DOLAR
EURO
STERLIN
FRANG
ALTIN
BITCOIN
Mersin Kenti Edebiyat Ödülü’ne Murathan Mungan değer görüldü Mersin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) öncülüğünde 17 yıldır sürdürülen Mersin Kenti Edebiyat Ödülü’ne bu yıl çağdaş edebiyatın usta ismi yazar Murathan Mungan değer görüldü. Mungan’a ödülü, kasım ayında düzenlenecek törenle takdim edilecek. MTSO’nun Türkiye ve Mersin’de edebiyat ilgisini geliştirmek ve ulusal ölçekte bir verime dönüştürüp edebiyat okurlarının dikkatini nitelikli örneklere çekmek üzere düzenlediği Mersin Kenti Edebiyat Ödülü’nün bu yıl 17’ncisi gerçekleştirildi. Türk edebiyatının gelişmesine katkıda bulunan kişileri onurlandırmak, daha yaygın okunmasını sağlamak için MTSO’nun girişimleriyle kent adına verilen Mersin Kenti Edebiyat Ödülü’nün Celal Soycan, Turhan Günay, Metin Cengiz, Yavuz Özdem ve Cemal Sakallı’dan oluşan değerlendirme kurulu, bu yıl yazar Murathan Mungan’ı ödüle değer buldu. “Edebiyat daha güzel bir dünya demektir” MTSO Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Sefa Çakır, konuyla ilgili yaptığı değerlendirmede 17 yıldır aralıksız verilen Mersin Kenti Edebiyat Ödülü’nün Türkiye’de bir kent adına verilen ilk ve tek ödül olduğunu söyledi. Mungan’a bu ödülü kabul ederek Mersin’i onurlandırdığı için tüm Mersinliler adına teşekkür eden Çakır, “Edebiyat daha güzel bir dünya demektir. Kentimizi ve ülkemizi sadece ekonomik anlamda zenginleştirmenin parçası değil, daha bütünsel anlamda yaşanır, adil, huzurlu, saygılı, dürüst bir toplum oluşmasına katkıda bulunacak en önemli şeyin edebiyat, hatta genel anlamda sanat olduğuna olan inancımızla kurumsal hale gelen bu kültürel etkinliğin bir parçası olmaktan onur duyuyoruz” dedi. Mersin Kenti Edebiyat Ödülü 2007’den beri veriliyor Oda olarak ‘Mersin Kenti Edebiyat Ödülü’nün nitelikli, tarafsız, siyaset ve ideolojiler üstü şekilde devam etmesine, odak noktası edebiyat ve Türkçe olması temelinde destek vermeye devam edeceklerini vurgulayan Çakır, kasım ayında yapılacak olan ödül töreninde Mungan’ı Mersin’de konuk etmekten ve Mersinlilerle buluşturmaktan mutluluk duyacaklarını dile getirdi. Mersin Kenti Edebiyat Ödülü’nü 2007 yılında başlatan ve bugüne kadar nitelikli şekilde gelmesine destek olan geçmiş oda yönetimlerine ve başkanlarına, jüri üyelerine ve katkı veren herkese Mersin adına teşekkür eden Çakır, “Edebiyat belki dünyamızı değiştirmeyecek ama bizi değiştirdiğinde eminim dünyamız da daha güzel bir yöne gidecektir. Mersin Ticaret ve Sanayi Odası daha güzel bir dünya adına, daha güzel ve yaşanır bir Mersin adına kültür ve sanata destek vermeye devam edecektir” diye konuştu.
reklam

Göçmen’deki katlı kavşak trafiğe açıldı

Yayınlanma Tarihi : Google News
Göçmen’deki katlı kavşak trafiğe açıldı

Büyükşehir Belediyesi’nin önemli ulaşım projelerinden birisi olan Göçmen’deki katlı kavşak çalışmaları tamamlandı. Başkan Seçer ve Meral Seçer’in araçlarıyla kavşaktan geçiş yapmalarının ardından kavşak trafiğe açıldı.

Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin önemli ulaşım projelerinden birisi olan Göçmen’deki katlı kavşak çalışmaları tamamlandı. Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer ve Meral Seçer’in araçlarıyla kavşaktan geçiş yapmalarının ardından 85’inci gününde kavşak trafiğe açıldı. Başkan Seçer, olumsuz hava koşullarına rağmen kavşak çalışmalarının 84 günde tamamlandığını ifade ederek, “Mersin Büyükşehir Belediyesi daha etkin, efektif ve çabuk hizmet yapan bir belediye haline geldi” dedi.

