DOLAR 32,2053 % -0.22
EURO 35,1156 % -0.22
STERLIN 41,0337 % -0.05
FRANG 35,4067 % -0.62
ALTIN 2.500,70 % 1,40
BITCOIN 67.027,99 1.074
reklam

‘ET BORSASI’ GELİYOR

Yayınlanma Tarihi : Google News
‘ET BORSASI’ GELİYOR

Kaçak kesim ve merdiven altı üretimin önüne geçecek ‘Et Borsası’ Mersin’e kazandırılacak. Mersin Kasaplar Odası’nın da içinde yer aldığı girişimle birlikte vatandaşlar sağlıklı ete ulaşma fırsatı yakalayacak.

Elvan KONUK-Serhat Can YETİK

Mersin Kasaplar Odası Başkanı Erdal Pekmez,  ‘Et Borsası’ girişimini duyurdu. Son zamanlarda gerçekleşen ekonomik dalgalanmalar ve zamlardan kasapların da etkilendiğini aktaran Pekmez, sürekli esnafla etkileşim içinde olduklarını belirterek hem tüketici hem de esnafın sorunlarına çözüm noktasında yürüttükleri çalışmaları anlattı.

 

“GİRİŞİMLER BAŞLADI”

Mersin’e bir Et Borsası kazandıracaklarının müjdesini veren Başkan Pekmez, bu projenin tüketicinin yararına olduğunu söyledi. Girişimlerin başladığını kaydeden Pekmez; “Mersin Ticaret Borsası ve Büyükşehir Belediyesi öncülüğünde Akdeniz’imizin incisi güzel Mersin’imize bir ‘Et Borsası’ kazandırmak için girişimlerimiz başladı. Bu meşaleyi bizlere tutan Sayın Abdullah Özdemir’e teşekkür ederim. En kısa zamanda Kasaplar Odası’nın da yer aldığı Et Borsası Mersin’e kazandırılacak. Tüketicinin yararına olan bu projede kaçak kesim ve merdiven altı üretimin de önüne geçilecek” ifadelerini kullandı.

 “ZAMLAR KASAPLARI DA ETKİLEDİ”

Son dönemlerdeki ekonomik dalgalanmalardan kaynaklı yapılan zamların Mersin’de kasapları da etkilendiğini dile getiren Başkan Pekmez, girdi maliyetlerindeki artışa dikkat çekti. Mersin’de kasapların elektrik ve su faturalarına getirilen zamlarla başedemediğini aktaran Pekmez, “SSK girdilerinin yüksek olması, ambalaj malzeme fiyatının 3 katına çıkması ve asgari ücrete zam yapılması işletme maliyetlerini de arttırdı. Üretimde yem girdisinin yüksek olması ile birlikte et fiyatları artarken ekonomideki sıkıntılar nedeniyle alım gücü de düştü. İşletme maliyetlerinin artmasının yanı sıra asgari ücrete zam yapılmasıyla kasap esnafı çalışanlarının sayısını azaltmak durumunda kaldı” dedi.

“KASAPLARIN SORUNLARINA ÇÖZÜM GETİRİYORUZ”

Mersin’de yaz aylarında gerçekleştirilen yayla turizminden kaynaklı hayvan kesimi konusunda sorun yaşanıldığını söyleyen Başkan Pekmez, bu sorunu çözüme kavuşturduklarını aktardı. Kasaplar Odası olarak sürekli esnafla iç içe olduklarının altını çizen Pekmez, şunları söyledi:

Esnafla iç içe yaşıyoruz. 24 saat odamızın whatsapp hattı yüzde 100 performansla çalışıyor. Kasaplarla ilgili genelgeler üyelerimize anında ulaştırılıyor. Üyelerimiz sorunlarını anında bize iletebiliyor. Biz de onların sıkıntılarını belediyeler, İl ve İlçe Tarım Müdürlükleri nezdinde dile getirerek çözüm noktasına getiriyoruz. İlimizin iklimi noktasında yaz aylarında sezonluk yayla turizminden kaynaklı küçükbaş ve büyükbaş hayvan kesimleri zorlaşıyor. Büyükşehir Belediyesi’nin mezbahanesi ve Mersin Entegre Mezbaha ile görüşerek bu soruna da çözüm getirdik.”

reklam