DOLAR
EURO
STERLIN
FRANG
ALTIN
BITCOIN
Mersin Kenti Edebiyat Ödülü’ne Murathan Mungan değer görüldü Mersin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) öncülüğünde 17 yıldır sürdürülen Mersin Kenti Edebiyat Ödülü’ne bu yıl çağdaş edebiyatın usta ismi yazar Murathan Mungan değer görüldü. Mungan’a ödülü, kasım ayında düzenlenecek törenle takdim edilecek. MTSO’nun Türkiye ve Mersin’de edebiyat ilgisini geliştirmek ve ulusal ölçekte bir verime dönüştürüp edebiyat okurlarının dikkatini nitelikli örneklere çekmek üzere düzenlediği Mersin Kenti Edebiyat Ödülü’nün bu yıl 17’ncisi gerçekleştirildi. Türk edebiyatının gelişmesine katkıda bulunan kişileri onurlandırmak, daha yaygın okunmasını sağlamak için MTSO’nun girişimleriyle kent adına verilen Mersin Kenti Edebiyat Ödülü’nün Celal Soycan, Turhan Günay, Metin Cengiz, Yavuz Özdem ve Cemal Sakallı’dan oluşan değerlendirme kurulu, bu yıl yazar Murathan Mungan’ı ödüle değer buldu. “Edebiyat daha güzel bir dünya demektir” MTSO Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Sefa Çakır, konuyla ilgili yaptığı değerlendirmede 17 yıldır aralıksız verilen Mersin Kenti Edebiyat Ödülü’nün Türkiye’de bir kent adına verilen ilk ve tek ödül olduğunu söyledi. Mungan’a bu ödülü kabul ederek Mersin’i onurlandırdığı için tüm Mersinliler adına teşekkür eden Çakır, “Edebiyat daha güzel bir dünya demektir. Kentimizi ve ülkemizi sadece ekonomik anlamda zenginleştirmenin parçası değil, daha bütünsel anlamda yaşanır, adil, huzurlu, saygılı, dürüst bir toplum oluşmasına katkıda bulunacak en önemli şeyin edebiyat, hatta genel anlamda sanat olduğuna olan inancımızla kurumsal hale gelen bu kültürel etkinliğin bir parçası olmaktan onur duyuyoruz” dedi. Mersin Kenti Edebiyat Ödülü 2007’den beri veriliyor Oda olarak ‘Mersin Kenti Edebiyat Ödülü’nün nitelikli, tarafsız, siyaset ve ideolojiler üstü şekilde devam etmesine, odak noktası edebiyat ve Türkçe olması temelinde destek vermeye devam edeceklerini vurgulayan Çakır, kasım ayında yapılacak olan ödül töreninde Mungan’ı Mersin’de konuk etmekten ve Mersinlilerle buluşturmaktan mutluluk duyacaklarını dile getirdi. Mersin Kenti Edebiyat Ödülü’nü 2007 yılında başlatan ve bugüne kadar nitelikli şekilde gelmesine destek olan geçmiş oda yönetimlerine ve başkanlarına, jüri üyelerine ve katkı veren herkese Mersin adına teşekkür eden Çakır, “Edebiyat belki dünyamızı değiştirmeyecek ama bizi değiştirdiğinde eminim dünyamız da daha güzel bir yöne gidecektir. Mersin Ticaret ve Sanayi Odası daha güzel bir dünya adına, daha güzel ve yaşanır bir Mersin adına kültür ve sanata destek vermeye devam edecektir” diye konuştu.
reklam

Kırsaldaki öğrencilere ücretsiz berber ve kuaför

Yayınlanma Tarihi : Google News
Kırsaldaki öğrencilere ücretsiz berber ve kuaför

Torosların zirvesinde, kırsal mahallerde eğitim gören bin 500 öğrenciye düzenli olarak berber ve kuaför hizmeti verilmeye başlandı. Mersin Erdemli ‘de başlatılan proje ile minik yüreklerin yüzü gülüyor.

Sıfır rakımdan Torosların zirvesine yola çıkıyorlar, makası, fırçayı ve aynayı bu kez öğrenciler için hazırlıyorlar. Mersin Erdemli Belediyesi ile Erdemli İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliğinde, “Kırsaldaki Öğrencilere Ücretsiz Berber ve Kuaför” projesi hayata geçirildi.

Erdemli Belediyesi bünyesinde çalışan berberler, Milli Eğitim bünyesinde faaliyet gösteren eğitmenler ve iki kurumun gönüllü kursiyerlerinden oluşan ekip, Erdemli ’de kırsalda okuyan öğrenciler için kolları sıvadı.

