DOLAR
EURO
STERLIN
FRANG
ALTIN
BITCOIN
Mersin Kenti Edebiyat Ödülü’ne Murathan Mungan değer görüldü Mersin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) öncülüğünde 17 yıldır sürdürülen Mersin Kenti Edebiyat Ödülü’ne bu yıl çağdaş edebiyatın usta ismi yazar Murathan Mungan değer görüldü. Mungan’a ödülü, kasım ayında düzenlenecek törenle takdim edilecek. MTSO’nun Türkiye ve Mersin’de edebiyat ilgisini geliştirmek ve ulusal ölçekte bir verime dönüştürüp edebiyat okurlarının dikkatini nitelikli örneklere çekmek üzere düzenlediği Mersin Kenti Edebiyat Ödülü’nün bu yıl 17’ncisi gerçekleştirildi. Türk edebiyatının gelişmesine katkıda bulunan kişileri onurlandırmak, daha yaygın okunmasını sağlamak için MTSO’nun girişimleriyle kent adına verilen Mersin Kenti Edebiyat Ödülü’nün Celal Soycan, Turhan Günay, Metin Cengiz, Yavuz Özdem ve Cemal Sakallı’dan oluşan değerlendirme kurulu, bu yıl yazar Murathan Mungan’ı ödüle değer buldu. “Edebiyat daha güzel bir dünya demektir” MTSO Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Sefa Çakır, konuyla ilgili yaptığı değerlendirmede 17 yıldır aralıksız verilen Mersin Kenti Edebiyat Ödülü’nün Türkiye’de bir kent adına verilen ilk ve tek ödül olduğunu söyledi. Mungan’a bu ödülü kabul ederek Mersin’i onurlandırdığı için tüm Mersinliler adına teşekkür eden Çakır, “Edebiyat daha güzel bir dünya demektir. Kentimizi ve ülkemizi sadece ekonomik anlamda zenginleştirmenin parçası değil, daha bütünsel anlamda yaşanır, adil, huzurlu, saygılı, dürüst bir toplum oluşmasına katkıda bulunacak en önemli şeyin edebiyat, hatta genel anlamda sanat olduğuna olan inancımızla kurumsal hale gelen bu kültürel etkinliğin bir parçası olmaktan onur duyuyoruz” dedi. Mersin Kenti Edebiyat Ödülü 2007’den beri veriliyor Oda olarak ‘Mersin Kenti Edebiyat Ödülü’nün nitelikli, tarafsız, siyaset ve ideolojiler üstü şekilde devam etmesine, odak noktası edebiyat ve Türkçe olması temelinde destek vermeye devam edeceklerini vurgulayan Çakır, kasım ayında yapılacak olan ödül töreninde Mungan’ı Mersin’de konuk etmekten ve Mersinlilerle buluşturmaktan mutluluk duyacaklarını dile getirdi. Mersin Kenti Edebiyat Ödülü’nü 2007 yılında başlatan ve bugüne kadar nitelikli şekilde gelmesine destek olan geçmiş oda yönetimlerine ve başkanlarına, jüri üyelerine ve katkı veren herkese Mersin adına teşekkür eden Çakır, “Edebiyat belki dünyamızı değiştirmeyecek ama bizi değiştirdiğinde eminim dünyamız da daha güzel bir yöne gidecektir. Mersin Ticaret ve Sanayi Odası daha güzel bir dünya adına, daha güzel ve yaşanır bir Mersin adına kültür ve sanata destek vermeye devam edecektir” diye konuştu.
reklam

DAD, Gazeteci Keser’in tutuklanmasına ilişkin açıklama yaptı

DAD Mersin Şubesi, Gazeteci Diren Keser’in ters kelepçeyle tutuklanıp cezaevine gönderilmesine tepki göstererek, “Keser, başta Aleviler olmak üzere tüm ezilenlerin sesi olduğu için bu muameleye maruz bırakılmıştır. Diren şahsında cezalandırılan özgür basındır, sesi kısılmak istenen Aleviler ve diğer ezilenlerdir” dedi.

Yayınlanma Tarihi : Google News
DAD, Gazeteci Keser’in tutuklanmasına ilişkin açıklama yaptı

Demokratik Alevi Dernekleri (DAD) Mersin Şubesi, Mersin’de 27 Şubat’ta kesinleşen cezasından dolayı gözaltına alınıp, tutuklanan PİRHA Mersin Muhabiri Diren Keser için dernek binasında basın açıklaması yaptı. DAD üyelerinin ve birçok sivil toplum örgütü temsilcisinin katıldığı açıklamada ilk olarak DAD Mersin Şube Eş Başkanı Hüsniye Çelik konuştu. Çelik, Keser’in gazetecilik faaliyetleri yürüttüğünü, iktidarın her türlü baskıyı muhalif kesimlere uyguladığını dile getirdi. Her zaman Keser’in yanında olacaklarını belirten Çelik, bu hukuksuzluğa son verilmesini istedi.

 

“KESER’E TERS KELEPÇE YAPILDI, SU VERİLMEDİ”

Ardından konuşan Keser’in avukatı İbrahim Cinbaş, Keser’in hukuksuz bir şekilde derdest edildiğini belirterek, “Yöneticimiz, PİRHA ve CAN TV emekçisi, gazeteci Diren Keser hukuksuz bir kararla derdest edilmiştir. Diren Keser, uzun yıllardır Alevilerin, Kürtlerin, ezilenlerin, yoksulların, emekçilerin haberciliğini yapan, muhalif bir gazeteci olması sebebiyle, uydurma gerekçelerle hakkında daha önce açılmış olan davanın kesinleşmesi sonucu cezaevine götürülmüştür. Diren Keser hakkında açılan davada verilen karar gibi, cezaevine götürülüşü de hukuksuzluklarla dolu bir sürecin parçalarıdır. Hakkındaki kesinleşmiş hukuksuz cezanın infazı için evinde kendisine çağrı kağıdının tebliğ edilmesini beklerken, hukuksuz şekilde gözaltına alınmış, bir gece emniyette tutulduktan sonra Tarsus Cezaevine nakledilmiştir. Diren Keser’i evinden emniyete kelepçeli götürenler, emniyetten cezaevine giderken ters kelepçe kullanmışlardır. Yine Diren Keser cezaevine götürüldüğünden bu yana içme suyu alamadığını ifade etmiştir” sözlerini kullandı.

 

KESER İÇİN DAYANIŞMA ÇAĞRISI

Keser’e verilen cezanın muhalif bir gazeteci olmasından dolayı verildiğini aktaran Cinbaş, “Diren şahsında cezalandırılan özgür basındır, sesi kısılmak istenen Aleviler ve diğer ezilenlerdir. Bizler, Alevilerin, Kürtlerin, ezilenlerin, yoksulların, emekçilerin haberciliğini yapan Diren Keser’in yoldaşları ve dostları olarak ne uygulanan hukuksuz cezanın ne de kötü muamelenin peşini bırakmayacağımızı kamuoyuna duyuruyor, dayanışmanın büyütülmesi çağrısında bulunuyoruz” diye konuştu. (Haber Merkezi)

reklam