DOLAR 32,5242 % -0.08
EURO 34,7990 % -0.21
STERLIN 40,4738 % -0.12
FRANG 35,5707 % -0.36
ALTIN 2.421,46 % -0,36
BITCOIN 66.569,30 0.869
reklam

“Metro 3,5 yılda bitecek”

Yayınlanma Tarihi : Google News
“Metro 3,5 yılda bitecek”

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer’in ev sahipliğinde, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in katılımlarıyla, Mersin’in düşman işgalinden kurtuluşunun 100. yıl dönümünde Mersin Metrosu’nun Temel Atma Töreni gerçekleştirildi. Başkan Seçer, Metro ile bir medeniyet projesi gerçekleştirdiklerinin altını çizerek, Metro Projesi’nin teknik detaylarını paylaştı. Seçer, “Metro 3,5 yılda bitecek. Direkt ya da dolaylı 4 bin kişi faydalanacak. Bizim Metro’ya ödeyeceğimiz paranın 3’te 2’si Mersin’de kalacak. Mersin’e raylı sistemler dönemi hayırlı olsun” dedi.

Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen Temel Atma Töreni’ne; CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer ve eşi Meral Seçer,  Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, CHP Mersin İl Başkanı Adil Aktay, İYİ Parti Mersin İl Başkanı Mehmet Dutar, genel başkan yardımcıları, milletvekilleri, il ve ilçe belediye başkanları, sivil toplum kuruluşları ile odaların temsilcileri, muhtarlar, gaziler, basın emekçileri ve çok sayıda vatandaş katıldı. Vatandaşlar, ellerinde Türk Bayrakları ile alanı doldurdu. Coşkulu bir temel atma töreni gerçekleşti.

 

“MİLLET İTTİFAKI’NA MENSUP BELEDİYELER TARİH YAZDI”

CHP Lideri Kılıçdaroğlu ile İYİ Parti Lideri Akşener’e, Mersin adına talebini ileten Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer; “Bütün bu sıkıntıları tek başına çeken Mersin’e iktidarımızda pozitif ayrımcılık istiyorum. Buraya daha fazla yatırım istiyorum. Bizi görmenizi istiyorum, bizi anlamanızı istiyorum. Evelallah hepsi olacak.  Çalışanın elinden hiçbir şey kurtulmayacak. Bakın sosyal belediyecilikte Millet İttifakı’na mensup belediyeler tarih yazdı. Bunlardan bir tanesi de Mersin Büyükşehir Belediyesi. Güneş balçıkla sıvanmaz. İstedikleri kadar bunun üstünü örtmeye çalışsınlar. Muvaffak olamazlar. Ama kıt imkânlara rağmen, her türlü zorluklara rağmen, ağlamadan, sızlamadan, şikâyet etmeden, bağırmadan, çağırmadan görevimizi yaptık layıkıyla. Yapmaya devam ediyoruz. Köyünüze düzgün yollardan gidebiliyorsunuz. Ürününüzü hâle, pazara çok güzel yollardan getirebiliyorsunuz. Bakın, Mersin tertemiz bir kent. Mersin’de huzur var. Para, bulunur. Yapılır. Para kaybedilir, yerine konur. Ama bir ailenin huzuru kaçarsa o aile dağılır. Biz büyük bir aileyiz ve huzurumuz yerinde. Biz birbirimizi seviyoruz, sayıyoruz” diye konuştu.

 

“MERSİN’E RAYLI SİSTEMLER DÖNEMİ HAYIRLI OLSUN”

Başkan Seçer, şöyle devam etti:

“Bugün 3 Ocak 2022. Tarihi bir gün. Mersin’de raylı sistemler döneminin başladığı bir gün. 35 kilometre raylı sistem. Alttan giden metromuz var, şimdi temelini atacağız. Eski Mezitli Belediyesi önünden başlayacak, eski otogarda bitecek, 13.4 kilometre. 2. Etap Yenişehir Fuar Alanı’nda başlayacak. 34. Cadde boyunca devam edecek. Oradan Üniversite Hastanesi’ne, Üniversite’ye ve GMK Bulvarı’na ring yapacak 11 kilometrelik tramvay hattı. 3. Etap, eski otogardan başlayıp; 1. Etap’ın doğu noktasında son bulduğu istasyonda. Şehir Hastanesi ve yeni otogara kadar gidecek, 10.5 kilometre. Toplamda 34.9 kilometre Mersin’e raylı sistemler dönemi hayırlı olsun” dedi.

