DOLAR
EURO
STERLIN
FRANG
ALTIN
BITCOIN
Mersin Kenti Edebiyat Ödülü’ne Murathan Mungan değer görüldü Mersin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) öncülüğünde 17 yıldır sürdürülen Mersin Kenti Edebiyat Ödülü’ne bu yıl çağdaş edebiyatın usta ismi yazar Murathan Mungan değer görüldü. Mungan’a ödülü, kasım ayında düzenlenecek törenle takdim edilecek. MTSO’nun Türkiye ve Mersin’de edebiyat ilgisini geliştirmek ve ulusal ölçekte bir verime dönüştürüp edebiyat okurlarının dikkatini nitelikli örneklere çekmek üzere düzenlediği Mersin Kenti Edebiyat Ödülü’nün bu yıl 17’ncisi gerçekleştirildi. Türk edebiyatının gelişmesine katkıda bulunan kişileri onurlandırmak, daha yaygın okunmasını sağlamak için MTSO’nun girişimleriyle kent adına verilen Mersin Kenti Edebiyat Ödülü’nün Celal Soycan, Turhan Günay, Metin Cengiz, Yavuz Özdem ve Cemal Sakallı’dan oluşan değerlendirme kurulu, bu yıl yazar Murathan Mungan’ı ödüle değer buldu. “Edebiyat daha güzel bir dünya demektir” MTSO Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Sefa Çakır, konuyla ilgili yaptığı değerlendirmede 17 yıldır aralıksız verilen Mersin Kenti Edebiyat Ödülü’nün Türkiye’de bir kent adına verilen ilk ve tek ödül olduğunu söyledi. Mungan’a bu ödülü kabul ederek Mersin’i onurlandırdığı için tüm Mersinliler adına teşekkür eden Çakır, “Edebiyat daha güzel bir dünya demektir. Kentimizi ve ülkemizi sadece ekonomik anlamda zenginleştirmenin parçası değil, daha bütünsel anlamda yaşanır, adil, huzurlu, saygılı, dürüst bir toplum oluşmasına katkıda bulunacak en önemli şeyin edebiyat, hatta genel anlamda sanat olduğuna olan inancımızla kurumsal hale gelen bu kültürel etkinliğin bir parçası olmaktan onur duyuyoruz” dedi. Mersin Kenti Edebiyat Ödülü 2007’den beri veriliyor Oda olarak ‘Mersin Kenti Edebiyat Ödülü’nün nitelikli, tarafsız, siyaset ve ideolojiler üstü şekilde devam etmesine, odak noktası edebiyat ve Türkçe olması temelinde destek vermeye devam edeceklerini vurgulayan Çakır, kasım ayında yapılacak olan ödül töreninde Mungan’ı Mersin’de konuk etmekten ve Mersinlilerle buluşturmaktan mutluluk duyacaklarını dile getirdi. Mersin Kenti Edebiyat Ödülü’nü 2007 yılında başlatan ve bugüne kadar nitelikli şekilde gelmesine destek olan geçmiş oda yönetimlerine ve başkanlarına, jüri üyelerine ve katkı veren herkese Mersin adına teşekkür eden Çakır, “Edebiyat belki dünyamızı değiştirmeyecek ama bizi değiştirdiğinde eminim dünyamız da daha güzel bir yöne gidecektir. Mersin Ticaret ve Sanayi Odası daha güzel bir dünya adına, daha güzel ve yaşanır bir Mersin adına kültür ve sanata destek vermeye devam edecektir” diye konuştu.
reklam

İlk kursiyerler dikiş makinalarının başında kolları sıvadı

Yayınlanma Tarihi : Google News
İlk kursiyerler dikiş makinalarının başında kolları sıvadı

Büyükşehir Belediyesi’nin vatandaşların mesleki becerilerini geliştirebilmeleri için hayata geçirdiği MERCEK’te dikiş kursu başladı. Kursta ilk olarak 6-12 yaş arası çocuklar için pijama ve tişörtler üretiliyor. Dikimi yapılan pijama ve tişörtler, Büyükşehir Belediyesi’nin Kıyafet Evi’nde ihtiyaç sahibi çocuklara ulaştırılacak. Kursiyerlerden Behiye İlgazi, sunulan imkanlardan dolayı memnuniyetini ifade ederek, “Gençlerimizin yeni bir meslek sahibi olabilmeleri için çok güzel olanaklar hazırlanmış. Makine, teçhizat her şey çok iyi. Hem dikişi öğrenmiş olacağız hem de çocuklarımızı sevindireceğiz” dedi.

Mersin Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Dairesi bünyesinde hayata geçirilen Mesleki Eğitim Merkezi MERCEK, başlatılan dikiş kursunda ilk kursiyerlerini ağırladı. Kursiyerler, modern ekipmanlarla en iyi olanakların sunulduğu kursta, 180 saatlik eğitimin ardından mezun olacak.

