DOLAR 32,2511 % 0.14
EURO 35,0023 % 0.27
STERLIN 41,0886 % 0.43
FRANG 35,2346 % 0.08
ALTIN 2.418,47 % 0,36
BITCOIN 68.831,83 2.234
reklam

Kente yeni mezarlıklar yapılacak

Yayınlanma Tarihi : Google News
Kente yeni mezarlıklar yapılacak

Pandemi dönemiyle birlikte ölüm oranlarının iki katına çıktığı Mersin’de bazı mezarlıklarda yer kalmazken Büyükşehir Belediyesi vatandaşların mağduriyet yaşamaması için kente yeni mezarlıklar kazandırıyor.

Elvan KONUK

Koravirüsün hayatımıza girmesiyle ölüm oranları iki kat arttı. Bu durum aşılamanın önemini gözler önüne sererken aynı zamanda mezarlık sorununu da gündeme getirdi. Güneykent ve Akbelen mezarlıklarında yer kalmaması üzerine Mezarlıklar Dairesi Başkanı İbrahim Zengin, Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer’in talimatlarıyla yeni mezar alanları için yaptıkları çalışmalardan ve hizmetlerden söz etti.

“ŞEHİRLERARASI CENAZE NAKLİ YAPIYORUZ”

Vatandaşların acılı günlerinde olabildiğince hızlı hareket ederek onlara olabildiğince el uzattıklarını aktaran Mezarlıklar Dairesi Başkanı İbrahim Zengin, “Mezarlıklar Dairesi Başkanlığı olarak şehirlerarası ve şehiriçi cenaze nakillerimiz oluyor. Şehirlerarasına daha çok Türk Hava Yolları ve karayolları ile nakil yapıyoruz” dedi.

“MEZARLIK ÇALIŞANLARI DA BİRER KAHRAMAN”

Pandemi dolayısıyla cenaze sayılarının iki katına çıktığına dikkat çeken Zengin, mezarlık çalışanlarının bu süreçte birer kahraman olduğunu söyledi. Pandemi döneminde defin işlemleri sürecinden bahseden Zengin, “Sağlık çalışanları her ne kadar kahraman olarak nitelendiriliyorsa mezarlık çalışanlarımızın da hepsi birer kahraman. Çünkü pandemi döneminde insanlar sokağa çıkma yasağında evlerinde otururken, cenazelerine bile dokunamazken arkadaşlarımız bu cenazeleri defin yaptı, naklini sağladı, cenazeleri yıkadı. Ondan dolayı hepsini kutluyorum, özverili bir şekilde çalıştılar” diye konuştu.

 “ACILI GÜNLERİNDE MERSİNLİLERİN YANINDAYIZ”

Başkan Vahap Seçer’in talimatlarıyla vatandaşların acılı günlerinde yanlarında olduklarını vurgulayan Zengin, şunları söyledi:

“Cenazelerde taziye yerlerine yardımlarımız oluyor, masa, sandalye, çadır, taziye paketi, su, bardak gibi hizmetler veriyoruz. Kefen takımı desteği sağlıyoruz. Bununla ilgili bütün olanakları Büyükşehir Belediyesi olarak sağlıyoruz. Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer’in talimatıyla Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı bünyesinde tüm taziye yerlerine yemek vermek amacıyla pişirim fırınları faaliyete girecektir. Taziye yerlerine naklini sağlayacağız. Tabi insanlar acılı, o anda ne yapacağını bilemiyor. Biz Büyükşehir Belediyesi olarak onlara katkıda bulunmak amacıyla hiç olmazsa ilk gün yemeğini vereceğiz.”

“13 İLÇEDE 4 BİN 68 ADET MEZARLIĞIMIZ VAR”

Birçok ilçede mezarlık sorununu çözüme kavuşturduklarını aktaran Zengin, Tarsus’tan Anamur’a kadar 13 ilçede 4 bin 68 adet mezarlık bulunduğunu söyledi. Mezarlıklarla ilgili bakım, onarım ve temizlik faaliyetlerini yürüttüklerini aktaran Zengin, “Bunun yanında ibadethane temizliklerini yapıyoruz. Kiliseler, camiler, türbeler gibi ibadethanelerin Mersin Büyükşehir Belediyesi olarak temizlik ve dezenfeksiyon çalışmalarını yapıyoruz. Çiftlikköy’de 4 bin kişilik mezarlık yerimiz var.  4 bin 68 mezarlığın yüzde 60’ının bakım onarım çalışmalarını tamamladık. İhtiyaç olduğu halde mezarlıklara sundurma, tel çit, duvar, gasilhane, şadırvan yapımını sağlıyoruz” ifadelerini kullandı.

“10 CENAZE NAKİL ARACIMIZI DAHA FİLOMUZA KATTIK”

Yaptıkları çalışmalardan bahseden Zengin, yeni mezarlık yerleriyle ilgili de konuştu. Tarsus Sucular’da yaptıkları mezarlıkla mezar yeri sıkıntısını ortadan kaldırdıklarını kaydeden Zengin, “Şuan 50 cenaze nakil aracımız var. 10 yeni aracımız daha Başkanımız Vahap Seçer’in talimatıyla filomuza katıldı. Cenazenin bir yerden bir yere taşınması noktasında olabildiğince hızlı ve güvenli bir şekilde taşımasını sağlıyoruz. Akbelen mezarlığına giriş düzenlemesi yapıyoruz. Akbelen mezarlığının güney-batı tarafında 121 kişilik şehitlik yaptık. Buranın yüzde 95’i bitti, tamamlanmak üzere. Aynı zamanda Tarsus Sucular’da bir mezarlık yeri yaparak Tarsus’ta mezar yeri sıkıntısını ortadan kaldırdık. Davultepe’de yeni bir mezarlık yeri yapıyoruz” şeklinde konuştu.

reklam