DOLAR
EURO
STERLIN
FRANG
ALTIN
BITCOIN
Mersin Kenti Edebiyat Ödülü’ne Murathan Mungan değer görüldü Mersin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) öncülüğünde 17 yıldır sürdürülen Mersin Kenti Edebiyat Ödülü’ne bu yıl çağdaş edebiyatın usta ismi yazar Murathan Mungan değer görüldü. Mungan’a ödülü, kasım ayında düzenlenecek törenle takdim edilecek. MTSO’nun Türkiye ve Mersin’de edebiyat ilgisini geliştirmek ve ulusal ölçekte bir verime dönüştürüp edebiyat okurlarının dikkatini nitelikli örneklere çekmek üzere düzenlediği Mersin Kenti Edebiyat Ödülü’nün bu yıl 17’ncisi gerçekleştirildi. Türk edebiyatının gelişmesine katkıda bulunan kişileri onurlandırmak, daha yaygın okunmasını sağlamak için MTSO’nun girişimleriyle kent adına verilen Mersin Kenti Edebiyat Ödülü’nün Celal Soycan, Turhan Günay, Metin Cengiz, Yavuz Özdem ve Cemal Sakallı’dan oluşan değerlendirme kurulu, bu yıl yazar Murathan Mungan’ı ödüle değer buldu. “Edebiyat daha güzel bir dünya demektir” MTSO Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Sefa Çakır, konuyla ilgili yaptığı değerlendirmede 17 yıldır aralıksız verilen Mersin Kenti Edebiyat Ödülü’nün Türkiye’de bir kent adına verilen ilk ve tek ödül olduğunu söyledi. Mungan’a bu ödülü kabul ederek Mersin’i onurlandırdığı için tüm Mersinliler adına teşekkür eden Çakır, “Edebiyat daha güzel bir dünya demektir. Kentimizi ve ülkemizi sadece ekonomik anlamda zenginleştirmenin parçası değil, daha bütünsel anlamda yaşanır, adil, huzurlu, saygılı, dürüst bir toplum oluşmasına katkıda bulunacak en önemli şeyin edebiyat, hatta genel anlamda sanat olduğuna olan inancımızla kurumsal hale gelen bu kültürel etkinliğin bir parçası olmaktan onur duyuyoruz” dedi. Mersin Kenti Edebiyat Ödülü 2007’den beri veriliyor Oda olarak ‘Mersin Kenti Edebiyat Ödülü’nün nitelikli, tarafsız, siyaset ve ideolojiler üstü şekilde devam etmesine, odak noktası edebiyat ve Türkçe olması temelinde destek vermeye devam edeceklerini vurgulayan Çakır, kasım ayında yapılacak olan ödül töreninde Mungan’ı Mersin’de konuk etmekten ve Mersinlilerle buluşturmaktan mutluluk duyacaklarını dile getirdi. Mersin Kenti Edebiyat Ödülü’nü 2007 yılında başlatan ve bugüne kadar nitelikli şekilde gelmesine destek olan geçmiş oda yönetimlerine ve başkanlarına, jüri üyelerine ve katkı veren herkese Mersin adına teşekkür eden Çakır, “Edebiyat belki dünyamızı değiştirmeyecek ama bizi değiştirdiğinde eminim dünyamız da daha güzel bir yöne gidecektir. Mersin Ticaret ve Sanayi Odası daha güzel bir dünya adına, daha güzel ve yaşanır bir Mersin adına kültür ve sanata destek vermeye devam edecektir” diye konuştu.
reklam

“Mersin Teknoloji Geliştirme Bölgesi yüzde 100 doluluk oranı ile hizmet veriyor”

Yayınlanma Tarihi : Google News
“Mersin Teknoloji Geliştirme Bölgesi yüzde 100 doluluk oranı ile hizmet veriyor”

Mersin Valisi Ali Hamza Pehlivan, Mersin Teknoloji Geliştirme Bölgesinin 3 bin 984 metrekarelik kiralanabilir alanı ile Ar-Ge ve kuluçka firmalarına yüzde 100 doluluk oranı ile hizmet verdiğini söyledi.

Mersin Teknoloji Geliştirme Bölgesi Kurum ve İşletici Ticaret A.Ş. yönetim kurulu toplantısı, Vali Pehlivan başkanlığında gerçekleştirildi. Vali Pehlivan, Mersin Teknoloji Geliştirme Bölgesinde gerçekleştirilen toplantıda, 2023 yılında Mersin Teknoloji Geliştirme Bölgesinde 23 yeni firmanın faaliyet göstermeye başladığını söyledi. Yıl boyunca toplam 120 firmanın faaliyet gösterdiğini belirten Pehlivan, 6 firmanın Ar-Ge sürecini başarıyla tamamlayıp ticari hayatına başladığını ifade etti.

Mersin Teknoloji Geliştirme Bölgesinin kuruluşundan itibaren toplam 248 Ar-Ge firmasına ev sahipliği yaptığını vurgulayan Pehlivan, 962 Ar-Ge projesinin de başarı ile tamamlandığını kaydetti. 2023 yılında da 73 Ar-Ge projesinin başarıyla tamamlandığını vurgulayan Pehlivan, şöyle devam etti: “2023 yılı itibarı ile üniversite sanayi iş birliği kapsamında yüzde 25 akademisyen firması olmak üzere toplam 30 firma yer almış olup bu firmalardan 12’si ise projelerinde akademisyen danışmanlığı almıştır. Ar-Ge, destek ve kapsam dışı olmak üzere toplam 657 personel istihdam edilmiştir. Mersin Teknoloji Geliştirme Bölgesi 3 bin 984 metrekarelik kiralanabilir alanı ile Ar-Ge ve kuluçka firmalarına yüzde 100 doluluk oranı ile hizmet vermektedir. Mersin Teknopark tarafından yürütülen 3 milyon 865 bin TL proje bütçeli ‘Girişime Fırsat Projesi’, 82 bin 887 dolar proje bütçeli ‘Wepower-Kadın Girişimci Eğitim Programı’, 258 bin 221 Euro proje bütçeli ‘Enhancer Innovation For All (Herkes için İnovasyon) Projesi’, 154 bin 184 Euro proje bütçeli ‘Erasmus For Young Entrepreneurs (Genç Girişimciler İçin Erasmus), Hiser (Hizmet Sektöründe Rekabetçiliğin Artırılması) projeleri yürütülmüştür.”

Toplantıda, Mersin Teknopark bünyesinde yürütülen projeler ve teknoparkın gelişim sürecine ilişkin atılacak yeni adımlar hakkında değerlendirmeler yapıldı, gündem maddeleri görüşüldü, muhtelif kararlar alındı.

Toplantıya, Tarsus Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Orhan Aydın, Mersin Üniversitesi Rektör Vekili İsmail Yağcı, Teknopark Genel Müdür Vekili Nihan Baran, yönetim kurulu üyeleri Yakup Doğan, Veli Doğan, Canan Aktan Sarı ve Ersin Gökgün katıldı. (iha)

reklam