Büyükşehir Belediyesi Yol Yapım Bakım ve Onarım Dairesi tarafından yapımı tamamlanan Göçmen’deki katlı kavşağın açılışında bürokratlar, daire başkanları ve teknik ekip de yer aldı. Ayrıca Başkan Seçer’e Mersin Bisikletli Gezginler Derneği üyeleri ve Mersin Bisikletli Kadınlar da eşlik ederek, bisikletleri ile bisiklet yolundan geçti. Katlı kavşakta yayaların güvenli bir şekilde karşıdan karşıya geçmesi için Fen İşleri Dairesi’nin yapımını tamamladığı Göçmen’de 2, Beşyol’da da 1 adet üst geçit yer alıyor.

SEÇER: “BU KATLI KAVŞAK, AKILLI KATLI KAVŞAK”

Başkan Seçer, aracı ile kavşaktan geçtikten sonra yaptığı değerlendirmede, “Bu kavşağın Doğu-Batı aksı 755 metre. Kuzey-Güney aksı da 440 metre. Diğer taraftan kapalı kısım da 86 metre. Üzerinde manevra yapacak, dönüş yapacak araçlara da muazzam bir alan sağlıyor. O açıdan çok iyi oldu bu. Diğer taraftan bu katlı kavşak, akıllı katlı kavşak. Çünkü eğimi % 3-3,5 civarında. Bu önemli bir eğim oranı. Ayrıca, kapalı kısımdaki aydınlatmalar gün ışığıyla eş zamanlı olarak sensörler vasıtasıyla ayarlanabiliyor. O da çok önemli ve ilk bisiklet yoluyla beraber tasarlanan katlı kavşak bu. Bizim Kuzey-Güney aksında stadyum, sahil Adnan Menderes Bulvarı arasında 5 bin 700 metrelik bu güzergâhta bisiklet yolu var. Bu katlı kavşak o bisiklet yolunu birbirine bağlıyor” dedi.

“BÜYÜKŞEHİR DAHA EFEKTİF VE ETKİN HİZMET YAPAN BİR BELEDİYE HALİNE GELDİ”

Büyükşehir Belediyesi’nin yaptığı yatırımlarda birinci derecede hassasiyet gösterdiği konunun çalışmaları bir an önce sonuçlandırmak olduğu vurgusunu yapan Başkan Seçer, “Neden? Çevreye fazla zarar vermemek, vatandaşın mağduriyet yaşamamasını sağlamak için. Hatırlayacağınız gibi 8 Nisan 2019’da mazbata aldım. Belediye Başkanlığı görevine başladım arkadaşlarımla beraber. Kuvayı Milliye Kavşağı akamete uğramıştı, inşaat durmuştu, müteahhit bırakmıştı. Seçim öncesi sözüm vardı, ‘gelir gelmez katlı kavşağınızı bitireceğim’ diye ve o sözümüzde durduk. 8 Nisan ile 19 Mayıs arası o süre içerisinde katlı kavşağın yapımını tamamladık. İkinci katlı kavşağımız da Sevgi Katlı Kavşağı’dır. Onu da 87 günde tamamladık. Bugün trafiğe açtığımız Göçmen Katlı Kavşağı da 84 günde tamamlandı, dün akşam itibariyle. 8 Ocak’ta başlamıştık. Bugün 85’inci günü trafiğe açıyoruz ve bu 85 günün de 42 gününde hava muhalefeti, yani yağmur vardı. Bunu da göz önünde bulundurduğunuz zaman demek ki Mersin Büyükşehir Belediyesi daha etkin, daha efektif, daha çabuk hizmet yapan bir belediye haline geldi” diye konuştu.

MERSİNLİLER YENİ KATLI KAVŞAĞI SEVDİ

Göçmen’de yaşayan vatandaşlardan Ömür Işık, katlı kavşağın kendilerine büyük kolaylık sağlayacağını belirterek, “Biraz sıkışıklığı yaşadık açıkçası bu dönemde ama çok kısa sürede, güzel bir şekilde bitirdiler. Tebrik ediyorum, herkesin emeğine sağlık. Herkes için hayırlı olsun” dedi.

“KARINCA GİBİ ÇALIŞIYORLARDI”

Lütfiye Beştaş, çalışma alanına çok yakın bir yerde oturduğunu ifade ederek, “Mersinimize hayırlı, uğurlu olsun. Çok güzel bir çalışma. Hepsi çok güzel çalıştı. Karınca gibi çalışıyorlardı. Burayı bir günde boyadılar. Yağışları, balçıkları yaşadılar, çamur içinde çalıştılar. Tabii ki çok mutluyuz. Ne güzel katlı kavşağa kavuştuk. Yakında Metro’ya kavuşacağız inşallah. Çok güzel bir duygu” diye konuştu.

