DOLAR
EURO
STERLIN
FRANG
ALTIN
BITCOIN
Mersin Kenti Edebiyat Ödülü’ne Murathan Mungan değer görüldü Mersin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) öncülüğünde 17 yıldır sürdürülen Mersin Kenti Edebiyat Ödülü’ne bu yıl çağdaş edebiyatın usta ismi yazar Murathan Mungan değer görüldü. Mungan’a ödülü, kasım ayında düzenlenecek törenle takdim edilecek. MTSO’nun Türkiye ve Mersin’de edebiyat ilgisini geliştirmek ve ulusal ölçekte bir verime dönüştürüp edebiyat okurlarının dikkatini nitelikli örneklere çekmek üzere düzenlediği Mersin Kenti Edebiyat Ödülü’nün bu yıl 17’ncisi gerçekleştirildi. Türk edebiyatının gelişmesine katkıda bulunan kişileri onurlandırmak, daha yaygın okunmasını sağlamak için MTSO’nun girişimleriyle kent adına verilen Mersin Kenti Edebiyat Ödülü’nün Celal Soycan, Turhan Günay, Metin Cengiz, Yavuz Özdem ve Cemal Sakallı’dan oluşan değerlendirme kurulu, bu yıl yazar Murathan Mungan’ı ödüle değer buldu. “Edebiyat daha güzel bir dünya demektir” MTSO Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Sefa Çakır, konuyla ilgili yaptığı değerlendirmede 17 yıldır aralıksız verilen Mersin Kenti Edebiyat Ödülü’nün Türkiye’de bir kent adına verilen ilk ve tek ödül olduğunu söyledi. Mungan’a bu ödülü kabul ederek Mersin’i onurlandırdığı için tüm Mersinliler adına teşekkür eden Çakır, “Edebiyat daha güzel bir dünya demektir. Kentimizi ve ülkemizi sadece ekonomik anlamda zenginleştirmenin parçası değil, daha bütünsel anlamda yaşanır, adil, huzurlu, saygılı, dürüst bir toplum oluşmasına katkıda bulunacak en önemli şeyin edebiyat, hatta genel anlamda sanat olduğuna olan inancımızla kurumsal hale gelen bu kültürel etkinliğin bir parçası olmaktan onur duyuyoruz” dedi. Mersin Kenti Edebiyat Ödülü 2007’den beri veriliyor Oda olarak ‘Mersin Kenti Edebiyat Ödülü’nün nitelikli, tarafsız, siyaset ve ideolojiler üstü şekilde devam etmesine, odak noktası edebiyat ve Türkçe olması temelinde destek vermeye devam edeceklerini vurgulayan Çakır, kasım ayında yapılacak olan ödül töreninde Mungan’ı Mersin’de konuk etmekten ve Mersinlilerle buluşturmaktan mutluluk duyacaklarını dile getirdi. Mersin Kenti Edebiyat Ödülü’nü 2007 yılında başlatan ve bugüne kadar nitelikli şekilde gelmesine destek olan geçmiş oda yönetimlerine ve başkanlarına, jüri üyelerine ve katkı veren herkese Mersin adına teşekkür eden Çakır, “Edebiyat belki dünyamızı değiştirmeyecek ama bizi değiştirdiğinde eminim dünyamız da daha güzel bir yöne gidecektir. Mersin Ticaret ve Sanayi Odası daha güzel bir dünya adına, daha güzel ve yaşanır bir Mersin adına kültür ve sanata destek vermeye devam edecektir” diye konuştu.
reklam

Mezitli’de Ali Bilgiç Parkı ve Fikriye Atılgan Taziye Evi açıldı

Yayınlanma Tarihi : Google News
Mezitli’de Ali Bilgiç Parkı ve Fikriye Atılgan Taziye Evi açıldı

Mezitli Belediyesi tarafından hayırsever vatandaşımızın desteğiyle yaptırılan Ali Bilgiç Parkı ve Fikriye Atılgan Taziye Evinin açılışı düzenlenen törenle gerçekleştirildi. Tece Deniz Mahallesi Muhtarlığı yanında yapılan açılışta, dualar eşliğinde kurdele kesildi. Açılışa, Cumhuriyet Halk Partisi Mersin Milletvekili Alpay Antmen, belediye meclis üyeleri ve mahalle muhtarlarının yanı sıra vatandaşlar da yoğun ilgi gösterdi.

