DOLAR
EURO
STERLIN
FRANG
ALTIN
BITCOIN
Mersin Kenti Edebiyat Ödülü’ne Murathan Mungan değer görüldü Mersin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) öncülüğünde 17 yıldır sürdürülen Mersin Kenti Edebiyat Ödülü’ne bu yıl çağdaş edebiyatın usta ismi yazar Murathan Mungan değer görüldü. Mungan’a ödülü, kasım ayında düzenlenecek törenle takdim edilecek. MTSO’nun Türkiye ve Mersin’de edebiyat ilgisini geliştirmek ve ulusal ölçekte bir verime dönüştürüp edebiyat okurlarının dikkatini nitelikli örneklere çekmek üzere düzenlediği Mersin Kenti Edebiyat Ödülü’nün bu yıl 17’ncisi gerçekleştirildi. Türk edebiyatının gelişmesine katkıda bulunan kişileri onurlandırmak, daha yaygın okunmasını sağlamak için MTSO’nun girişimleriyle kent adına verilen Mersin Kenti Edebiyat Ödülü’nün Celal Soycan, Turhan Günay, Metin Cengiz, Yavuz Özdem ve Cemal Sakallı’dan oluşan değerlendirme kurulu, bu yıl yazar Murathan Mungan’ı ödüle değer buldu. “Edebiyat daha güzel bir dünya demektir” MTSO Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Sefa Çakır, konuyla ilgili yaptığı değerlendirmede 17 yıldır aralıksız verilen Mersin Kenti Edebiyat Ödülü’nün Türkiye’de bir kent adına verilen ilk ve tek ödül olduğunu söyledi. Mungan’a bu ödülü kabul ederek Mersin’i onurlandırdığı için tüm Mersinliler adına teşekkür eden Çakır, “Edebiyat daha güzel bir dünya demektir. Kentimizi ve ülkemizi sadece ekonomik anlamda zenginleştirmenin parçası değil, daha bütünsel anlamda yaşanır, adil, huzurlu, saygılı, dürüst bir toplum oluşmasına katkıda bulunacak en önemli şeyin edebiyat, hatta genel anlamda sanat olduğuna olan inancımızla kurumsal hale gelen bu kültürel etkinliğin bir parçası olmaktan onur duyuyoruz” dedi. Mersin Kenti Edebiyat Ödülü 2007’den beri veriliyor Oda olarak ‘Mersin Kenti Edebiyat Ödülü’nün nitelikli, tarafsız, siyaset ve ideolojiler üstü şekilde devam etmesine, odak noktası edebiyat ve Türkçe olması temelinde destek vermeye devam edeceklerini vurgulayan Çakır, kasım ayında yapılacak olan ödül töreninde Mungan’ı Mersin’de konuk etmekten ve Mersinlilerle buluşturmaktan mutluluk duyacaklarını dile getirdi. Mersin Kenti Edebiyat Ödülü’nü 2007 yılında başlatan ve bugüne kadar nitelikli şekilde gelmesine destek olan geçmiş oda yönetimlerine ve başkanlarına, jüri üyelerine ve katkı veren herkese Mersin adına teşekkür eden Çakır, “Edebiyat belki dünyamızı değiştirmeyecek ama bizi değiştirdiğinde eminim dünyamız da daha güzel bir yöne gidecektir. Mersin Ticaret ve Sanayi Odası daha güzel bir dünya adına, daha güzel ve yaşanır bir Mersin adına kültür ve sanata destek vermeye devam edecektir” diye konuştu.
reklam

Mersin’in sağlığı kadınlara emanet

Mersin Şehir Hastanesi, geçen 7 yılda 15 milyondan fazla hastaya hizmet verirken kadın yöneticileriyle de dikkat çekiyor. Türkiye’nin ilk şehir hastanesi olarak 2017’de hizmete açılan hastanede, 700’den fazla doktor, 4 bin 100 sağlık ve yardımcı personel olmak üzere yaklaşık 10 bin personelle günlük 280 poliklinikte binlerce hastaya hizmet verilirken yönetici olarak görev yapan 24 kişiden 14’ünü kadınlar oluşturuyor.

Yayınlanma Tarihi : Google News
Mersin’in sağlığı kadınlara emanet

Başhekim Doç. Dr. Bahar Aydınlı, ‘dev kompleks’ olarak nitelediği Mersin Şehir Hastanesinde büyük bir yönetim kadrosuyla bir arada çalıştıklarını söyledi. Bin 440 yataklı hastanenin 374 bin metrekare kapalı alanı bulunduğunu belirten Baharlı, “Burası dev bir tesis. Yönetilmesi için de çok sayıda yöneticiye ihtiyaç var. Biz 24 kişiden oluşan bir yönetim kadrosuyla bu sağlık tesisini yönetmeye çalışıyoruz. İnşallah da başarılı oluyoruzdur diyorum. 24 kişilik yönetim ordusunun 14’ü kadın yönetici” dedi.

