DOLAR 32,3026 % 0.24
EURO 35,1348 % 0.06
STERLIN 41,2151 % 0.17
FRANG 35,4896 % 0.24
ALTIN 2.513,53 % 0,12
BITCOIN 69.014,91 4.237
reklam

Mersin Barosu’ndan  “Hukuka uygun davranın” çağrısı

Yayınlanma Tarihi : Google News
Mersin Barosu’ndan  “Hukuka uygun davranın” çağrısı

Mersin Barosu Hayvan Hakları Komisyonu Sokak hayvanlarının toplatılmasıyla ilgili açıklama yaparak hukuka aykırı talimatları yerine getiren herkesten adlı makamlar önünde şikâyetçi olacaklarını belirtti.

Mersin Barosu Hayvan Hakları Komisyonu yaptığı yazılı açıklamasında, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, sahipsiz hayvanların sokaklarda değil barınaklarda barındırılması gerektiği söyleyerek yerel yönetimlere talimat vermesiyle birlikte, sahipsiz dostlarımızın toplatılmasıyla ilgili görüntüleri endişeyle takip ettiklerini, hukuka aykırı talimatı yerine getiren yahut yardım eden herkesten adli makamlar önünde şikâyetçi olacaklarını belirtti.

Mersin Barosu Hayvan Hakları Komisyonu açıklamasında, sahipsiz dostlarımızın sıcak birer yuva ile yuvalandırılması yerine toplama kamplarında kafesler ardına hapsedilmesine, ücra yerlere bırakılmalarına, öldürülmelerine sessiz kalmayacaklarını belirterek şu ifadelere yer verdi:

“ÜLKEMİZDE BELEDİYELERİN DÖRTTE BİRİNDE BARINAK VAR”

“Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın sahipsiz hayvanların sokaklarda değil barınaklarda barındırılması gerektiği yönündeki açıklamalar kamuoyunun malumudur.

Öncelikle belirtmek gerekir ki toplumumuzda “sokak hayvanlarının” statüsü sadece idarecilerce değil hayvanseverler tarafından dahi yanlış anlaşılmaktadır. Sahipsiz dostlarımızın yaşam alanı ne sokaklar ne de barınaklar olmalıdır. Bugün şehirlerimizin sokaklarında dolaşan hayvanlar, vaktiyle insanoğlunun evcilleştirip daha sonra sokağa bıraktığı atalarının soyundan gelmekte, esasen ekolojik sistemde bir yer teşkil etmemektedir.

Her biri sıcak bir yuvayı özleyen ve hak eden sahipsiz dostlarımızın, gerçekten hayvansever insanlarca sahiplenilene kadar şehirlerimizin sokaklarında bakılması, beslenmesi ve barındırılması mecburiyettendir. Ancak bu mecburiyetin alternatifi kesinlikle beton duvarların, tel kafeslerin ardındaki barınaklar değildir. İnsanlık tarihinde “sıcak ve güvenli” bir toplama kampı bu zamana kadar vaki değildir. Hangi şartlarda olursa olsun barınakların ise toplama kampından farkı yoktur. Hemen hemen her ilde belediyelere ait barınakları bağımsız olarak denetleyen STK’ların raporlarında, barınaklarla ilgili pek çok sıkıntıya rastlanılmaktadır. Üstelik ülkemizin belediyelerinin yalnızca dörtte birinde barınak bulunmaktadır.

“BAZI YEREL YÖNETİMLER CADI AVI BAŞLATTI”

Yürürlükte bulunan 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunumuzun 6. maddesinin 4. fıkrasında: “Sahipsiz veya güçten düşmüş hayvanların en hızlı şekilde yerel yönetimlerce kurulan veya izin verilen hayvan bakımevlerine götürülmesi zorunludur. Bu hayvanların öncelikle söz konusu merkezlerde oluşturulacak müşahede yerlerinde tutulması sağlanır. Müşahede yerlerinde kısırlaştırılan, aşılanan ve rehabilite edilen hayvanların kaydedildikten sonra öncelikle alındıkları ortama bırakılmaları esastır” denilmektedir.

Kamuoyuna yansıyan bazı görüntü ve haberlerde; bir takım yerel yönetimlerin, halk tabiri ile bir cadı avı başlattıkları, sokaklardan sahipsiz dostlarımızı topladıkları, toplama işlemini yapan çalışanların çoğunlukla zorbalık derecesinde hayvanlara karşı zor kullandıkları, hatta bazı belediyelerin tamamen kanunsuz olarak bu işi yaptırmak üzere hizmet alım ihaleleri açtıkları görülmüştür. Görüntü ve haberlere konu yerel yönetimlerin bazılarının bir barınağının dahi olmadığı tarafımızca tespit edilmiştir. Tüm bu vaziyet kaygı ve üzüntü vericidir.  Mersin Barosu ve Hayvan Hakları Komisyonu olarak, tüm yerel yönetimlere, sahipsiz dostlarımızla ilgili olarak görev, yetki ve sorumluluklarının yasayla bağlı ve sınırlı olduğunu,  yasa dışında yahut yasaya aykırı hiçbir emir, talimat yahut tavsiyenin de normlar hiyerarşisi bağlamında bir bağlayıcılığının olmadığını önemle hatırlatır; sahipsiz dostlarımızın sıcak birer yuva ile yuvalandırılması yerine toplama kamplarında kafesler ardına hapsedilmesine, ücra yerlere bırakılmalarına, öldürülmelerine sessiz kalmayacağımızı; böylesi eylemlerin icra edilmesi talimatını veren, talimatı yerine getiren yahut yardım eden herkesten adli makamlar önünde şikâyetçi olacağımızı kamuoyuna saygıyla duyururuz.”

reklam