Açılış, güzel bir olayın da yaşanmasına yol açtı. Açılışa katılan vatandaşlardan birisi Başkan Tarhan’ın yanına gelerek bir taziye evi de kendisinin yaptırmak istediğini söyledi.

Törende ilk konuşmayı yapan hayırsever Nejdet Atılgan, toplumda hoşgörünün giderek yok olduğuna vurgu yaparak, “Kültürel yozlaşma bizi öyle bir hale getirdi ki alt katımızdaki komşumuzun üzüntüsünden habersiz hale geldik. Yan komşunun diğerinden haberi yok. Maalesef son 20 yılda toplum birbirinden koparıldı. Katıldığım bir taziyede, vefat eden kişinin hemen üst katında oturan vatandaşın, bizim de duyacağımız şekilde müziğin sesini açtığına tanık olunca bu taziye evinin yapılması gerektiğine karar verdik. Bir araya gelerek taziye evini Tece’mize kazandırdık.” dedi.

Deniz Mahallesi Muhtarı Aziz Aydoğdu, yaptığı konuşmada Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan ve hayırseverlere teşekkürlerini iletti.

 

“HAYIRSEVER DESTEĞİYLE ÜÇÜNCÜ TAZİYE EVİNİ AÇIYORUZ”

Mezitli Belediyesinin en büyük desteğinin her zaman yanında olan vatandaşları olduğunu belirten Başkan Neşet Tarhan, “Belediye başkanı herkesin başkanıdır ve hizmet yaparken ayrım gözetmez. Göreve gelirken söz verdiğim gibi herkesin belediye başkanı olma hedefimi yerine getirmiş olmanın gururunu ve mutluluğunu yaşıyorum. Bu nedenle daha önce karşımda rakip olarak çıkanlar seçimlerde yanımızda oldu. Bunun yanında belediyemizin çalışmalarının birçoğunda hayırseverlerimiz önemli desteklerde bulundu. Hiç birisi de bu yardımı yaparken hangi partiden olduğumuza bakmadı. Hiç anaokulu olmayan Mezitli’ye 3 hayırsever anaokulu yaptı. Kafe kütüphane, gençlik merkezi, taziye evi yaptı. Sadece Tece bölgesinde hayırsever desteğiyle üçüncü taziye evini açıyoruz. Başarının temeli de güven kelimesinde yatıyor. İnsanlar Belediye Başkanına güvenirse desteğini veriyor. Biz bu güveni sağladığımız için mutluyuz” diye konuştu.

Tece bölgesinin çok hızlı bir gelişme gösterdiğine ve değerinin her geçen gün arttığına vurgu yapan Başkan Tarhan, “Tece ve Davultepe bizim en geri kalmış bölgelerimizdi. Ancak birkaç yılda ne kadar değer kazandığını herkes gördü. Emlak değerleri birkaç kat arttı. Yurt içinde olduğu gibi yurt dışında yaşayanların da ilgisini çekiyor. Herkes Tece’yi yaşanılacak bir yer olarak görüyor. Belediyemizde bu hızlı büyümeye destek olmaya çalışıyor. Tece artık makus talihini yenmiştir. Sosyal olanakları, kültürel alanları, ulaşım ağı, sahili, hoşgörülü ve yardımsever vatandaşları ile daha güzel bir bölge olacaktır. Mezitli, kısa bir sürede hiçbir şikayetin olmadığı bir bölge olacak.” şeklinde konuştu.

CHP Mersin Milletvekili Alpay Antmen ise konuşmasında şu ifadelere yer verdi:

“Bugün çok özel bir şeye imza atıyoruz. Yaşamını yitirmiş değerli büyüklerimize Allah’tan rahmet diliyor, isimlerini yaşatmak için bu desteği veren hayırsever ailelerine de teşekkürlerimi sunuyorum. Zaten Başkanımız Neşet Tarhan, Mezitli’de yapmış olduğu hizmetleri ile hepimizi gururlandırıyor. Mezitli’yi adeta bir yeşil alan haline getirdi. Belediyelerimiz çalışıyor ve güzel şeyler ortaya çıkıyor. Mersin bu şekilde marka kent haline gelmişse bu kentin parlayan yıldızı Mezitli olmuştur. Mezitli Belediye Başkanımız hiçbir ayrım yapmadan görevini layığı ile yerine getiriyor.”

Başkan Tarhan, törenin ardından açılışı yapılan parkta çocuklarla oyunlar oynadı.

 

reklam