DOLAR 32,6218 % 0.34
EURO 34,8004 % 0.28
STERLIN 40,4179 % 0.56
FRANG 35,7830 % 0.19
ALTIN 2.484,82 % -0,59
BITCOIN 2.151.785 0.288
reklam

DAD, Gazeteci Keser’in tutuklanmasına ilişkin açıklama yaptı

DAD Mersin Şubesi, Gazeteci Diren Keser’in ters kelepçeyle tutuklanıp cezaevine gönderilmesine tepki göstererek, “Keser, başta Aleviler olmak üzere tüm ezilenlerin sesi olduğu için bu muameleye maruz bırakılmıştır. Diren şahsında cezalandırılan özgür basındır, sesi kısılmak istenen Aleviler ve diğer ezilenlerdir” dedi.

Yayınlanma Tarihi : Google News
DAD, Gazeteci Keser’in tutuklanmasına ilişkin açıklama yaptı

Demokratik Alevi Dernekleri (DAD) Mersin Şubesi, Mersin’de 27 Şubat’ta kesinleşen cezasından dolayı gözaltına alınıp, tutuklanan PİRHA Mersin Muhabiri Diren Keser için dernek binasında basın açıklaması yaptı. DAD üyelerinin ve birçok sivil toplum örgütü temsilcisinin katıldığı açıklamada ilk olarak DAD Mersin Şube Eş Başkanı Hüsniye Çelik konuştu. Çelik, Keser’in gazetecilik faaliyetleri yürüttüğünü, iktidarın her türlü baskıyı muhalif kesimlere uyguladığını dile getirdi. Her zaman Keser’in yanında olacaklarını belirten Çelik, bu hukuksuzluğa son verilmesini istedi.

 

“KESER’E TERS KELEPÇE YAPILDI, SU VERİLMEDİ”

Ardından konuşan Keser’in avukatı İbrahim Cinbaş, Keser’in hukuksuz bir şekilde derdest edildiğini belirterek, “Yöneticimiz, PİRHA ve CAN TV emekçisi, gazeteci Diren Keser hukuksuz bir kararla derdest edilmiştir. Diren Keser, uzun yıllardır Alevilerin, Kürtlerin, ezilenlerin, yoksulların, emekçilerin haberciliğini yapan, muhalif bir gazeteci olması sebebiyle, uydurma gerekçelerle hakkında daha önce açılmış olan davanın kesinleşmesi sonucu cezaevine götürülmüştür. Diren Keser hakkında açılan davada verilen karar gibi, cezaevine götürülüşü de hukuksuzluklarla dolu bir sürecin parçalarıdır. Hakkındaki kesinleşmiş hukuksuz cezanın infazı için evinde kendisine çağrı kağıdının tebliğ edilmesini beklerken, hukuksuz şekilde gözaltına alınmış, bir gece emniyette tutulduktan sonra Tarsus Cezaevine nakledilmiştir. Diren Keser’i evinden emniyete kelepçeli götürenler, emniyetten cezaevine giderken ters kelepçe kullanmışlardır. Yine Diren Keser cezaevine götürüldüğünden bu yana içme suyu alamadığını ifade etmiştir” sözlerini kullandı.

 

KESER İÇİN DAYANIŞMA ÇAĞRISI

Keser’e verilen cezanın muhalif bir gazeteci olmasından dolayı verildiğini aktaran Cinbaş, “Diren şahsında cezalandırılan özgür basındır, sesi kısılmak istenen Aleviler ve diğer ezilenlerdir. Bizler, Alevilerin, Kürtlerin, ezilenlerin, yoksulların, emekçilerin haberciliğini yapan Diren Keser’in yoldaşları ve dostları olarak ne uygulanan hukuksuz cezanın ne de kötü muamelenin peşini bırakmayacağımızı kamuoyuna duyuruyor, dayanışmanın büyütülmesi çağrısında bulunuyoruz” diye konuştu. (Haber Merkezi)

reklam