MERCEK’te başlatılan dikiş kursunda ilk modül olarak 6-12 yaş arası çocuklar için pijama ve tişörtler üretiliyor. Burada dikilecek olan kıyafetler, Büyükşehir Belediyesi’nin Kıyafet Evi’ne teslim edilerek, ihtiyaç sahibi çocuklara ulaştırılacak.

“MESLEK EDİNMEK İSTEYEN HERKESİN BU HİZMETTEN FAYDALANMASINI İSTERİM”

Dikiş kursunun eğitmenliğini yapan Besire Ballıkaya Nehir, kurs hakkında bilgi vererek, “Beklediğimin çok üstünde bir yer. Bu fırsattan herkesin faydalanmasını isterim. Burada bütün hizmetler sunulmuş. Meslek edinmek isteyen herkesin bu hizmetten faydalanmasını isterim. Her şey en iyi şekilde düşünülmüş. Gelen arkadaşlarımız da görünce motivasyonları arttı. Daha çok çalışma isteği oldu. Makinalar çok teknik olduğu için performans daha iyi oluyor. Performansta çok daha hızlı ilerledik. Çünkü hizmet çok güzel. Biz de daha keyifli çalışıyoruz” dedi.

İlk modül olarak 6-12 yaş arası çocuk grubu için kıyafet ürettiklerini söyleyen Nehir,  “Şu anda 13 kursiyer var. Talepler var ama 13’ten fazlasını alamayız. 2’nci modülde kısmetse yeni ekiple de çalışırız. Şu an başlangıçta zaten kumaşlar sunulmuş. Çocuk pijaması ve tişörtü üzerine çalışıyoruz. Kursiyerlerin performanslarından çok memnunum. Beklediğimin çok üstünde performans gösteriyorlar. Çünkü teknik malzemeler iyi olunca performans da daha çabuk ilerliyor. Burada üretilen kıyafetler Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin Kıyafet Evi’nde ihtiyaç sahibi çocuklara dağıtılacak” ifadelerine yer verdi.

“İLERİDE MAHALLEMDE KÜÇÜK BİR YER AÇMAK İSTİYORUM”

Kursiyerlerden Müzeyyen Güngör, dikiş konusunda biraz deneyim sahibi olduğunu belirterek, “Biraz deneyimim var ama bir belge edinmek istiyorum bu işi ilerletmek için. Mahallemde küçük bir yer açmak istiyorum ileride. O yüzden buraya başvurdum. Özellikle makinalardan çok memnunuz, bize tanınan imkanlardan, malzemenin oluşundan. Teşekkür ederiz. Çok güzel ablalarımız oldu, arkadaşlıklarımız oldu. Hocamız çok iyi” diye konuştu.

“OLANAKLAR SÜPER”

Daha önce hiçbir kursa gitmediğini söyleyen Meliha Sert, “İlk defa böyle bir kursa başvurdum. Ben devamlı Vahap Seçer’i takipteyim. İnternetten görünce başvurdum. Sağ olsunlar beni de çağırdılar. Yaşım 60 ama işim de bitmedi. Çok güzel de dikiyorum. Hocamızdan çok memnunum. Arkadaşları da çok sevdim. Vahap Seçer’in bize böyle bir imkan sunmasına da çok sevindim. Olanaklar süper. Her imkanları güzel yani” dedi.

“GENÇLERİMİZİN YENİ BİR MESLEK SAHİBİ OLABİLMELERİ İÇİN ÇOK GÜZEL OLANAKLAR HAZIRLANMIŞ”

Behiye İlgazi ise dikiş dikmeyi çok sevdiğini dile getirerek, şöyle devam etti:

“Ev hanımıyım. Evde kendim yapıyordum bu işi ama teknik olarak bilmediğim için sevgili hocamız Besire Hanım’ın sayesinde Büyükşehir Belediyesi’nin böyle bir kursunun açıldığını duyunca katılmak istedim. Ben de bu eğitime dahil olmak istedim. Şu an çok mutluyum. Büyükşehir Belediyesi’ne de bu iş için çok teşekkür ediyorum. Gerçekten gençlerimizin yeni bir meslek sahibi olabilmeleri için çok güzel olanaklar hazırlanmış. Makine, teçhizat her şey çok iyi. Fizibilitesi çok uygun. Herkese tavsiye ediyorum.”

Ürettikleri pijama ve tişörtlerin ihtiyaç sahibi çocuklara ulaştırılacak olmasından dolayı büyük keyif duyduğunu da sözlerine ekleyen İlgazi, “Zaten şimdi küçük küçük başladık çocuklar için. Birçok kumaşımız var, inşallah hazırlarız. Çocuklarımızı da sevindiririz. Ben böyle bir şey yaptığıma seviniyorum. Böylelikle hem dikişi öğrenmiş olacağız hem de çocuklarımızı sevindireceğiz” dedi.

reklam