DOLAR
EURO
STERLIN
FRANG
ALTIN
BITCOIN
Mersin Kenti Edebiyat Ödülü’ne Murathan Mungan değer görüldü Mersin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) öncülüğünde 17 yıldır sürdürülen Mersin Kenti Edebiyat Ödülü’ne bu yıl çağdaş edebiyatın usta ismi yazar Murathan Mungan değer görüldü. Mungan’a ödülü, kasım ayında düzenlenecek törenle takdim edilecek. MTSO’nun Türkiye ve Mersin’de edebiyat ilgisini geliştirmek ve ulusal ölçekte bir verime dönüştürüp edebiyat okurlarının dikkatini nitelikli örneklere çekmek üzere düzenlediği Mersin Kenti Edebiyat Ödülü’nün bu yıl 17’ncisi gerçekleştirildi. Türk edebiyatının gelişmesine katkıda bulunan kişileri onurlandırmak, daha yaygın okunmasını sağlamak için MTSO’nun girişimleriyle kent adına verilen Mersin Kenti Edebiyat Ödülü’nün Celal Soycan, Turhan Günay, Metin Cengiz, Yavuz Özdem ve Cemal Sakallı’dan oluşan değerlendirme kurulu, bu yıl yazar Murathan Mungan’ı ödüle değer buldu. “Edebiyat daha güzel bir dünya demektir” MTSO Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Sefa Çakır, konuyla ilgili yaptığı değerlendirmede 17 yıldır aralıksız verilen Mersin Kenti Edebiyat Ödülü’nün Türkiye’de bir kent adına verilen ilk ve tek ödül olduğunu söyledi. Mungan’a bu ödülü kabul ederek Mersin’i onurlandırdığı için tüm Mersinliler adına teşekkür eden Çakır, “Edebiyat daha güzel bir dünya demektir. Kentimizi ve ülkemizi sadece ekonomik anlamda zenginleştirmenin parçası değil, daha bütünsel anlamda yaşanır, adil, huzurlu, saygılı, dürüst bir toplum oluşmasına katkıda bulunacak en önemli şeyin edebiyat, hatta genel anlamda sanat olduğuna olan inancımızla kurumsal hale gelen bu kültürel etkinliğin bir parçası olmaktan onur duyuyoruz” dedi. Mersin Kenti Edebiyat Ödülü 2007’den beri veriliyor Oda olarak ‘Mersin Kenti Edebiyat Ödülü’nün nitelikli, tarafsız, siyaset ve ideolojiler üstü şekilde devam etmesine, odak noktası edebiyat ve Türkçe olması temelinde destek vermeye devam edeceklerini vurgulayan Çakır, kasım ayında yapılacak olan ödül töreninde Mungan’ı Mersin’de konuk etmekten ve Mersinlilerle buluşturmaktan mutluluk duyacaklarını dile getirdi. Mersin Kenti Edebiyat Ödülü’nü 2007 yılında başlatan ve bugüne kadar nitelikli şekilde gelmesine destek olan geçmiş oda yönetimlerine ve başkanlarına, jüri üyelerine ve katkı veren herkese Mersin adına teşekkür eden Çakır, “Edebiyat belki dünyamızı değiştirmeyecek ama bizi değiştirdiğinde eminim dünyamız da daha güzel bir yöne gidecektir. Mersin Ticaret ve Sanayi Odası daha güzel bir dünya adına, daha güzel ve yaşanır bir Mersin adına kültür ve sanata destek vermeye devam edecektir” diye konuştu.
reklam

‘Karantina Günlüğü’nde ödüller sahiplerini buldu

Yayınlanma Tarihi : Google News
‘Karantina Günlüğü’nde ödüller sahiplerini buldu

Mersin Üniversitesi (MEÜ) ve Türkiye Dil ve Edebiyat Derneği Mersin Şubesi’nin gençlerin dil, edebiyat ve kültürümüze ait değerlerimizle ilgili yeteneklerine alan açmak, yazdıkları eserleriyle kendilerini ifade edebilen nitelikli insanlar olarak yetişmelerine katkıda bulunmak amacıyla ortaklaşa düzenlendiği, ‘Karantina Günlüğü” konulu serbest yazı yarışmasında ödüller sahiplerini buldu.