 

“MERSİN TİCARETİ CANLANACAK”

Metronun kentteki ticareti de canlandıracağını vurgulayan Başkan Seçer, şunları söyledi; “Bugün temelini atacağımız metro 3,5 yılda bitecek. Direkt ya da dolaylı 4 bin kişi faydalanacak. Bizim metroya ödeyeceğimiz paranın 3’te 2’si Mersin’de kalacak. Orada çalışanların cebine gidecek. Onlara gıda sağlayanların kasasına girecek. Giysi satanların kasasına girecek. Yani Mersin ticareti canlanacak. 11 istasyon olacak. Bizim merkezdeki en büyük otopark derdimiz de ortadan kalkacak. Bakın, metro sadece konforlu bir toplu taşıma aracı değil, 11 istasyonun 7’sinde toplamda 1400 araçlık otopark var. Bisiklet park yerleri var. Sosyal alanlar var. Kültür alanları var. Alışveriş merkezleri var.”

 

“BÜTÜN İLÇELERİ BİRBİRİNE BAĞLAYACAK”

Metroyla kentin sadece süratli, ucuz, konforlu ve güvenli bir toplu taşıma aracına kavuşmadığını belirten Seçer; “Bir medeniyet projesi gerçekleştiriyoruz. Bir demokrasi projesi, barış projesi. Metroyu kullanan her vatandaşımın kimliği, sosyoekonomik durumu, zengindir, fakirdir, İYİ Partili’dir, CHP’lidir, AK Partili’dir ayrımı olmadan herkes, zengini fakiri metroda seyahat eder. Neden? Metro rahattır, metro konforludur. Demokratik bir zemin sunacak. Akdeniz ilçesinde oturan bir kardeşim Yenişehir’e, Mezitli’ye, Toroslar’a rahatça gidebilecek. Bütün ilçeleri birbirine bağlayacak. Merkezi bitirelim, Tarsus’a da Silifke’ye de bütün ilçelerimize de raylı sistemler projemizi bir bir hayata geçireceğiz. Endişeniz olmasın” dedi.

 

AKŞENER: “BUNDAN 100 YIL EVVEL KENDİ KENDİNİ KURTARAN ŞEHİR MERSİN”

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Mersin’in kurtuluşunun 100. yılında Mersin Metrosu’nun temelini atmak için bir arada olmaktan onur duyduklarını belirterek, “Bugün burada olmak, sizlerle beraber olmak, hem demokrasinin şehri, belediye başkanımızın söylediği gibi hoşgörü, barış gibi güzel kavramları içinde barındıran şehir ama en önemlisi saygının şehri ve bugün 3 Ocak 2022 ve tam bundan 100 yıl evvel kendi kendini kurtaran şehir Mersin. Sizlerle beraber olmak, aranızda bulunmak ve böyle bir kalabalıkla kadınlı erkekli, gençli yaş almış insanların bulunduğu böyle bir kalabalığın karşısında olmak ve Genel Başkanımız Sayın Kılıçdaroğlu ile birlikte burada bulunmak, milletvekili arkadaşlarımızla, il başkanlarımızla, belediye başkanlarımızla, sizinle beraber olmak inanılmaz bir heyecan, büyük bir onur” dedi. Akşener, kendilerini davet ettiği için Başkan Seçer’e teşekkür ederek; “Güzel bir konuyla ilgili buradayız. Büyükşehir Belediye Başkanı kardeşimize çok teşekkür ediyorum. Bizleri davet etti, sizlerle buluşturdu” ifadelerini kullandı.

