DOLAR
EURO
STERLIN
FRANG
ALTIN
BITCOIN
Mersin Kenti Edebiyat Ödülü’ne Murathan Mungan değer görüldü Mersin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) öncülüğünde 17 yıldır sürdürülen Mersin Kenti Edebiyat Ödülü’ne bu yıl çağdaş edebiyatın usta ismi yazar Murathan Mungan değer görüldü. Mungan’a ödülü, kasım ayında düzenlenecek törenle takdim edilecek. MTSO’nun Türkiye ve Mersin’de edebiyat ilgisini geliştirmek ve ulusal ölçekte bir verime dönüştürüp edebiyat okurlarının dikkatini nitelikli örneklere çekmek üzere düzenlediği Mersin Kenti Edebiyat Ödülü’nün bu yıl 17’ncisi gerçekleştirildi. Türk edebiyatının gelişmesine katkıda bulunan kişileri onurlandırmak, daha yaygın okunmasını sağlamak için MTSO’nun girişimleriyle kent adına verilen Mersin Kenti Edebiyat Ödülü’nün Celal Soycan, Turhan Günay, Metin Cengiz, Yavuz Özdem ve Cemal Sakallı’dan oluşan değerlendirme kurulu, bu yıl yazar Murathan Mungan’ı ödüle değer buldu. “Edebiyat daha güzel bir dünya demektir” MTSO Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Sefa Çakır, konuyla ilgili yaptığı değerlendirmede 17 yıldır aralıksız verilen Mersin Kenti Edebiyat Ödülü’nün Türkiye’de bir kent adına verilen ilk ve tek ödül olduğunu söyledi. Mungan’a bu ödülü kabul ederek Mersin’i onurlandırdığı için tüm Mersinliler adına teşekkür eden Çakır, “Edebiyat daha güzel bir dünya demektir. Kentimizi ve ülkemizi sadece ekonomik anlamda zenginleştirmenin parçası değil, daha bütünsel anlamda yaşanır, adil, huzurlu, saygılı, dürüst bir toplum oluşmasına katkıda bulunacak en önemli şeyin edebiyat, hatta genel anlamda sanat olduğuna olan inancımızla kurumsal hale gelen bu kültürel etkinliğin bir parçası olmaktan onur duyuyoruz” dedi. Mersin Kenti Edebiyat Ödülü 2007’den beri veriliyor Oda olarak ‘Mersin Kenti Edebiyat Ödülü’nün nitelikli, tarafsız, siyaset ve ideolojiler üstü şekilde devam etmesine, odak noktası edebiyat ve Türkçe olması temelinde destek vermeye devam edeceklerini vurgulayan Çakır, kasım ayında yapılacak olan ödül töreninde Mungan’ı Mersin’de konuk etmekten ve Mersinlilerle buluşturmaktan mutluluk duyacaklarını dile getirdi. Mersin Kenti Edebiyat Ödülü’nü 2007 yılında başlatan ve bugüne kadar nitelikli şekilde gelmesine destek olan geçmiş oda yönetimlerine ve başkanlarına, jüri üyelerine ve katkı veren herkese Mersin adına teşekkür eden Çakır, “Edebiyat belki dünyamızı değiştirmeyecek ama bizi değiştirdiğinde eminim dünyamız da daha güzel bir yöne gidecektir. Mersin Ticaret ve Sanayi Odası daha güzel bir dünya adına, daha güzel ve yaşanır bir Mersin adına kültür ve sanata destek vermeye devam edecektir” diye konuştu.
reklam

Büyükşehir’in üretici kadınları 14 Şubat için buluştu

Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin Üretici Kadın Stantları, bu kez Sevgililer Günü’ne özel kuruldu. Özgecan Aslan Barış Meydanı’nda kurulan stantlarda, birbirinden güzel ve özel hediyeler sergilendi. 120 standın ve 310 kadın üreticinin yer aldığı alanda, vatandaşlar sevdiklerine özel hediyeler alma fırsat buldu.

Yayınlanma Tarihi : Google News
Büyükşehir’in üretici kadınları 14 Şubat için buluştu

Büyükşehir Belediyesi’nin kentin farklı noktalarında farklı zamanlarda kurduğu Üretici Kadın Stantları, bu kez de Sevgililer Günü’ne özel kuruldu. Özgecan Aslan Barış Meydanı’nda kurulan 120 stantta birbirinden güzel el emeği ürünler, vatandaşların beğenisine sunuldu. ‘14 Şubat Sevgililer Günü’ temasıyla kurulan stantlarda 310 üretici yer aldı.

Kadın ve Aile Hizmetleri Dairesi tarafından kurulan stantlardan kiminde ilmek ilmek işlenmiş örgüler, oyuncaklar, çantalar, seramik ürünler, özenle boyanmış süs eşyaları, örgü modelleri, takılar yer alırken; kiminde de ev yapımı tereyağı, peynir, zeytin, turşu, kurutulmuş meyve ve sebze ile yöresel yiyecekler yer aldı.

