DOLAR
EURO
STERLIN
FRANG
ALTIN
BITCOIN
Mersin Kenti Edebiyat Ödülü’ne Murathan Mungan değer görüldü Mersin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) öncülüğünde 17 yıldır sürdürülen Mersin Kenti Edebiyat Ödülü’ne bu yıl çağdaş edebiyatın usta ismi yazar Murathan Mungan değer görüldü. Mungan’a ödülü, kasım ayında düzenlenecek törenle takdim edilecek. MTSO’nun Türkiye ve Mersin’de edebiyat ilgisini geliştirmek ve ulusal ölçekte bir verime dönüştürüp edebiyat okurlarının dikkatini nitelikli örneklere çekmek üzere düzenlediği Mersin Kenti Edebiyat Ödülü’nün bu yıl 17’ncisi gerçekleştirildi. Türk edebiyatının gelişmesine katkıda bulunan kişileri onurlandırmak, daha yaygın okunmasını sağlamak için MTSO’nun girişimleriyle kent adına verilen Mersin Kenti Edebiyat Ödülü’nün Celal Soycan, Turhan Günay, Metin Cengiz, Yavuz Özdem ve Cemal Sakallı’dan oluşan değerlendirme kurulu, bu yıl yazar Murathan Mungan’ı ödüle değer buldu. “Edebiyat daha güzel bir dünya demektir” MTSO Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Sefa Çakır, konuyla ilgili yaptığı değerlendirmede 17 yıldır aralıksız verilen Mersin Kenti Edebiyat Ödülü’nün Türkiye’de bir kent adına verilen ilk ve tek ödül olduğunu söyledi. Mungan’a bu ödülü kabul ederek Mersin’i onurlandırdığı için tüm Mersinliler adına teşekkür eden Çakır, “Edebiyat daha güzel bir dünya demektir. Kentimizi ve ülkemizi sadece ekonomik anlamda zenginleştirmenin parçası değil, daha bütünsel anlamda yaşanır, adil, huzurlu, saygılı, dürüst bir toplum oluşmasına katkıda bulunacak en önemli şeyin edebiyat, hatta genel anlamda sanat olduğuna olan inancımızla kurumsal hale gelen bu kültürel etkinliğin bir parçası olmaktan onur duyuyoruz” dedi. Mersin Kenti Edebiyat Ödülü 2007’den beri veriliyor Oda olarak ‘Mersin Kenti Edebiyat Ödülü’nün nitelikli, tarafsız, siyaset ve ideolojiler üstü şekilde devam etmesine, odak noktası edebiyat ve Türkçe olması temelinde destek vermeye devam edeceklerini vurgulayan Çakır, kasım ayında yapılacak olan ödül töreninde Mungan’ı Mersin’de konuk etmekten ve Mersinlilerle buluşturmaktan mutluluk duyacaklarını dile getirdi. Mersin Kenti Edebiyat Ödülü’nü 2007 yılında başlatan ve bugüne kadar nitelikli şekilde gelmesine destek olan geçmiş oda yönetimlerine ve başkanlarına, jüri üyelerine ve katkı veren herkese Mersin adına teşekkür eden Çakır, “Edebiyat belki dünyamızı değiştirmeyecek ama bizi değiştirdiğinde eminim dünyamız da daha güzel bir yöne gidecektir. Mersin Ticaret ve Sanayi Odası daha güzel bir dünya adına, daha güzel ve yaşanır bir Mersin adına kültür ve sanata destek vermeye devam edecektir” diye konuştu.
reklam

Kadınlar, etkinlikte hem ruhsal hem fiziksel şifa buldular

Etkinlikte, Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Sezin Saygı Özyurt, Uzman Psikolog Dila Aslan ve Fizyoterapist ve yoga eğitmeni Merve Soydan kadınlara hem fiziksel hem mental anlamda kendilerini sağlıklı tutacak atölye çalışması düzenledi.

Yayınlanma Tarihi : Google News
Kadınlar, etkinlikte hem ruhsal hem fiziksel şifa buldular

‘8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’ dolayısıyla kent genelinde 70 ayrı program düzenleyerek, kadın emeğini, kadının gücünü daha görünür kılan Mersin Büyükşehir Belediyesi, bu kapsamda Otizm Aile Danışma Merkezi’nden faydalanan annelere yönelik etkinlik düzenledi. Sağlık İşleri Dairesi Başkanlığı tarafından hizmet veren Engelsiz Yaşam Parkı’nda annelere yönelik düzenlenen etkinlikte Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Sezin Saygı Özyurt, kadın sağlığının iyi olabilmesi için düzenli kontrollerin gerekliliği, jinekolojik muayene, üreme, kanser ve enfeksiyon risklerine karşı erken tanı konularında kadınları bilgilendirdi.

Otizm Aile Danışma Merkezi’nde görev yapan Uzman Psikolog Dila Aslan ise, annelere yönelik öz şefkat çalışması gerçekleştirdi. Çalışmada, annelerin çocuklarıyla ilgilenirken aynı öz şefkati kendilerine de uygulaması, kendilerine karşı daha destekleyici ve anlayışlı olmaları gerektiği ile ilgili hatırlatmalarda bulundu. Ruh ve beden sağlığının bir bütün olduğunu ve günlük hayatta fiziksel aktivite yapmanın hem fiziksel hem mental sağlığı koruduğunun anlatıldığı etkinlikte, Fizyoterapist ve yoga eğitmeni Merve Soydan da kadınlarla birlikte yoga yaptı. Bir arada olmaktan dolayı mutlu olan kadınlar, etkinlikten memnun ayrıldılar.

