reklam
reklam
DOLAR 27,4175 % 1.89
EURO 29,0837 % 2.27
STERLIN 33,6118 % 1.3
FRANG 29,9581 % 2.55
ALTIN 1.644,44 % 1,42
BITCOIN 749.801 3.561
reklam

 ‘Mersin Hamile Bakım Sütü’ 3 bin 150 kişiye ulaştı

Yayınlanma Tarihi :
 ‘Mersin Hamile Bakım Sütü’ 3 bin 150 kişiye ulaştı

Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin anne adaylarına süt desteği sunduğu “Mersin Hamile Bakım Sütü” projesi, başladığı günden bu yana 4 ayda yaklaşık 3 bin 150 kişiye ulaştı.

Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin hamilelere süt desteği sunduğu “Mersin Hamile Bakım Sütü” projesi, başladığı günden bu yana 4 ayda yaklaşık 3 bin 150 kişiye ulaştı. Büyükşehir Belediyesi’nin Tarsus Süt Üreticileri Birliği’nden temin ettiği sütler anne adaylarına götürülüyor ve yeni doğacak çocukların hayata daha sağlıklı bir şekilde “Merhaba” demeleri amaçlanıyor.

BAŞVURULAR TEKSİN ÜZERİNDEN ALINIYOR

Projeden faydalanmak isteyen hamileler, Teksin üzerinden başvuru yapabiliyor. Değerlendirmeler sonucunda başvurusu uygun görülen anne adaylarına hamilelikleri boyunca çocuk ve annenin kalsiyum ihtiyacı için 45 günlük periyotlar halinde 1’er litrelik paketlerden oluşan 12 litre süt paketi teslim ediliyor. Sosyal Hizmetler ile Tarımsal ve Veteriner Hizmetleri Dairesi iş birliği ile yürütülen kapsamlı çalışmada süt üreticilerinin de yüzü gülüyor. Hamilelerin kalsiyum ihtiyacını karşılayacak sütler Tarımsal ve Veteriner Hizmetleri Dairesi tarafından üreticiden temin edilirken, sütlerin dağıtımını da Sosyal Hizmetler Dairesi ekipleri gerçekleştiriyor.

“BUGÜNE KADAR 3 BİN 150 ANNE ADAYINA ULAŞMIŞ BULUNMAKTAYIZ”

Sosyal Hizmetler Dairesi’nde Gıda Mühendisi olarak görev yapan Bilge Küçükkubaş, proje ile özellikle dezavantajlı bölgelerde yaşayan anne adaylarının ve çocuklarının sağlıklı gelişimlerine katkıda bulunmayı hedeflediklerini anlattı. Küçükkubaş, “Hamile Bakım Sütü Projemiz 6 Ağustos’ta başlamış olup, bugüne kadar 3 bin 150 anne adayına ulaşmış bulunmaktayız. 45 günlük periyotlar halinde sütlerimizi ailelere 1’er koli olarak dağıtıyoruz. Anne adayları hamile olduklarını belgeleyen bir raporla Teksin uygulamamıza başvurdukları zaman hemen süt dağıtımına başlıyoruz. Sütleri kendilerine ulaştırıyoruz. Annelerimiz çok memnun, çok olumlu tepkiler alıyoruz. Talepler de gittikçe artarak devam ediyor” dedi.

“GEÇTİK İÇMEYİ, ÇOCUĞUMUZ İÇİN BİLE ALAMIYORUZ”

5 çocuk annesi Safiye Beytekin de Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer’e bu tarz projeleri hayata geçirdiği için teşekkürlerini iletti. Beytekin, “Şu aralar çok büyük sıkıntılar yaşıyoruz maddi olarak. Bir tek ben değil, bütün ülke yaşıyor zaten bildiğiniz kadarıyla. Çocuklarımız için küçük süt bile alamıyoruz, geçtik ki büyük sütü alıp hamile bir kadının içmesi… Böyle bir düşünceyle çok büyük başarı elde etmiş. Bütün kadınlarımız ondan memnun, teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Projeyi hamile bir arkadaşından duyduğunu sözlerine ekleyen Beytekin, “Aslında tereddütlüydüm. Pek yardım yönlerinden şansım yaver gitmiyor. Bir ay kadardır numara bende. Geçenlerde rapor aldım Sağlık Ocağı’ndan, sonra dedim, ‘bir şansımı deneyeyim belki yaver gider benim de şansım, bana da süt gelir.’ En azından çocuğum da, ben de faydalanmış oluruz. Başvuruda bulundum, geldi. Teşekkür ediyorum. Sütler çok pahalı. Bazen evde kek, börek yapmak istiyoruz, yani geçtik içmeyi, çocuğumuz için bile alamıyoruz. Marketlerde 10-15 TL fiyatına satıyorlar. Gücümüzü aşıyor ki benim eşim engelli. Eşim engelli olduğu için hiç durumumuz yok” diye konuştu.

“HER ŞEY ÇOK PAHALI”

Nurcan Demir ise bu projenin kendilerine çok iyi geldiğinden söz ederek, yaşanılan hayat pahalılığını anlattı. Demir, “Her şey çok pahalı. Verdiğiniz için çok teşekkür ederim, çok ihtiyacımız vardı. Daha pazara bile gitmedim. Bugün hiçbir şey almadım. Un, şeker, her şey lazım. Ekmek yapacaktım un pahalı diye gidip Halk Ekmek’ten alıyorum” dedi.

 

reklam