DOLAR
EURO
STERLIN
FRANG
ALTIN
BITCOIN
Mersin Kenti Edebiyat Ödülü’ne Murathan Mungan değer görüldü Mersin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) öncülüğünde 17 yıldır sürdürülen Mersin Kenti Edebiyat Ödülü’ne bu yıl çağdaş edebiyatın usta ismi yazar Murathan Mungan değer görüldü. Mungan’a ödülü, kasım ayında düzenlenecek törenle takdim edilecek. MTSO’nun Türkiye ve Mersin’de edebiyat ilgisini geliştirmek ve ulusal ölçekte bir verime dönüştürüp edebiyat okurlarının dikkatini nitelikli örneklere çekmek üzere düzenlediği Mersin Kenti Edebiyat Ödülü’nün bu yıl 17’ncisi gerçekleştirildi. Türk edebiyatının gelişmesine katkıda bulunan kişileri onurlandırmak, daha yaygın okunmasını sağlamak için MTSO’nun girişimleriyle kent adına verilen Mersin Kenti Edebiyat Ödülü’nün Celal Soycan, Turhan Günay, Metin Cengiz, Yavuz Özdem ve Cemal Sakallı’dan oluşan değerlendirme kurulu, bu yıl yazar Murathan Mungan’ı ödüle değer buldu. “Edebiyat daha güzel bir dünya demektir” MTSO Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Sefa Çakır, konuyla ilgili yaptığı değerlendirmede 17 yıldır aralıksız verilen Mersin Kenti Edebiyat Ödülü’nün Türkiye’de bir kent adına verilen ilk ve tek ödül olduğunu söyledi. Mungan’a bu ödülü kabul ederek Mersin’i onurlandırdığı için tüm Mersinliler adına teşekkür eden Çakır, “Edebiyat daha güzel bir dünya demektir. Kentimizi ve ülkemizi sadece ekonomik anlamda zenginleştirmenin parçası değil, daha bütünsel anlamda yaşanır, adil, huzurlu, saygılı, dürüst bir toplum oluşmasına katkıda bulunacak en önemli şeyin edebiyat, hatta genel anlamda sanat olduğuna olan inancımızla kurumsal hale gelen bu kültürel etkinliğin bir parçası olmaktan onur duyuyoruz” dedi. Mersin Kenti Edebiyat Ödülü 2007’den beri veriliyor Oda olarak ‘Mersin Kenti Edebiyat Ödülü’nün nitelikli, tarafsız, siyaset ve ideolojiler üstü şekilde devam etmesine, odak noktası edebiyat ve Türkçe olması temelinde destek vermeye devam edeceklerini vurgulayan Çakır, kasım ayında yapılacak olan ödül töreninde Mungan’ı Mersin’de konuk etmekten ve Mersinlilerle buluşturmaktan mutluluk duyacaklarını dile getirdi. Mersin Kenti Edebiyat Ödülü’nü 2007 yılında başlatan ve bugüne kadar nitelikli şekilde gelmesine destek olan geçmiş oda yönetimlerine ve başkanlarına, jüri üyelerine ve katkı veren herkese Mersin adına teşekkür eden Çakır, “Edebiyat belki dünyamızı değiştirmeyecek ama bizi değiştirdiğinde eminim dünyamız da daha güzel bir yöne gidecektir. Mersin Ticaret ve Sanayi Odası daha güzel bir dünya adına, daha güzel ve yaşanır bir Mersin adına kültür ve sanata destek vermeye devam edecektir” diye konuştu.
reklam

“Kadını değersizleştiren siyasi anlayışa karşı mücadele edeceğiz”

Yayınlanma Tarihi : Google News
“Kadını değersizleştiren siyasi anlayışa karşı mücadele edeceğiz”

CHP Mersin Milletvekili Gülcan Kış, Mersin’de 11 Şubat 2015’te katledilen ve kadına yönelik şiddetle mücadelenin simgesi haline gelen Özgecan Aslan’ı vefatının yıldönümünde andı.

TBMM Genel Kurulunda söz alan CHP Mersin Milletvekili Gülcan Kış, kadına yönelik şiddet olaylarının ve cinayetlerinin son yıllarda arttığına dikkat çekti. Kış konuşmasına, uğradığı silahlı saldırı sonucu hayatını kaybeden Adana Büyük Şehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar’ın Özel Kalem Müdür Vekili Samet Güdük’e rahmet, ailesine sabır ve başsağlığı dileyerek başladı.Gülcan Kış, “Mersin’de dokuz yıl önce canice katledilen, kadına yönelik şiddetle mücadelenin simgesi hâline gelen hemşehrimiz Özgecan Aslan’ı vefatının yıl dönümünde rahmetle anıyorum. Özgecan Aslan’ın öldürüldüğü günden bugüne 5 bine yakın kadın cinayete kurban gitmiştir. 2023 yılında 315 kadın öldürülürken 2024’ün Ocak ayında ise 31 kadın katledildi. Failleri koruyan, cesaretlendiren, İstanbul Sözleşmesi’nden bir gecede çıkan, kadını değersizleştiren siyasi anlayışa karşı, AKP’nin yok saydığı yasaları etkin bir şekilde uygulayarak kadına şiddeti sonlandırmak için var gücümüzle mücadelemize devam edeceğiz” dedi. (Haber Merkezi)

reklam