DOLAR
EURO
STERLIN
FRANG
ALTIN
BITCOIN
reklam

Kıratlı: “Mersin’e yatırımlarımız 150 milyar lirayı aştı”

Siyasetin Nabzı programının canlı yayın konuğu olan ve Mersin’e dair tarım, turizm, sağlık ve ekonomi gibi birçok konuda önemli açıklamalarda bulunan, vatandaşlardan gelen soruları da yanıtlayan Kıratlı, “Biz, Mersin olarak çok şanslıyız. Sayın Cumhurbaşkanımız Mersin’e çok önem veriyor. Kabine üyelerimiz sık sık Mersin’e geliyor. Mersin’e yatırım konusunda 150 milyar lirayı aşmış durumdayız” dedi.

Yayınlanma Tarihi : Google News
Kıratlı: “Mersin’e yatırımlarımız 150 milyar lirayı aştı”

AK Parti Mersin Milletvekili ve Kamu İktisadi Teşebbüsleri Komisyonu Üyesi Ali Kıratlı, Kanal 33 TV’de Siyasetin Nabzı programının canlı yayın konuğu olarak Fatih Alkar’ın gündeme dair sorularını yanıtladı.

 

“MERSİN MUAZZAM BİR TARIM KENTİ”

Tarım konusunda açıklamalarda bulunan ve Mersin’in toprak zengini olduğunu vurgulayan Kıratlı, “Mersin’de 21 üründe coğrafi işaretimiz var. Anamur muzu, Lemas limonuna, Silifke yoğurdu ve çileği, Mersin tantunisine kadar. Birçok ürünümüz var. Anamur batırığı, Mersin kan portakalı ve Mut obruk peyniri konusunda da coğrafi işaret başvurumuz devam ediyor. Bu ürünlerimizin başvurusu onaylandığında da Mersin’imizin 24 tescilli coğrafi ürünü olmuş olacak. Mersin olarak, yaş ve sebze ihracatında Türkiye birincisiyiz. Narenciye üreticilerimizin birçoğu bize kızgın. Bende narenciye üreticisiyim. Mezitli’de narenciye bahçelerim var. Bu konuda biz de elimizden geleni yapıyoruz. Bizim TÜİK kayıtlarına göre; muz, çilek, erik, nektarin, yenidünya, bakla, kabak üretiminde Türkiye birincisiyiz. Türkiye’de üretilen limonun yüzde 46’sını Mersin’de üretiyoruz. Türkiye’de 15 bin ton yenidünya üretiliyor. Bunun 10 bin tonunu Mersin’de üretiyoruz. Muz üretiminin yüzde 54’ünü Mersin’de üretiyoruz. Bu saydıklarım birinci olduklarımız. Şeftali, keçiboynuzu, kayısı, avokado, patlıcan, greyfurt, üzüm, pırasa gibi ürünlerde Türkiye ikincisiyiz. Biber, ceviz, nane, soya fasulyesi, karpuz, zeytin konularında Türkiye üçüncüsüyüz. Mersin toprakları muazzam bir tarım kenti. Bizim burada şöyle bir eksikliğimiz var. Bir dönem bakıyoruz zeytin iyi para ediyor. Bakıyoruz her taraf zeytin olmuş. Gelecek planlaması yok. Profesyonel bir tarım yapamıyoruz. Bizler geleceğimizi planlayamıyoruz. Bu arada altını çizerek de bu konuya değinmek istiyorum. Planlı tarıma geçiş yaptık. Mersin Valiliğimiz koordinesinde Tarım Master Planı oluşturduk. Narenciye konusunda en büyük sıkıntımız rekolte fazlalığımız. Narenciye üreticilerimiz bu konuda söyleyeceklerimi merak ediyor. Narenciye ürünlerin son dönemde para etmemesinin sebebini tek bir konuya bağlayamayız. Birden fazla nedeni var ama en önemli nedenlerinden biri de küresel ısınmadır. Bizim limonda en önemli ihracat alanlarımız doğu ülkeleri. Ukrayna savaşı, Rusya’nın yaşadığı ekonomik krizler, o bölgelere ihracatımızı azalttı. Ve her şeyden önemlisi kış mevsiminin gecikmeli gelmesi” şeklinde konuştu.

