DOLAR
EURO
STERLIN
FRANG
ALTIN
BITCOIN
reklam

“MERSİN ÜVEY EVLAT MUAMELESİ GÖRÜYOR”

CHP Mersin Milletvekili Talat Dinçer, Mersin’de yapılan yatırımların bitmediğini ve verilen yatırım sözlerinin yerine getirilmediğine dikkat çekmek üzere Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne bir Meclis Araştırması Önergesi sundu.

Yayınlanma Tarihi : Google News
“MERSİN ÜVEY EVLAT MUAMELESİ GÖRÜYOR”

Milletvekili Talat Dinçer, önergesinde Mersin için yaşamsal öneme sahip projelerden hayata geçirilmek istenen, Ana Konteyner Limanı, Çukurova Havalimanı, Çeşmeli- Taşucu Otoyolu, Pamuklu Barajı, Aksıfat Barajı, Sorgun Barajı, Mezitli Erçel Barajı ve Sulama Projesi, Tepeçaylak Barajı ve Sulama Projesi, Anamur Alaköprü Sulama Projesi, Erdemli Mühlü Göleti ve Sulaması Projesi, Mut Yalnızcabağ Göleti ve Sulaması Projesi, Anamur Anıtlı Barajı ve Sulaması Projesi  başlayıp bir türlü tamamlanmayan projeleri ve başlamayan Sanayi Sitesi, Lojistik Köy, Hızlı Tren, Karaman Silifke arası Demiryolu bağlantısı projelerinin durumlarının öğrenilmesi ve  kamuoyunun bilgilendirilmesinin önemini belirterek, Anayasa’nın 98, TBMM İçtüzüğü’nün 104 ve 105. maddeleri gereğince bir Meclis Araştırması açılmasını talep etti.

“ÜVEY EVLAT MUAMELESİ GÖRMEK KABUL EDİLEMEZ”

Mersin’in coğrafi konumu ile Türkiye’nin en çok vergi ödeyen, ekonomiye en çok katkı sağlayan ilk on ilden biri olduğunu dile getiren Dinçer, “Ülkemizin temel taşlarından bir ili olup kesinlikle göz ardı edilmeyecek, siyasi olarak düşünülemeyecek, ülkemizde oluşan olumsuz dalgalanmalarda insanlarımıza sığınılacak bir liman görevini yapan kenttir” dedi.

“HAK ETTİĞİMİZ YATIRIMLARI ALAMIYORUZ”

Suriye iç savaşında en çok göç alan illerin başında Mersin olduğunu vurgulayan Dinçer, Akkuyu Nükleer Güç Santrali’nin yapılması ile Rusya’dan birçok göç almış, 6 Şubat Kahramanmaraş depreminde depremzedelerin de ilk olarak yerleşmek için tercih ettiği bir kenttir. İlimizin nüfusu 2 milyon olsa da şu anda bir gerçeklik var ki, bu rakamın üzerinde yaklaşık 700 bine yakın vatandaşımız Mersin’de ikamet etmektedir. Bu kadar yükü taşıyan ilimiz nedense halen hak ettiği yatırımları alamayıp iktidar tarafından yatırım programlarında yer alan ama yatırımları bir türlü gerçekleşmeyip, yeni projeler başlamayıp, başlanan projelerinde bitmeyip her biri ayrı bir sorun ve belirsizlik olarak devam etmektedir.”

“YAPILAN YATIRIMLARIN, BİTİŞ TARİHİ HENÜZ BELLİ DEĞİL”

Mersin için yaşamsal öneme sahip projelerin, teslim tarihinin henüz netlik kazanmadığını söyleyen Dinçer, “Ana Konteyner Limanı, Çukurova Havalimanı, Çeşmeli- Taşucu Otoyolu, Pamuklu Barajı, Aksıfat Barajı, Sorgun Barajı, Mezitli Erçel Barajı ve Sulama Projesi, Tepeçaylak Barajı ve Sulama Projesi, Anamur Alaköprü Sulama Projesi, Erdemli Mühlü Göleti ve Sulaması Projesi, Mut Yalnızcabağ Göleti ve Sulaması Projesi, Anamur Anıtlı Barajı ve Sulaması Projesi  başlayıp bir türlü tamamlanmayan ve ne zaman biteceği tarihi maalesef belli olmayan projelerden bazılarıdır. Ayrıca Sanayi Sitesi, Lojistik Köy, Hızlı Tren, Karaman Silifke arası Demiryolu bağlantısı ise bir türlü başlamayan projelerden bazılarıdır. Mersin Ana Konteyner Limanı dünyaya açılan penceremiz olmasına rağmen halen yeri netleşmemiştir. Havalimanı ise açılması yılan hikayesine dönen, artık sürekli verilen sözlerin ve tarihlerin inandırıcılığını kaybettiği, bir proje olarak beklemektedir. Devam eden sulama projelerinin tarıma, içme suyuna, milyon kilovat saat enerji üretecek olmasına rağmen, bir türlü tamamlanmaması çok manidar olup, Mersin İlinin bu kadar göz ardı edilmesi, yatırımlardan uzak tutulması, herkese kucak açan bu İlimizin İktidar tarafından üvey evlat muamelesi görmesi kabul edilemez.” İfadelerini kullandı.

 

reklam