 

“BU HARAMİ DÜZENİ HELAL OYLARINIZLA GÖNDERMEK İÇİN DERHAL SEÇİM, HEMEN SEÇİM”

Türkiye’de haksız, adam kayıran ve liyakatsiz bir sistemin olduğunu söyleyen Akşener, “İşte bu harami düzeni birlikte yıkacağız biz. Nasıl yapacağız? Sizin, yani milletimizin ‘seçmen velinimettir düsturunu’ el ele ortaya koyarak yıkacağız. Eğer senin oğlun, kızın 92 ile 86 ile mülakatta eleniyorsa bu ülkede çok önemli bir problem var demektir. Haksızlık problemi var demektir. İsraf problemi var demektir, yolsuzluk problemi var demektir ve bunun sorumlusu da bu ucube sistemdir” diye konuştu.

 

KILIÇDAROĞLU: “DEMEK Kİ MEYDAN DOLABİLİYOR. DEMEK Kİ HALK DEĞİŞİM İSTİYOR”

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, temel atma töreni için Cumhuriyet Meydanı’nı dolduran coşkulu kalabalığa seslenerek; “Benim umudum sizlersiniz. Bu meydanda miting yapmamıza daha önce izin vermemişlerdi. Demek ki meydan dolabiliyor. Demek ki halk değişim istiyor. Demek ki halk seçim istiyor. Demek ki halk dönüşüm istiyor. Demek ki halk adalet istiyor, adalet. Hak istiyor, hukuk istiyor” dedi.

 

“BİR BELEDİYE BAŞKANININ KENDİ KENTİNE YAPABİLECEĞİ EN BÜYÜK YATIRIMIN TEMELİNİ ATIYORUZ”

Kılıçdaroğlu, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in konuşmasında önemli noktalara değindiğini sözlerine ekleyerek; “Sizden sadece bir isteğim var; sakın ola ki umutsuzluğa kapılmayın. Bugün, Mersin’in kurtuluşunun 100. yılı. Bugün metronun temelini atacağız. Dolayısıyla bir belediye başkanının kendi kentine yapabileceği en büyük yatırımın temelini atıyoruz. O nedenle güzel şeyleri yapıyoruz. Belediye başkanı arkadaşlarıma şunu söyledim; sakın ola ki hiçbir ayrım yapmayın. Eğer bir pozitif ayrımcılık yapacaksanız; yoksul mahallelerden, fakir mahallelerden başlayacaksınız. Kentte yaşayanların her birisi huzur içinde yaşayacak ve bulunduğunuz belediyede hiçbir çocuk yatağa aç girmeyecek. Bunun sözünü vereceksiniz dedim ve belediye başkanlarımız böyle çalışıyorlar” ifadelerine yer verdi.

 

“5 YIL İÇİNDE BU BÖLGE AKDENİZ’İN EN GÖRKEMLİ BÖLGESİ HALİNE GELECEK”

Kılıçdaroğlu, Millet İttifakı olarak önemli başarılara imza atacaklarını ifade ederek, şöyle devam etti:

“Millet İttifakı olarak inşallah biz yeni bir başarıya da imza atacağız. Süleyman Şah Türbesi’ni tekrar topraklarımıza götüreceğiz ve bayrağımızı göndere dikeceğiz. Hepiniz bunun tanığı olacaksınız. Size sözüm söz; Millet İttifakı olarak Samandağ’dan başlayıp Mersin’e kadar bütün bu havzayı Akdeniz’in en görkemli havzası haline getireceğiz. 5 yıl içinde Adana’dan, Mersin’den, Hatay’dan başlayarak bu bölge Akdeniz’in en görkemli bölgesi haline gelecek. Yine göreceksiniz, 5 yıl içinde bu bölgede katma değeri yüksek ürünler üretilmeye başlanacak. Göreceksiniz, bu bölge hem Afrika’nın hem Avrupa’nın hem Uzak Doğu’nun hem Kafkasların en güçlü merkezi haline gelecek. Göreceksiniz, bu bölgede bacalar tütecek. Göreceksiniz, bu bölgede yaşayan herkesin huzuru yerinde olacak ve herkes huzur içinde yaşayacak. İşi olacak, aşı olacak, huzur içinde yaşayacak.”

 

reklam