MEÜ Prof. Dr. Ahmet Çamsarı Konferans Salonu’nunda düzenlenen ödül törenine, Mersin Vali Yardımcısı Kaya Çıtak, Rektörümüz Prof. Dr. Ahmet Çamsarı, Üniversitemiz İslami İlimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Erdal Baykan, Üniversitemiz İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Cemal Altan, Üniversitemiz Kariyer Merkezi Müdürü Prof. Dr. İlhan Ege, Mersin İl Milli Eğitim Müdürü Adem Koca, Mersin İl Müftüsü Dr. Şaban Kondi, Türkiye Dil ve Edebiyat Derneği Mersin Şubesi Başkanı Mustafa Erim, akademik personel ve öğrenciler katıldı.

“PANDEMİ GÜNLERİNDE GENÇLERİ SANAT VE EDEBİYATLA BULUŞTURMAK ÖNEMLİ”

Açış konuşmasında söz alan Rektör Prof. Dr. Ahmet Çamsarı, “Pandemi şartlarında, böyle güzel bir yarışmayı organize etmek ve bunu da geleneksel hale getirmek çok önemli. Pandemi dönemi tıbbi açıdan bizlere çok iz bıraktı ancak sosyal olarak da çok ciddi izler bıraktığını düşünüyorum. Hastalık döneminde insanlar yalnız kaldı ve insanlığın en önemli özelliklerinden sosyallik bozuldu. Ülkemiz ise, sağlık siteminin iyi olması ve sağlık çalışanlarımızın da özverisi ile zor günleri aştı” dedi. Yarışmanın, zorlu pandemi günlerinde gençleri sanat ve edebiyat ile buluşturması bakımından çok önemli olduğunu söyleyen Çamsarı, yarışmayı organize eden ve katılan herkese teşekkürlerini iletti.

Pandemi döneminde, tüm dünya gibi ülkemizde de insanların zor zamanlar geçirdiğini ifade eden Türkiye Dil ve Edebiyat Derneği Mersin Şubesi Başkanı Mustafa Erim ise, sağlıklı bir şekilde nefes almanın, birisine sarılabilmenin büyük bir nimet olduğunun farkına varıldığını söyledi. Mustafa Erim, salgının insanlığın yeniden dirilişine vesile olmasını temenni etti ve etkinliğin düzenlenmesinde emeği geçen Prof. Dr. Ahmet Çamsarı başta olmak üzere, tüm paydaşlara teşekkürlerini iletti.

‘KARABASAN’ ESERİ BİRİNCİ OLDU

Konuşmaların ardından, dereceye girenlere ödülleri takdim edildi. “Karabasan” adlı eseriyle yarışmada birinci olan Furkan Doğan’a ödülünü Mersin Vali Yardımcısı Kaya Çıtak, “Bihaberdik” adlı eseriyle ikinci olan yarışmacı Merve Oktar’a ödülünü Rektörümüz Prof. Dr. Ahmet Çamsarı, “Seni Tanıyorum” adlı eseriyle üçüncü olan yarışmacı Mustafa Özveren’e ödülünü kendisi adına Mizgin Ezgi’ye Mersin İl Milli Eğitim Müdürü Adem Koca, “Bir Corona Masalı” adlı eseriyle mansiyon ödülünü kazanan yarışmacı Melih Can Yakınbaş’a ödülünü Türkiye Dil ve Edebiyat Derneği Mersin Şubesi Başkanı Mustafa Erim takdim etti.

Ödül töreni, karşılıklı plaket takdimi ve toplu fotoğraf çekimi ile birlikte sona erdi.

reklam