DOLAR
EURO
STERLIN
FRANG
ALTIN
BITCOIN
Mersin Kenti Edebiyat Ödülü’ne Murathan Mungan değer görüldü Mersin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) öncülüğünde 17 yıldır sürdürülen Mersin Kenti Edebiyat Ödülü’ne bu yıl çağdaş edebiyatın usta ismi yazar Murathan Mungan değer görüldü. Mungan’a ödülü, kasım ayında düzenlenecek törenle takdim edilecek. MTSO’nun Türkiye ve Mersin’de edebiyat ilgisini geliştirmek ve ulusal ölçekte bir verime dönüştürüp edebiyat okurlarının dikkatini nitelikli örneklere çekmek üzere düzenlediği Mersin Kenti Edebiyat Ödülü’nün bu yıl 17’ncisi gerçekleştirildi. Türk edebiyatının gelişmesine katkıda bulunan kişileri onurlandırmak, daha yaygın okunmasını sağlamak için MTSO’nun girişimleriyle kent adına verilen Mersin Kenti Edebiyat Ödülü’nün Celal Soycan, Turhan Günay, Metin Cengiz, Yavuz Özdem ve Cemal Sakallı’dan oluşan değerlendirme kurulu, bu yıl yazar Murathan Mungan’ı ödüle değer buldu. “Edebiyat daha güzel bir dünya demektir” MTSO Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Sefa Çakır, konuyla ilgili yaptığı değerlendirmede 17 yıldır aralıksız verilen Mersin Kenti Edebiyat Ödülü’nün Türkiye’de bir kent adına verilen ilk ve tek ödül olduğunu söyledi. Mungan’a bu ödülü kabul ederek Mersin’i onurlandırdığı için tüm Mersinliler adına teşekkür eden Çakır, “Edebiyat daha güzel bir dünya demektir. Kentimizi ve ülkemizi sadece ekonomik anlamda zenginleştirmenin parçası değil, daha bütünsel anlamda yaşanır, adil, huzurlu, saygılı, dürüst bir toplum oluşmasına katkıda bulunacak en önemli şeyin edebiyat, hatta genel anlamda sanat olduğuna olan inancımızla kurumsal hale gelen bu kültürel etkinliğin bir parçası olmaktan onur duyuyoruz” dedi. Mersin Kenti Edebiyat Ödülü 2007’den beri veriliyor Oda olarak ‘Mersin Kenti Edebiyat Ödülü’nün nitelikli, tarafsız, siyaset ve ideolojiler üstü şekilde devam etmesine, odak noktası edebiyat ve Türkçe olması temelinde destek vermeye devam edeceklerini vurgulayan Çakır, kasım ayında yapılacak olan ödül töreninde Mungan’ı Mersin’de konuk etmekten ve Mersinlilerle buluşturmaktan mutluluk duyacaklarını dile getirdi. Mersin Kenti Edebiyat Ödülü’nü 2007 yılında başlatan ve bugüne kadar nitelikli şekilde gelmesine destek olan geçmiş oda yönetimlerine ve başkanlarına, jüri üyelerine ve katkı veren herkese Mersin adına teşekkür eden Çakır, “Edebiyat belki dünyamızı değiştirmeyecek ama bizi değiştirdiğinde eminim dünyamız da daha güzel bir yöne gidecektir. Mersin Ticaret ve Sanayi Odası daha güzel bir dünya adına, daha güzel ve yaşanır bir Mersin adına kültür ve sanata destek vermeye devam edecektir” diye konuştu.
reklam

Hüseyin Şendağ kitabını Koçak’a hediye etti

Yayınlanma Tarihi : Google News
Hüseyin Şendağ kitabını Koçak’a hediye etti

Tarsus’ta doğup yaşayan ve ailesi 1924 yılındaki mübadelede Türkiye’ye gelen iş insanı Hüseyin Şendağ’ın 3 yıldır üzerinde çalıştığı ve yayınladığı “Atalarımın Dilini Öğreniyorum” adlı kitabı çıktı. Şendağ, kitabını Tarsus Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı H. Ruhi Koçak ve Başkan Yardımcısı Fuat Togo’ya imzalayarak hediye etti.

Şendağ Zeytinyağları firmasının sahipleri olan Hüseyin Şendağ, “Kitabı çıkartmamda en büyük nedenlerden biri  Atalarımızın dili olan Girit dili olan Rumca’yı yeni nesillere aktarmak ve bu dünyaya güzel insaoğluna yararlı bir miras bırakmaktır. Benim çocukluğum Türkçe bilmeyen babaannemin yanında geçtiği için Girit dili olan Rumca’yı onun yanında öğrendim. Kitabımın içeriği ise A’dan Z’ye Girit dili Sözlüğü, Maniler, Sayılar, Övgüler, Girit yemeği tarifleri, Girit Adasında yaşayan Atalarımızın kısa  hayat hikayeleri bulunmaktadır. Kitabımızın satış yerleri Tarsus Seher Kitap Kırtasiye ve Şendağ Zeytin yağları Satış Ofisidir” şeklinde konuştu.

Şendağ, ilk baskısı bin 500 adet basılan 135 sayfalık “Atalarımın Dilini Öğreniyorum” adlı kitabında 3 bin 500 kelime bulunduğunu ve gelecek kuşaklara Girit dili olan Rumca’yı aktarmak istediklerini belirtti. (Haber Merkezi)

reklam