 

SERT: “ÜRETİCİ KADINLAR KONSEPT ÜRETİME DEVAM EDECEKLER”

Kadın ve Aile Hizmetleri Dairesi’nde Proje Koordinatörü olarak görev yapan Burcu Sert, genellikle Sevgililer Günü konseptine uygun hediyelerin olduğu alanda, 120 stant ve 310 üreticinin yer aldığını belirterek, “Mersin’in 4 merkez ilçesinden, Sevgililer Günü’ne özel konsept üreten kadınlarımız burada tüketiciyle buluşuyorlar. Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin üretici kadınları, konsept üretimlerine devam edecekler. Mersinliler, bu konsept üretimlerde, özel günlerde kadın elinden üretime destek verirlerse çok seviniriz. İlerleyen zamanlarda da 8 Mart için özel bir çalışmamız olacak” dedi.

 

“KADINLARA DESTEK VERİLMESİ HARİKA BİR ŞEY”

Akenna Candle’ın sahibi Nazire Nur Arslantaş, evde doğal mum üretimi yapan üreticilerden. Kurulan alanı çok beğendiğini söyleyen Arslantaş, “Çok güzel bir ortam hazırlamışlar. Burada ürünlerimizin satışını yapıyoruz. İlk kez katılıyorum” derken, kadınlara verilen desteği, “Bu harika bir şey. Bunun sürdürülebilir olması şahane. Kadınlar ve el yapımı ürünler her zaman desteklenmeli. Büyükşehir Belediyesi’ne de bu yüzden çok teşekkür ediyoruz” cümleleriyle değerlendirdi.

Seramik hediye eşyaları üreten üreticilerden Gülçin Uysal, ilk kez stant kurduğunu belirterek, “Çok güzel, ben çok takdir ettim. Burada bir çok kişiyle tanıştım ve onların da duyguları hep aynı şekilde. ‘Üretiyoruz, ailemize katkı sunmak için çok değerli’ dediler. Ben de aynı görüşteyim. Dolayısıyla ben Büyükşehir Belediyesi’ne bu tür organizasyonları yaptığı için teşekkür ederim” ifadelerine yer verdi.

 

“BURADA ELDE ETTİĞİMİZ GELİRLE ÇOCUK OKUTUYORUZ”

Gülnarlı üretici Şerife Ünlü, yöresine ait ürünlerin satışını yaptığını söyleyerek, “Doğal olan ürünlerimizi kendimiz yapıyoruz. Vahap Başkanımız burada bize bu fırsatı verdi. Biz de faydalanıyoruz. Bize maddi katkı sağlıyor. Bunları hem yapmaktan, hem de satmaktan gurur duyuyoruz. Burada ayrıca arkadaş ediniyoruz. Gülnar ürünlerini tanıtıyoruz. Her şey çok güzel. Çocuklarımızı burada elde ettiğimiz gelirlerle okutuyoruz. Yoksa emekli maaşıyla çocuk okutmak zor” dedi.

 

“BU TARZ PAZARLARIN SÜREKLİ KURULMASI GEREKİR”

Stantları gezen vatandaşlardan Duran Sallanbaş, “Büyükşehir’in kurduğu stantlar çok güzel. Diğer çalışmalarını da beğeniyorum. Genellikle kadınların olduğu stantlar çok değerli.  14 Şubat için eşime, kızıma ve gelinime bir şeyler alacağım” dedi.

Stantları gezerken keyifli vakit geçirdiğini ifade eden vatandaşlardan Kübra Vural, “Gayet keyifli ve güzeldi. İnsanlar çok samimi ve ilgili. Bence bu tarz pazarların sürekli kurulması lazım. İnsanlar daha fazla etkileşim içinde oluyor” dedi ve kadın üreticilerin olmasını, “Bence her zaman kadınlara destek olunmalı. İmkanımız varsa, bu ürünleri uygun fiyata alabiliriz. Zaten bir mağazaya da girsek, yine aynı rakamlarda bir şeyler alacaktık. En azından kadınlara desteğimiz oldu” cümleleriyle değerlendirdi.

Mersin Bisikletli Kadınlar Derneği üyesi Fethiye Işıkaltın ise stantları çok beğendiğini söyleyerek, “Değişik ürünler var. Hoşuma giden olursa almaya çalışacağım” dedi. Başkan Seçer’in yaptığı bisiklet yollarını da kullandığını söyleyen Işıkaltın, “Gönlümüz Vahap Seçer’den yana. Bizim için bisiklet yolları açtı. Bu yüzden Vahap Seçer’e teşekkür ediyoruz” diye konuştu. (Haber Merkezi)

 

reklam