DOLAR 32,2053 % -0.22
EURO 35,1156 % -0.22
STERLIN 41,0337 % -0.05
FRANG 35,4067 % -0.62
ALTIN 2.500,70 % 1,40
BITCOIN 67.027,99 1.074
reklam

Hem annelere hem de çocuklara eğitim

Yayınlanma Tarihi : Google News
Hem annelere hem de çocuklara eğitim

Büyükşehir Belediyesi’nin Tarsus’ta bulunan Kadın ve Çocuk Bilim, Teknoloji Atölyesi’nde hem çocuklar hem de anneler eğitim alıyor. Çocuklara robotik tasarım ve kodlama, akıllı devre sistemlerinin nasıl yapılacağı gibi konularda eğitim verilirken, annelerine ise 3 boyutlu tasarım, dijital vatandaşlık ve temel bilgisayar eğitimleri uygulamalı olarak gösteriliyor. Öğrencilerden Ali Kerem Bağ, “Burada robot yapmayı, kodlamayı öğreniyoruz” derken, anne Özlem Bağ “3D yazıcı ile tanıştık burada. Tasarımlar yapıyoruz, zevkle geliyoruz” diye konuştu.

Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin birçok noktada açtığı kurs ve atölyelerde örnek çalışmalara imza atılıyor. Büyükşehir Belediyesi Kadın ve Aile Hizmetleri Dairesi’ne bağlı olarak Tarsus’ta faaliyetlerini sürdüren Kadın ve Çocuk Bilim, Teknoloji Atölyesi’nde 7-17 yaş aralığındaki çocuklara ve annelerine yönelik olarak destekleyici ve mesleki beceri kazandıracak eğitimler veriliyor.

Tarsus’ta Makam mevkiinde yer alan Kadın ve Çocuk Bilim, Teknoloji Atölyesi’nde geleceğin mühendisleri, bilim insanları olacak çocuklara robotik tasarım ve kodlama, akıllı devre sistemlerinin nasıl yapılacağı gibi konularda eğitim verilirken, eş zamanlı olarak annelerine de 3 boyutlu tasarım, dijital vatandaşlık ve temel bilgisayar eğitimleri uygulamalı olarak gösteriliyor.

3 BOYUTLU TASARIMLARI GELİŞTİRDİKLERİ MOBİL UYGULAMADAN SATIŞA SUNACAKLAR

Tarsus Kadın ve Çocuk Bilim, Teknoloji Atölyesi Birim Sorumlusu olarak görev yapan Emre Aşkın, “Atölyemizde kadınlara ve çocuklara yönelik olarak eğitimlerimiz devam ediyor. Bir tarafta anneler eğitim görürken, bir tarafta da çocuklar eş zamanlı olarak eğitimlerine devam ediyor. Atölyemizde eğitim gören çocuklarımıza ve annelere 3 boyutlu tasarım, oyun geliştirme ve robotik alanlarında çalışmalara başladık. Şu an ürün üretmek için 3 boyutlu tasarım yapıp, 3 boyutlu yazıcıdan baskı alıyorlar. Almış oldukları baskıları da kendi geliştirmiş oldukları mobil uygulamadan satışa sunacaklar” ifadelerini kullandı.

İlerleyen günlerde turnuvalar gerçekleştirileceğini de belirten Aşkın, “Robot turnuvasına hazırlanıyoruz. 4, 5 ve 6 Haziran’da Uluslararası Robot Turnuvasını Tarsus’ta düzenleyeceğiz. Bütün öğrencilerimizle bu sürece hazırlık yapıyoruz” diye konuştu.

ANNE VE OĞLU KARŞILIKLI SINIFLARDA EĞİTİM GÖRÜYOR

Öğrencilerden Ali Kerem Bağ, “Burada robot yapmayı, kodlamayı, paylaşmayı öğreniyoruz. Bilgi ediniyoruz. Takım olmayı öğreniyorum. Diğer arkadaşlarımı da buraya davet ediyorum” derken, anne Özlem Bağ da “Çocuğum zevkle geliyor, çok eğleniyor. El becerileri gelişiyor, düşüncesi değişiyor. Biz de aynı şekilde 3D yazıcı ile tanıştık burada. Tasarımlar yapıyoruz, zevkle geliyoruz, değişik bir ortam. Güzel arkadaşlıklar edindik. Belediyemize çok teşekkür ederiz” ifadelerine yer verdi.

“BURAYA GELDİĞİMDE ÇOK MUTLU OLDUM”

Minik öğrencilerden İzem Öykü Kundi ise atölyede çok mutlu olduğunu belirterek, “Buraya geldiğimde çok mutlu oldum. Öğretmenlerim bana robot yapmanın nasıl bir şey olduğunu öğretti. Arkadaşlarımla birlikte robot yapıyorum. Çok güzel zaman geçiriyoruz, robot yapıyoruz, öğreniyoruz. Araba yapıyoruz” dedi.

 

 

reklam