DOLAR 32,2511 % 0.14
EURO 35,0023 % 0.27
STERLIN 41,0886 % 0.43
FRANG 35,2346 % 0.08
ALTIN 2.418,47 % 0,36
BITCOIN 68.831,83 2.234
reklam

HAREKETE GEÇİLDİ

Yayınlanma Tarihi : Google News
HAREKETE GEÇİLDİ

‘İngiltere’nin çöpleri Adana’da haberleri büyük yankı uyandırmışken o çöplerin Adana’dan Mersin’e getirildiği iddia edilmişti. Konuyla ilgili çevre toplulukları olaya sosyal medya üzerinden dikkat çekerek ormanlık alana bırakılan çöplerin çıkaracağı olası yangınlara karşı uyardı. Geçtiğimiz yıl Silifke ve Aydıncık’ta çıkan büyük yangınlar akıllara gelirken konuyla ilgili Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nün harekete geçtiği öğrenildi.

Akdeniz bölgesi Nacarlı mahallesinde 1,5 km’lik bir hattı kaplayan ormanlık alana yayılan ithal çöpler Mersinlileri endişelendirdi ve konuyla ilgili farklı illerden de tepkiler gecikmedi.  Geçtiğimiz yıl Silifke ve Aydıncık’ta bulunan ormanlık alanlarda çıkan yangın büyük hasara yol açmış ve etkileri hala sürerken çöplerin ormanlık alana dökülmesi endişe yarattı.

HABERİMİZ SES GETİRDİ

7 Nisan tarihine ait olduğu iddia edilen ve twitterda paylaşılan görüntülerde Adana’dan getirilen çöplerin Akdeniz ilçesine bağlı Nacarlı Mahallesi ve Tekke Köyü’ndeki ormanlık alana kaçak yollarla boşaltıldığı iddia edilmişti. Videoda konuşan vatandaş “İngiltere’den ülkemize gelen atıklar Adana’dan Mersin’e gelmiş durumda. Çevrenin nasıl kirletildiğini görüyorsunuz. Yetkilileri göreve davet ediyoruz. Bu atıklar insan sağlığına ve çevreye zarar veriyor. Kaçak yollarla Adana’dan buraya boşaltılmış. Akdeniz Nacarlı ve Tekke Mahallesi’ndeki alanlara çöpler yayılmış durumda” ifadelerini kullanmıştı. Konuyla ilgili haberimiz ses getirdi. 11 Nisan tarihli gazetemizde manşete taşıdığımız konu sonrası Mersin Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’ne şikayetler geldiği öğrenildi. Bölgeyle ilgili sosyal medyada çok sayıda yapılan paylaşımlarda yeni görüntülere de yer verildi.

ÇÖPLER TOPLATILMAYA BAŞLANDI

Bölgeyle ilgili şikayetler alan Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ve belediye ekiplerinin çöpleri alandan toplatmaya başladığı bilgisine ulaşıldı. Öte yandan çöp toplama işleminin bir haftayı bulabileceği de bildirildi.

reklam