DOLAR 32,2053 % -0.22
EURO 35,1156 % -0.22
STERLIN 41,0337 % -0.05
FRANG 35,4067 % -0.62
ALTIN 2.500,70 % 1,40
BITCOIN 67.170,01 1.344
reklam

FATURALAR BEL BÜKTÜ

Yayınlanma Tarihi : Google News

Pandemi ile birlikte ayakta durmakta zorlanan esnafın şimdi de belini elektrik faturaları büktü.  Ekonomik dalgalanmalarla birlikte ürün fiyatlarının artmasıyla müşteri kaybı yaşayan küçük esnaf elektrik faturalarının yüksek gelmesiyle dolapları da çalıştırmayı bıraktı.

Elvan KONUK- Serhat Can YETİK

Kur fiyatlarının artması ve faturalara getirilen zamlar hem vatandaşı hem de esnafı kara kara düşündürüyor.  Geliri aynı olmasına rağmen giderleri 3 katına çıkan Mersin esnafı kepenk kapatmamak için direniyor.

“ÖNÜMÜZÜ GÖREMİYORUZ”

Elektrik faturalarının yüzde 125 zamlı geldiğini belirten Mersin esnaflarından Ömer Pehlivan, dolapları çalıştırmayı bıraktığını söyledi.  Geçtiğimiz yıl dondurma firmalarının elektrik faturalarıyla ilgili yüzde 13 iskonto sağladıklarını belirten Pehlivan, “Bu yıl elektriğe zam gelmesine rağmen firmalar iskonto oranını yüzde 8’e düşürdü. Yani bize sağladıkları destek düşmüş durumda.  Bu yaz dondurma dolabı koyamayabilirim.  Yüklü gelen faturalardan sonra dolapları çalıştırmayı da bıraktık. Gelirimiz aynı giderimiz artıyor. Şuan elimde olan mallar erimiş durumda ve erimiş olan malı yerine koymakta zorlanıyorum. Hazırdan yiyorum ama böyle giderse 4’üncü aydan sonra sonumuzu göremiyorum. Belki kepengi indireceğiz, belki çekmiş olduğumuz kredileri de ödeyemeyeceğiz. Önümüzü göremiyoruz” ifadelerini kullandı.

“ELEKTRİK FATURALARI BELİMİZİ KIRACAK”

Yüksek kurun ürün fiyatlarını arttırdığını söyleyen işletmeci Emrah Değirmenci, işlerinin yüzde 70 düştüğünü dile getirdi. Zamlı gelen elektrik faturalarının yaz aylarında esnafı daha da zor duruma düşüreceğini söyleyen Değirmenci, “Şuan kış, ama yaz aylarında elektrik faturaları belimizi kıracak. En kötü beklediğimiz faturalar 4-5 bin lira ki bir şey çalıştırmadığımız halde. Büyük ihtimalle küçük esnafın çoğu kapanmaya gidecek. Şuan dolapları çalıştıramıyorum. Çalıştırmadığım halde 600 lira elektrik geldi. Bir esnaf arkadaşım 2-3 günde bir, 1 saat çalıştırdığı halde bin 100 lira elektrik faturası gelmiş. Bu ekonomiyle bu işlerdeki düşüşle nasıl işyerimi ayakta tutacağım onu da bilmiyorum. Devletin bu konuya müdahale etmesi lazım” diye konuştu.

“FATURALARI KARŞILAYABİLMEK İÇİN EL EMEĞİNİ ARTTIRDIK”

Kaportacı olarak çalışan Mustafa Kasım ise elektrik faturalarının yüklü gelmesiyle faturaları karşılayabilmek için el emeğini arttırmaya gittiklerini söyledi.  Her cumartesi günü elektrik kesintisi yaşadıklarını da ifade eden Kasım, “Elektrik faturalarına yüzde 100 zam geldi.  Ayrıca sık sık elektrik kesintilerine maruz kalmaya başladık. Elektrik kesintisi demek bir günlük karımızın silinmesi anlamına geliyor. Faturaları karşılayabilmek için el emeğini arttırdık” şeklinde konuştu.

Pandemi ile birlikte ayakta durmakta zorlanan esnafın şimdi de belini elektrik faturaları büktü.  Ekonomik dalgalanmalarla birlikte ürün fiyatlarının artmasıyla müşteri kaybı yaşayan küçük esnaf elektrik faturalarının yüksek gelmesiyle dolapları da çalıştırmayı bıraktı. Elvan KONUK- Serhat Can YETİK Kur fiyatlarının artması ve faturalara getirilen zamlar hem vatandaşı hem de esnafı kara kara düşündürüyor.  Geliri aynı olmasına […]

DEVAMINI OKU
reklam

YORUM YAP