 

“TÜİOSB TAMAMLANDIĞINDA 100 FABRİKA İLE 10 BİNİN ÜZERİNDE İSTİHDAM SAĞLAYACAK”

Tarsus’ta yapımına devam edilen ve tamamlandığında Türkiye’nin yeşil doğan ilk organize sanayi bölgesi olacağını ifade eden Kıratlı, “2018 yılında kurulan Tarımsal Ürün İşleme İhtisas Organize Sanayi Bölgesi, 125 hektar alan üzerine inşa ediliyor. 2023 yılında da arsa tahsisleri yapıldı. Bu arazinin yüzde 98’i hazineden temin edildi ve buradaki yeşil fabrika inşaatları devam ediyor. Burası tamamlandığında Mersin tarım anlamında bambaşka bir yüze bürünmüş olacak. Özellikle burada sadece tarım tarafı değil. Burada yüz fabrika yapılıyor ve 10 binin üzerinde istihdam sağlanacak. Mersin için çok önemli bir konu bu. Buranın şöyle bir özelliği de var; Türkiye’nin yeşil doğan ilk organize sanayi bölgesi. Avrupa yeşil mutabakat kriterleri mevzuatına göre Türkiye’de yapılan ilk organize sanayi bölgesi. İçerisinde akıllı teknik alt yapısı, dijital dönüşüm merkezi, gıda inovasyon merkezleri, gıda enstitüsü, eğitim kompleksi gibi birçok tesis mevcut. Bu bölge Mersinimize hem istihdam anlamında hem de tarımın geleceği anlamında çok büyük katma değerler sağlayacaktır” dedi.

 

“HAVALİMANI KONUSUNDA GECİKTİK, HALKIMIZDAN ÖZÜR DİLİYORUM”

Çukurova Uluslararası Havalimanı ile ilgili de konuşan Kıratlı, “Bu konuda öncelikle özeleştiri yapmalıyız. Havalimanı konusunda geciktik. Halkımızdan, insanlarımızdan özür diliyorum. Birçok kez tarihler verildi ama maalesef birçok kez ertelenmek zorunda kaldı. Bana hep sorduklarında tarih vermediğimi ama yakın bir tarihte açılışını yapacağımızı söyledim. Bana göre Çukurova Havalimanı şu anda bitmiş durumda. Açılış noktasında inşallah en kısa sürede açılışını yapacağız. En son ziyaretimde gördüm ki sadece peyzaj anlamında eksikler var. Size şöyle bir bilgi de vereyim. Oranın hem otoban bağlantısı var hem de Mersin’den başlayıp Gaziantep’e kadar giden hızlı tren hattımız var. Hızlı tren hattı da havalimanının içerisinden geçiyor. Mersin’den giden bir yoldu 2 saat 15 dakikada Gaziantep’e gidebilecek” ifadelerini kullandı.

 

“ÇEŞMELİ TAŞUCU İKİ ETAP HALİNDE 3 YIL İÇERİSİNDE TAMAMLANACAK”

Çeşmeli Taşucu yoluyla ilgili de konuşan Kıratlı, “Projenin birinci etabı 42 kilometreden oluşan Çeşmeli Kızkalesi etabı. İkinci etabı ise Kızkalesi Taşucu şeklinde olacak. Bölgeyi bilenler aslında beni daha iyi anlayacaktır. Biz genel seçimler öncesinde projenin temelini attık. Çeşmeli’den Erdemli’ye gidene kadar bir sıkıntı yok ancak Erdemli’den Silifke’ye kadar SİT alanlarıyla karşılaştık. 2-3 metre kazdıktan sonra gördük ki muazzam SİT alanları ortaya çıktı. Oradaki tarihi yok etmek istemedik. Projenin o dönemki maliyeti 4 milyar lira civarındaydı. Biz bunu bakanlığımızla oturduk istişare ettik. Oradaki doğal güzellikleri kaybetmek istemiyoruz dedik. Bakanlığımız bu konuda yeniden bir revize çalışması yaptı. Projenin yeni maliyeti 8 milyar lirayı aşmış durumda. Bizler bu durumu kabul ettik, fakat kabul etmeyeceğimiz tek şey buradaki doğal güzellikleri yok etmemek. Mersin medeniyetler şehridir. Biz bu mirası gelecek nesillerimize aktarmak zorundayız. Ve bu noktada da Sayın Cumhurbaşkanımıza arz ettik. Cumhurbaşkanımızdan Allah razı olsun. Fiyat artışına rağmen projeyi onayladı. Şu anda iki lokasyonda çalışmalar devam ediyor. Bir tanesi Çeşmeli otoban çıkışında, diğeri de Erdemli’nin üst tarafında tünel çalışması devam ediyor. 42 kilometrelik ilk etabın 10 kilometresi tünellerden oluşuyor ve yerin 20 metre altından geçtiğimiz tüneller var. Tünellerdeki amaç ise sadece oradaki doğal SİT alanlarına dokunmamak. Bölgenin ekolojik yapısını bozmamak. Bütün derdimiz, tasamız bu. Yine yaklaşık 2,5 kilometrelik viyadüğümüz var. Projeyi yapan firma güçlü bir firma, 3 yılda tamamlanacağını beyan ediyorlar fakat biz 3 yıl süreceğini düşünmüyoruz. Çalışmalar hızlı bir şekilde devam ediyor. Projeyi de yakından takip ediyoruz” dedi.

