DOLAR 32,2511 % 0.14
EURO 35,0023 % 0.27
STERLIN 41,0886 % 0.43
FRANG 35,2346 % 0.08
ALTIN 2.418,47 % 0,36
BITCOIN 68.765,60 1.61
reklam

Emeklilerden Ankara’daki mitinge çağrı!

Yayınlanma Tarihi : Google News
Emeklilerden Ankara’daki mitinge çağrı!

Mersin’de açıklama yapan emekliler, 16 Nisan’da Ankara’da yapılacak mitinge katılım çağrısında bulunarak “Haklarımız için, insanca bir yaşam için yürüyoruz. Ankara’ya yürüyoruz” dedi.

Tüm Emekliler Sendikası ile Emekliler Dayanışma Sendikası Mersin şubesi 16 Nisan’da gerçekleşecek Ankara mitingi öncesi açıklamalarda bulundu.

Tüm Emekliler Sendikası Mersin Şube Başkanı Ahmet Karakuş, emekli maaşlarının zamlarla birlikte eridiğini söyleyerek, “Biz emekliler yıllarca çalışmamızın, emek vermemizin, değer yaratmamızın karşılığı olarak bugün açlıkla, sefaletle, yok sayılmakla karşı karşıyayız. Her geçen gün artan hayat pahalılığı biz emeklileri ölüme yaklaştırmaktadır. Maaşlarımıza yapılan yüzdelik artışlar daha aylıklarımıza yansımadan yapılan zamlarla eriyip gitmektedir” dedi.

“HER GEÇEN GÜN YOKSULLAŞIYORUZ”

Her geçen gün yapılan zamlara da dikkat çekilen açıklamayı okuyan Karakuş, şunları söyledi:

“Her yeni gün temel ihtiyaç maddelerine her gün yapılan zamlar biz emeklilerin biraz daha yoksullaşması biraz daha sefalete ve ölüme itilmesi demektir.

Çalıştığımız yıllar boyunca  maaşlarımızdan kesilen katkı payları yokmuş gibi sağlık hizmetlerinin her aşamasında bizden katkı payı alınmaktadır.

Bir ekmeğin 3-4 TL, bir kilo etin 130 TL, bir evin elektrik faturasının 500-600 TL, ısınma giderinin bin TL olduğu bir ülkede en düşük emekli aylığının 2 bin 500 TL olması emeklileri ölümle terbiye etmektir.

Bütün bu yaşadığımız olumsuzluklara, haksızlıklara tepkimizi göstermek üzere kurduğumuz sendikalarımız ise kapatılma ile engellenmeye çalışılmaktadır.”

TALEPLER

Emekliler olarak ilk defa kendileri için yürüdüklerini söyleyen Karakuş, talepleri şu şekilde sıraladı:

“Maaşlarımıza zam istiyoruz. Temel tüketim maddelerine yapılan zamlar geri alınsın istiyoruz. Yılda en az asgari ücret tutarında 4 ek ödeme istiyoruz. Sağlık hizmetlerinden katkı payı kaldırılsın, erişilebilir, güvenli sağlık hizmeti olsun, yaşlıların bakım hizmeti iyileştirilsin istiyoruz. Sendikal örgütlenmemiz önündeki engeller kaldırılsın istiyoruz.Bizim olanı istiyoruz, hakkımız olanı istiyoruz. Ankara’ya yürüyoruz.”

reklam