsiz Yaşam Parkı’mızda yine özel çocuklarımızın eğitimi, etkinlikleri, yaşamın içinde olan ama çocukların eğitilmesi gereken konularla ilgili önemli hizmetler yaptık. 0-3 yaş otizm tanısı konan çocukların eğitimi için Yenişehir’de Otizm Aile Danışma Merkezi kurduk. Çarşıda, pazarda, sokakta gezerken vatandaşlarımızın çok iyi ve çok olumlu geri dönüşlerini alıyorum. ‘Çok güzel katkı alıyoruz. Hocalarımızdan, orada görevli psikologlardan, sosyologlardan, fizyoterapistlerden, eğitmenlerden son derece memnunuz’ diyorlar. Bu memnuniyet beni ziyadesiyle memnun ediyor” ifadelerini kullandı. Vatandaşların memnuniyetinin, Büyükşehir Belediyesi çalışanlarının işini iyi ve samimi yapmasından kaynaklandığını da sözlerine ekleyen Başkan Seçer, mesai arkadaşlarına da teşekkür etti.

 

“188 ETKİNLİĞE, 12 BİN 259 VATANDAŞIMIZIN KATILMASINI SAĞLADIK”

Başkan Seçer, özel gereksinimli bireylerle ilgili verdikleri hizmetleri, katılımcılarla paylaşarak, “Engelli transfer aracı hizmetimiz kesintisiz devam etti. Akülü sandalye şarj istasyonlarımız ilave istasyonlarla hizmetlerini sürdürüyor. Yine medikal malzeme yardımlarımız, işaret dili tercümanı hizmetimiz ve görüntülü destek hattımız devam ediyor, devam edecek. Yine ‘Simit Arabam Engel Tanımam Projesi’ devam ediyor. Sosyokültürel etkinlikler ve farkındalık çalışmaları da bize çok yararlı olan çalışmaların başında geliyor. İlgili günlerde, özel günlerde ve haftalarda özel gereksinimli bireylere yönelik etkinlikler yapıyorlar. Bugüne kadar da yaptığımız 188 etkinliğe, 12 bin 259 vatandaşımızın katılmasını sağladık” diye konuştu.

 

“5 BİN 165 ÖZEL ENGELLİ BİREYE; TOPLAM 74 BİN 177 KEZ BAKIM HİZMETİ VERDİK”

Sağlık İşleri Dairesi Başkanlığı’nın evde sağlık ve bakım ekibi sayesinde ulaştıkları kişi sayısının rakamsal verilerini de veren Başkan Seçer, “Evde bakım hizmetleri, kişisel bakım ve temizliğini sağlayamayan 5 bin 165 engelli bireye toplam 74 bin 177 kez bakım hizmeti verdik. Bunlar daha da artarak devam edecek.  İkinci 5 yıllık dönemimizde bu hizmetlerimizi tahkim edeceğiz, daha da iyi hale getireceğiz. Biz, sizlerin desteğiyle 1 Nisan’dan sonra da buradayız, hizmetlerimize devam edeceğiz” dedi.

 

SEÇER, ÖZEL GEREKSİNİMLİ BİREYLER İÇİN DE HİZMETLERİN DEVAM EDECEĞİNİ ANLATTI

Yeni faaliyete açılacak olan sağlık tesisleri hakkında da katılımcıları bilgilendiren Seçer, Tarsus’u ilgilendiren Tarsus Atatürk Parkı Sağlıklı Yaşam Danışma Merkezi hakkında da konuşarak; “300 metrekarelik bu alan ve bu alanda psikolog, fizyoterapist ve diyetisyen eşliğinde psikolojik danışmanlık, egzersiz ve sağlıklı beslenme ile kilo kontrolü konusunda danışmanlık hizmetleri vereceğiz. Bu birimde, hamilelikte de fiziksel aktivite ve egzersiz danışmanlığı da yapacaklar” dedi. Alzheimer’ın, günümüzün ve çağımızın önemli hastalıklarından olduğunu kaydederek, Yenişehir İlçesi Pirireis Mahallesi’nde 220 metrekare kapalı alanı olan bir Alzheimer Yaşam Merkezi hazırladıklarını da duyurdu. Seçer, bu merkezde Alzheimer hastalarının sosyalleşmesine katkı sunmayı amaçladıklarından söz etti ve bu konudaki çalışmaları da artırmayı hedeflediklerinin altını çizdi.