“GERÇEKTEN ÇOK GÜZEL OLDU”

Mahalle sakinlerinden İbrahim Halil Tekkardeş, Başkan Seçer’in Mersin için yaptığı hizmetlerden çok memnun olduklarını dile getirerek, “Çok güzel bir hizmet, harika. Allah Vahap Seçer’i başımızdan eksik etmesin. Gerçekten büyük bir Belediye Başkanı. Mersin için bayağı bir hizmet yapıyor. Biz de bundan çok memnunuz” dedi. Tekkardeş, Göçmen’deki katlı kavşağın Sevgi Katlı Kavşağı’ndan daha kısa sürede bitirilmesine ilişkin olarak da “Çok harika. Trafiğe yüzde 100 katkısı olur” diye konuştu.

Başkan Seçer’in yönetimiyle Mersin’de büyük değişimler olduğunu belirten Halil Gürbüz, “Mersinimize  hayırlı olsun diyorum. Helal olsun yani. Trafiğin çok daha rahat olacağını düşünüyorum. Mersin gerçekten çok güzelleşiyor” dedi.

“MERSİN İÇİN GEREKLİYDİ”

Bölgedeki işletme sahiplerinden Necmettin Cabadak, Göçmen’deki katlı kavşak için herkesin büyük fedakarlıkla çalıştığını gördüğünü belirterek, “Çok güzel oldu. Sayın Belediye Başkanımıza çok teşekkür ediyoruz. Böyle güzel bir yol yapılmasına gerçekten de minnettarız. Şükranlarımı sunuyorum. Mersin için gerekliydi, geç kalmış şeylerdi bunlar. Ama inşallah Vahap Başkanım bunları başaracak ve hepsini yapacak inşallah, umutluyuz. Söz verdi, işinde de gerçekten sözün eridir, işini başarıyla yapıyor.  Daha önce buranın trafiği gerçekten çok yoğundu. Burada tıkanıyordu yani vatandaş burada zorlanıyordu gerçekten. Ama şu anda sanırım Mersin’in en güzel kavşağı Göçmen kavşağı oldu” ifadelerine yer verdi.

“MERSİN, TÜRKİYE’DE BİR ATILIM YAPIYOR”

Mersin Bisikletli Gezginler Derneği Başkanı ve Tüm Bisiklet Dernekleri Federasyonu Başkan Yardımcısı Ahmet Salih Özenir, yeni katlı kavşağın trafik yoğunluğuna fayda sağlayacağını belirterek, Büyükşehir’in kavşağa bisiklet yolu kazandırmış olmasından duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Özdemir, “Mersin Büyükşehir Belediyesi bildiğimiz kadarıyla Türkiye’nin bisiklet yoluyla yapılan ilk katlı kavşağını bu kavşakta gerçekleştirdi. Mersin Bisikletli Gezginler Derneği olarak biz Mersin’in bisikletli ulaşımla tanışması, bu kültürün yaygınlaşması, bisikletin bir ulaşım aracı olarak kullanılması için 20 yıldır çalışan bir topluluk ve derneğiz. Mersin Büyükşehir Belediyesi ile de çok rahat çalışıyoruz bu anlamda. Taleplerimiz yerine getiriliyor. Bisiklet yollarımız, bisiklet park yerlerimiz yapılıyor. Mersin, Türkiye’de bir atılım yapıyor şu anda” dedi.

Mersin Bisikletli Gezginler ile beraber aktif olarak bisiklet turlarına katılan Tülay Bilir ise “Bisikletle ilgili atılan adımlara çok seviniyoruz çünkü hem güvenliğimiz hem de insanlar için farkındalık yaratması çok önemli. Artı söz verilen sürede hatta daha kısa bir sürede bitmiş olması bizim için ayrıca sevindirici oldu” ifadelerine yer verdi.

Katlı kavşak ile ilgili düşüncelerini aktaran çocuklardan Sezer Yersoy, “Çok iyi yapmışlar. Bence çok iyi olacak çünkü ileride hep kazalar oluyor. Biz her gün bisikletle buradan geçiyoruz. Yani can güvenliğimiz yokmuş gibi hissediyoruz, çok korkuyoruz. Bisiklet yolu var artık” derken, Civan Mert “Biz de bir ara kaza yaptık bu yolda. Çok iyi oldu böyle yapmaları. Teşekkürler” diye konuştu.

reklam