 

“HAYALİM OLAN MEZİTLİ DEVLET HASTANESİ YÜKSELMEYE BAŞLADI”

Sağlık konusunda da AK Parti hükümeti olarak Mersin’e önemli yatırımlar yaptıklarını vurgulayan AK Parti Mersin Milletvekili Kıratlı, “Ülke yönetmek vizyon işidir. Muhalefetin o dönemde bizi eleştirdiği ve yapamazlar dediği Şehir Hastanesini Mersin’e kazandırdık. Anamur’da, Mut’ta, Gülnar’da, Silifke’de, Tarsus’ta 600 yataklı devlet hastanesi yaptık. Şimdi Mezitli’de, benim de hayalimden biridir orası. Mezitli’de şu anda yapımı devam ediyor. 150 yataklı, istenildiği takdirde 200 yatak kapasitesine çıkabilen, içerisinde 50 ünitelik ağız ve diş sağlığı merkezi, 11 ameliyathanesi olan muazzam teknoloji ile donaltılmış kamu yatırımı oluyor orada. Vatandaşlarımız dünyanın neresinden bizi ararlarsa arasınlar özel ambulans uçağımızı gönderdik, o vatandaşımızı alıp getirerek burada tedavisini yaptırdık” diye konuştu.

 

“TÜRKİYE’DE İLK OLAN BİR PROJEYİ DAHA MERSİN’E KAZANDIRDIK”

Mersin’de spora da önem verdiklerini ifade eden Kıratlı, Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından Türkiye’de ilk olan 21 bin metrekare alana kurulan tesisi de kazandırdıklarını belirtti. Kıratlı, “Bu proje nereden nereye diyeceğimiz bir proje ve Türkiye’de bir ilk. Tesis içerisinde 500 metreden büyük basketbol sahası, bütün sporların yapılabileceği bir kapalı spor salonu, yüzme havuzumuz, atölyelerimiz, dersliklerimiz, toplantı salonlarımız var. Bu tesisin içerisinde her türlü teknolojiyle donatılmış 4 adet soyunma kabinlerimiz var. Tekrar söylüyorum Mezitli’de değil, Türkiye’de ilk olan bir proje burası. Sadece bununla da değil, cimnastik salonları, olimpik salonları, kapalı spor salonları ve Mersin stadyumumuz. Avrupa standartlarında yapılan ve 25 bin taraftar kapasiteli bir stadyumumuz burası” dedi.

 

“TOKİ KONUSUNDA DEZENFORMASYON VAR. HAK SAHİPLERİ MÜSTERİH OLSUN”

Mersin’de 2 bin konutlu TOKİ projesinin başladığını da ifade eden Kıratlı, “Mezitli ve Yenişehir ilçelerimizde 2 lokasyonlu TOKİ projemiz Sayın Cumhurbaşkanımızın müjdesiyle başladı. Mezitli etabı Bozon Mahallemizde, Yenişehir ilçemizdeki de Çavak Mahallemizde. Mezitli etabımızın çalışması hızlı bir şekilde devam ediyor. 2+1 ve 3+1 olarak 496 konut yapılıyor. İnşaat çalışmalarını inceledim. Firma yetkilileriyle de görüştüm. Firma yetkilileri bu yılın sonlarına doğru projeyi tamamlayacaklarını belirttiler. Çavak Mahallemizdeki TOKİ’nin de iki ihalesi yapıldı. Bozon Mahallemizde bir dezenformasyon var. Oradaki hak sahibi vatandaşlarımızın merak ettiği bir konu var. İkinci etap ile ilgili olarak. Sanki orası yapılmayacak. Oraya sanki birileri engel oluyor gibi bir algı var. Oranın arsaların bir tanesinde bir sıkıntı oldu. Bununla ilgili yaklaşık olarak kurumlarımız 7 aydır çalışıyordu ve yazı bakanlığımıza ulaştı. Geçenlerde de Tarım bakanımız Mersin’e geldiğinde konuyu arz etmiştim. Konunun da yakından takipçisiyim. Hemşehrilerimiz müsterih olsunlar. Elimizden gelen gayreti gösteriyoruz. Orada da inşallah yakın zamanda ihalesini yapıp son etabın sürecini başlatacağız. Buradaki hak sahiplerimiz müsterih olsunlar. Konuyu yakından takip ediyorum” şeklinde konuştu. (Haber Merkezi)

reklam