 

ATİLA: “BİZLER, BİRLİKTE KUVVETLİYİZ”

‘8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’ dolayısıyla bir dizi etkinlik yaptıklarını belirten Büyükşehir Belediyesi Sağlık İşleri Dairesi Başkanı Hülya Atila, “Mezitli Kadın Sağlığı Danışma Merkezi’nden hizmet alan kadınlara özellikle kadın sağlığı ve ruhsal sağlık temelli bir atölye çalışması düzenledik. Başka bir etkinliğimizde de işitme engelli kadınlarla sosyalleşebileceğimiz bir kahvaltı etkinliğimiz oldu. Onlar bizden sürekli bu tip etkinlikler istiyorlardı. Biz de özellikle onların isteklerini ‘Birlikte kuvvetliyiz’ mantığından hareketle gerçekleştirdik” dedi.

Yapılan bir diğer etkinliğin ise, Otizm Aile Danışma Merkezi’nden faydalanan ailelere yönelik bir atölye çalışması olduğunu kaydeden Atila, “Anneler burada fiziksel, ruhsal ve beden sağlıklarına yönelik bir atölye çalışması gerçekleştirdi. Biz onlarla birlikte omuz omuza bir şeyleri başarıyoruz. Otizm Danışma Merkezimizde 0-72 ay arası otizm tanısı almış çocuklarımıza ve ailelerine yönelik hizmetler sunuyoruz. Onlar bir aile çemberi oluştular ve bu çember içerisinde hep birlikte hayata tutunuyoruz” ifadelerini kullandı.

 

ASLAN: “BİRLİKTE ÇOK DAHA GÜÇLÜYÜZ”

Otizm Aile Danışma Merkezi’nde Uzman Psikolog olarak görev yapan Dila Aslan, özel gereksinimli çocukları olan ailelerin kendilerine zaman ayırmada güçlük çektiğini belirtti. Ruh ve beden sağlığının çok kıymetli olduğunu söyleyen Aslan, “Etkinliğimizde kadın doğum uzmanımız jinekolojik muayenenin öneminden bahsetti. Ben de annelere yönelik öz şefkat çalışması pratiği yaptım.  Bir de fiziksel sağlığın önemi için annelerimiz, yoga eğitmenimiz eşliğinde yoga pratiği yaptılar” dedi.

 

Annelerin çocuklarıyla ilgilenirken kendilerini ikinci plana attıklarını söyleyen Aslan, “Annelerimiz bizler için çok kıymetli. Yapmış olduğum görüşmelerde annelerin kendilerine maalesef dikkat etmediklerini ve ikinci plana koyduklarını fark ettim. Onların etkinlikte için dolu dolu zaman geçirmelerini istedik. Bu yüzden hem ruh hem beden sağlıklarına yönelik çalışmalar yaptık. Birlikte çok daha güçlüyüz” sözlerine yer verdi.

 

ÖZYURT: “EĞER KADIN SAĞLIKLI OLURSA TOPLUM DA SAĞLIKLI OLUR”

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Sezin Saygı Özyurt, kadın sağlığında düzenli kontrollerin oldukça önemli olduğunu belirtti. Pandemiden sonra herkesin sağlık konusunda daha dikkatli davranmaya başladığını belirten Özyurt, “Benim hedefim jinekolojik kontroller. Kadın sağlığı ile ilgili düzenli kontrollerini ne sıklıkta yaptırmalıyız, hangi testleri yapmamız gerekiyor ve erken teşhisle nasıl tedavi olabiliyoruz bunu izah ettim. Oldukça güzel ve verimli bir eğitim oldu” dedi.

Kadın sağlığının oldukça önemli olduğunu ve sağlıkla birlikte kadının daha da güçleneceğini vurgulayan Özyurt, “Eğer kadın sağlıklı olursa toplum da sağlıklı olur. Kadının toplumda gücü yetersizse o toplum çökmeye mahkûmdur.  Hedefimiz; kadınların sağlıklı olduğu, kendilerini güvende hissettiği ve korkmadan toplumun içinde gayet güzel yer alabildiği güzel yarınlar” ifadelerini kullandı.

 

KADINLAR, ETKİNLİKTE HEM BİR ARADA HEM DE BİRBİRİLERİNE DESTEK OLDUKLARI İÇİN MUTLU OLDU

Etkinliğe katılan Nermin Avcı, etkinliğin kendisine çok iyi geldiğini ifade ederek, “Bizim gibi ailelerin unuttuğu şeyleri hatırlamamıza vesile oldu. Ben tek değilmişim. Benim gibi bunu yaşayan anneler de varmış ve o hissiyata eriştim. Daha olumlu düşünmeye başladım. Bir ebeveyn olarak unuttuğum şeyleri hatırladım ve mutlu oldum” dedi.

Katılımcılardan Fevziye Karaoğlan da etkinliğin kendisine çok iyi geldiğini söyleyerek, “Hayata daha olumlu bakmamı sağladı. Öncelikle kendimi sevmem ve değer vermem gerektiğini, bu süreçte kendimi unuttuğumu ama unutmama gerektiğini anladım. Her şey çok güzeldi” dedi. Otizm Aile Danışma Merkezi’nden faydalandığını belirten Karaoğlan, “Orada uzmanlarımız çok güler yüzlü ve çok ilgililer. Hocalarımız gerekli yönlendirmeleri yapıyorlar. Gerekli ve doğru kişilerle, çalışmanın az ve öz çalışmamızın faydasını çocuğumda şu an görüyorum. Çocuğum şu an daha sakin ve iyi. Bir aile gibi olduk. Onların varlığı bizi mutlu ediyor” dedi. (Haber Merkezi)

 

 

reklam