DOLAR 32,5144 % -0.11
EURO 34,7895 % -0.24
STERLIN 40,4776 % -0.12
FRANG 35,6075 % -0.27
ALTIN 2.428,55 % -0,06
BITCOIN 66.353,02 0.33
reklam

İnsan Hakları Sorunu irdelendi

Yayınlanma Tarihi : Google News
İnsan Hakları Sorunu irdelendi

Mersin Barosu ile Yenişehir Belediyesi işbirliğinde, 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü nedeniyle “İnsan Haklarına Bakış” konulu panel düzenlendi.

Yenişehir Belediyesi Atatürk Kültür Merkezi’nde düzenlenen panele Mersin Barosu Başkanı Gazi Özdemir, Yenişehir Belediye Başkanı Abdullah Özyiğit, Mersin Barosu yönetim kurulu üyeleri, Mersin Barosu İnsan Hakları Merkezi Başkanı Av. Şenol Yücesoy, Kadın Hakları Merkezi Başkanı Av. Arzu Günay, avukatlar, sivil toplum örgütü temsilcileri, Mersin’de 4 yıl önce katledilen Feray Şahin’in annesi Aysel Şahin ve babası Bekir Şahin ile vatandaşlar katıldı.

Mersin Barosu üyesi Av. Ezgi Özkan’ın moderatörlüğünde gerçekleşen panelde Mersin Barosu İnsan Hakları Merkezi üyesi Av. Derya Demir, “Ayrımcılık yasağı ihlalinin sonucu”, Ufuk Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Özge Yücel ise, “Toplumsal cinsiyete dayalı ayrımcılık ve İstanbul Sözleşmesi” konularında sunum yaptı. Yapılan sunumlarda, eril bir yargıyla karşı karşıya olduğumuz, yasaların yasaya uygun bir şekilde yorumlanmadığı, adalete ve eşitliğe ulaşmak için yasalar kadar, yasaları uygulayanların zihniyetinin de önemli olduğu vurgulandı. Toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanması, kadına şiddetin son bulması için baroların, belediyelerin, kamu kurum ve kuruluşların, sivil toplum örgütlerinin işbirliği içerisinde çalışmalar yürütmesinin önemli olduğu belirtildi.

“ADALET BAKANIMIZA SESLENİYORUM”

Feray Şahin’in annesi Aysel Şahin konuşmasında yaşadıkları adaletsizliğe isyan ederek, “Kızımızı öldüren katil 1, 5 yıl tutuklu kaldı ve serbest bırakıldı. Biz 4 yıldır hukuk mücadelesi veriyoruz. Hak, hukuk, adalet yerini bulana kadar, son nefesimize kadar, hukuk mücadelemizin peşini bırakmayacağız. Kızım için, bütün kızlarımız için, bütün kadınlar için. Kendimizi onların sesi olmaya adadık. Ben bu adaletsizliğe isyan ediyorum. Feshedilen İstanbul Sözleşmesi’nin yeniden gelmesini istiyorum. Çünkü kadınları koruyan bir yasadır. Kadınları koruyan tüm yasaların uygulanmasını istiyorum. Katil mahkemede takım kıyafet giyip boynunu büktüğü için,  iyi hal indiriminden faydalandı. Katiller ceza almayacaklarını bildikleri için, kadın cinayetleri hiçbir zaman son bulmaz. Adalet Bakanımıza da sesleniyorum. Ne zaman kadınlarımızın yanında olacak? Ne zaman bizim gibi mağdur kadınların sesini duyacak? Ne zaman adalet, hukuk bizim yanımızda olacak ve bizim sesimizi duyacak? Her yerde, her zaman, meydan meydan dolaşarak, hak, hukuk, adalet yerini bulana kadar, ben sesimi duyurana kadar, o katil müebbet cezası alana kadar, bu sesimi susturamayacaklar” ifadesini kullandı.

“BİRLİKTE YAŞAMA KÜLTÜRÜNÜ GELİŞTİRMELİYİZ”

Baro Başkanı Gazi Özdemir, seminerin sonunda sunum yapan meslektaşlarına teşekkür plaketi takdim ederek, “Birlikte yaşama çabasıyla insanların diline, ırkına, cinsiyetine, değerlerine saygı göstermekle aslında tüm temel hak ve özgürlüklerin korunacağını düşünüyorum. Umarım birlikte yaşama, birbirimizin değerlerine saygı gösterme kültürünü geliştiririz. Bu kültürün gelişmesiyle birlikte, yasaların uygulanması da çok önemli. Yasa uygulayıcılar ve birlikte yaşama kültürünün sağlanmasıyla birlikte, yasaların daha koruyucu ve daha kapsayıcı bir şekilde insanların temel hak ve özgürlüklerini garanti altına alacağını düşünüyorum. Panelin gerçekleşmesinde emeği geçen Yenişehir Belediye Başkanımız Abdullah Özyiğit’e, meslektaşlarımıza ve katılım gösteren herkese teşekkür ediyorum” diye konuştu.

reklam