 

“KENDİ İÇİMİZDE MİNİK BİRER DEVİZ”

Kadın yöneticiler için ‘aynı koltukta birden fazla karpuzu taşıyor’ benzetmesini yapan Aydınlı, şöyle devam etti:

“Biz aynı zamanda eşiz, aynı zamanda anneyiz, aynı zamanda birinin evladıyız. Hiçbir zaman bırakamadığımız kendi mesleklerimiz var. O mesleği de icra etmeye çalışıyoruz. Bunun yanına da yöneticilik sıfatı ekliyoruz. Yani aslında biz kendi içimizde minik birer deviz. O yüzden de kadın olmanın ayrıcalığını yaşamaya çalışıyoruz. Her zaman şunu demişimdir; kadın yöneticilerin olduğu tesislerde, ister sağlık tesisi, ister herhangi bir kamu kuruluşu biz evimizde nasıl düzenliysek, burayı da aynı şekilde düzenli olarak yürütmeye ve yönetmeye çalışıyoruz.”

 

“HER KURUMDA KADIN YÖNETİCİ OLMALI”

Başhekim Yardımcısı Op. Dr. Esra İslamoğlu da cinsiyet ayrımcılığına karşı olmasına rağmen hastanede çoğunluğu kadınlardan oluşan yöneticilerle çalışmanın farkını, gururunu, avantajlarını ve güvenini yaşadığını söyledi.

Yönetim olarak dengeli bir yapıları olduğunu dile getiren İslamoğlu, “Bu denge sayesinde çok doğru, net ve sağlıklı kararlar alıyoruz. Bu nedenle her kurumda kadın yönetici olmalı” diye konuştu.

Bilimin, kadın ve erkeğin fizyolojik, biyolojik, fiziksel, ruhsal ve veya duygusal anlamda farklılıklarını net olarak ortaya koyduğunu ifade eden İslamoğlu, şöyle konuştu:

“Kadının merhamet gücü yüksektir, kadının iletişimi yüksektir, kadının empati kurabilme yeteneği yüksektir, kadın annedir, kadın somut ve soyut düşünceleri bir araya getirip çok doğru kararlar verebilir. Kadınların iç görüsü, sezgi gücü aynı zamanda olaylara geniş açıdan bakarak, çok detaycı düşünerek, mükemmeliyetçi düşünerek sonuç odaklı çalışabilme kapasitesi yüksektir. Dolayısıyla da kadınlar çok güzeldir. Bu vesileyle de dünyayı güzelleştiren tüm kadınların Dünya Kadınlar Günü’nü kutluyorum.”

 

“ŞEHRİMİZİN SAĞLIĞI BİZLERE EMANET”

Başhekim Yardımcısı Uzm. Dr. Aysun Albayrak ise hastane yönetiminin çoğunluğunu kadınların oluşturduğunu işaret ederek, “Bu ekibin içinde olmaktan dolayı çok mutluyum. Ve bu ekibin içinde yer aldıkça kendimi daha güçlü, daha iyi, daha başarılı ve daha demokratik hissediyorum. Şehrimizin sağlığı bizlere emanet” dedi.

8 Mart Kadınlar Günü’nü kadınların sosyal, ekonomik, kültürel ve siyasi başarılarını kutlamak ve bu konudaki ilerlemelerin kaydedildiği özel bir gün olarak niteleyen Albayrak, “Tüm kadınlarımızın Dünya Kadınlar Günü’nü kutluyorum” ifadelerini kullandı.

 

“GÜÇLÜ KADIN, GÜÇLÜ AİLE, GÜÇLÜ TÜRKİYE”

Sağlık Bakım Hizmetleri Müdürü Bilge Aydınoğlu Gökşen de çoğunluğunu kadınların oluşturduğu yönetim organizasyonunda görev almaktan bir kadın olarak mutluluk ve gurur duyduğunu belirtti.

Kadınların her türlü şartta üretmekten asla vazgeçmediğini ifade eden Gökşen, “Dünü, bugünü ve yarını kuran, toplumun her anında varlığını hissettiren kıymetlilerimizdir. Hayatın her anında doğumdan ölüme kadar şahit olan güçlü varlıklardır. Güçlü kadın, güçlü aile, güçlü Türkiye diyerek Dünya Kadınlar Günü’nü kutluyorum” diye konuştu. (iha)

reklam