Limon Çiçeği ekipleri ile yola koyulan ekiplerin ilk adresi ise Kösbucağı İlkokulu oldu. Okul bahçesinde hummalı bir çalışmaya koyulan ekipler, bir taraftan erkek çocukları tıraş ederken diğer taraftan kadın kuaförlerde kız çocuklarına saç kesim işlemlerini yaptı.

Kent merkezinde ne varsa kırsalda da onun olması gerektiğini ve bu kapsamda projeleri hayata geçirdiklerini ifade eden Erdemli Belediye Başkanı Mükerrem Tollu, kırsalda yaşayan ve buralarda eğitim gören çocuklar için projeyi hayata geçirdiklerini ifade etti. Başkan Tollu, “Kentte ne varsa kırsalda da aynısı olacak düşüncesiyle hareket ediyoruz. Erdemli merkezde yaptığımız hizmetlerin tamamını kırsalda da, köylerimizde de yapıyoruz. Şu anda kırsaldayız, Erdemlimizin büyük köylerinden bir tanesi Kösbucağı köyündeyiz ve bizim belediyecilik anlayışımızda yediden yetmişe insanlara hizmet var. Şu anda ilköğrenimine devam eden çocuklarımızın saç tıraşını yapıyoruz. Hizmetlerimizin tamamını diğer kamu kurumlarıyla birlikte ifa etmeye çalışıyoruz. Özellikle şimdi burada hizmet verdiğimiz kuaförlük hizmetini, berber hizmetini ve diğer hizmetleri Milli Eğitim Müdürlüğümüz vasıtasıyla birlikte insanlarımıza, gençlerimize hizmeti birlikte götürüyoruz. Biz zaten şu anda tabi berber hizmetini sadece çocuklarımıza yapmıyoruz, yediden yetmişe insanlarımızın tamamına yapıyoruz. Mesela engelli vatandaşlarımızın, yaşlı vatandaşlarımızın ufak zaruret içerisinde berbere ulaşamayan vatandaşlarımızın evine kadar gidip belediyemizin berberleri onlara da hizmet ediyor. Dolayısıyla yaptığımız bu hizmet elbette gençlerimizden ayırt edemezdik, çocuklarımızdan ayırt edemezdik. Şu anda ilköğretime devam eden çocuklarımızın şu anda berber ve kuaför ihtiyaçlarının tamamını biz ayağına gelerek, okullarımıza gelerek Milli Eğitim Müdürlüğümüz ile birlikte karşılıyoruz ve gençlerimizin gözündeki ışıltı zaten dünyada her şeye değer” diye konuştu.

Milli Eğitim Müdürü Yusuf Açıkyörük ise ”Buradaki öğrencilerimizin bu çalışmadaki gözlerinde az önce belirttiğiniz ışık, mutluluk görülmeye değer. Ana nedenimiz bizim zaten öğrenci, öğrencilerin en iyi şekilde yetişmesi. Sadece öğretim boyutu değil, öğretim boyutu dışında da çocuklarımızın huzurlu, mutlu olması” diye konuştu.

Yapılan çalışmayı önemli bulduğunu ve öğrencilerin hayatları boyunca unutmayacağına dikkat çeken Kösbucağı Mahalle Muhtarı Saadettin Demir, “Öğrencilerimize bir anı olur, bir hizmet olur, bu öğrencilerimiz bu işi ömrü boyunca unutmayacağını düşünüyorum. Bizim de çocukluğumuzda böyle bir şey yapılsaydı, biz de bu yaşta bile unutmazdık bu işi. Sayın başkanıma teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Yapılan çalışma ise öğrencilerin yüzünü güldürüyor. Kesilen saçlarını çok beğendiğini ifade eden öğrenci Recep Ünver, “Saçlarım çok kesildiği için çok mutluyum” diye konuştu.

Saçları kesildiği için mutlu olduğunu ifade eden bir diğer öğrenci Fatma Gül, “Saç

Saç tıraşı sonrası en yakışıklı kendisinin olduğunu ifade eden öğrenci Osman Efe Yılmaz ise ımı kestirdim, saçlarım kesildiği için çok mutluyum” diye konuştu.”Saçımı kestiriyorum, en yakışıklı ben oldum” diye konuştu.

Öte yandan öğrencilere yönelik kuaförlük hizmeti diğer okullarda da devam ediyor.

reklam