Seçer, Büyükşehir olarak özel gereksinimli bireyler için hayata geçirecekleri çalışmaların ikinci hizmet dönemlerinde de devam edeceğini vurgulayarak, “Bu çalışmaları, mutlaka sizlerin talepleri ve şehrin eksikleri doğrultusunda ve hepsini de bilimin ışığında hayata geçireceğiz” dedi ve bugüne kadar olduğu gibi bugünden sonra da özellikle özel gereksinimli bireylere sahip ailelerle Büyükşehir’in iletişiminin kuvvetli bir şekilde ve iyi ilişkilerle devam edeceğini kaydetti. Seçer, bu konuda faaliyet gösteren dernekler ve sivil toplum kuruluşları ile de Büyükşehir Belediyesi Sağlık İşleri Dairesi

Başkanlığı ve Engelliler Şube Müdürlüğü’nün iletişim içerisinde olarak bu alana katkı sunmaya devam ettiklerinden bahsetti.

 

“HERKESE AYRIM YAPMADAN HİZMET ETME GAYRETİ İÇERİSİNDE OLDUK”

5 yıllık görev sürelerinin dolduğuna ve seçime çok az kaldığına dikkat çeken Seçer,  “Sayılı Gün Çabuk Geçer, Mersin için Vahap Seçer” dedi ve katılımcılardan destek sesleri geldi. Seçer, yerel seçimi kazanacaklarının vurgusunu yaparak, “Bugüne kadar Mersin halkına Anamur’dan Tarsus’a kadar hiçbir siyasi görüş, hiçbir ayrılık gözetmeksin; ‘sen bana oy verdin, senin mahallen bana oy vermedi, sen benden değilsin’ anlayışı içerisinde olmadan, bu kentte yaşayan her yurttaşı benim onurlu, şerefli bir yurttaşım, bir kardeşim, bir büyüğüm ve bir evladım olarak gördüm. Herkese, ayrım yapmadan hizmet etme gayreti içerisinde olduk. Ben ve benim çalışma arkadaşlarım, bu Belediyede hizmet veren 11 bin kişi bu anlayışla çalıştı. Şimdi sizden istediğim; ‘Bana oy verin, benim partime oy verin.’ değil; 5 yıllık süre içerisinde bu Başkan’a, bu Başkan’ın Belediyesi, hizmetlerine, uygulamalarına ‘Başkanımızdan da belediye çalışanlarımızdan da memnunuz, onlara teşekkür ediyoruz. Ayrım gayrım yapmadan bizlere hizmet etti’ diyebiliyorsanız sizleri hizmet ittifakı çatısı altında Vahap Seçer’e, bu belediyeye desteğe davet ediyorum” dedi.

 

“1 NİSAN’DAN SONRA DA GÖREVİMİZE DEVAM EDECEĞİZ”

Başkan Seçer, 31 Mart akşamında Mersin’den Türkiye’ye bir mesaj vereceklerini kaydederek, “1 Nisan’dan sonra da görevimize devam edeceğiz. Mersinli hemşehrilerim, 31 Mart akşamı Mersin’den tüm Türkiye’ye bir mesaj gönderecek ve ayrım yapmadan hizmetin sandıktan destek olarak döneceğini tüm Türkiye’ye gösterecekler” diye belirtti.

Konuşmaların ardından yemeğe geçildi. Özel çocuklar ve ailelere, Büyükşehir tarafından yemeğin yanı sıra lezzetli ikramlarda yapıldı. Büyükşehir’in en özel pikniğinde konser veren Mersin Büyükşehir Belediyesi Kent Orkestrası ile de çocuklar ve aileleri doyasıya eğlenme fırsatı buldu. Piknik; ailelerin Başkan Seçer ve eşi Meral Seçer ile fotoğraf çekilmesinin ardından sona erdi. (Haber Merkezi)

reklam