DOLAR 32,2027 % 0.05
EURO 35,0608 % 0.08
STERLIN 41,0225 % 0.12
FRANG 35,3720 % 0.05
ALTIN 2.514,83 % 0,17
BITCOIN 69.748,29 5.065
reklam

MİKRO KREDİ İLE DAHA GÜÇLÜLER

Yayınlanma Tarihi : Google News
MİKRO KREDİ İLE DAHA GÜÇLÜLER

Akdeniz Belediyesi’nin desteğiyle aldıkları kredi sayesinde işlerini kurdular veya mevcut işlerini büyüttüler.

Kimisi yıllarca mücadele verip sıfırdan kendi işini kurdu, kimisi ise daha önce kurduğu mevcut işini büyüttü. Akdeniz Belediyesi’nin katkısı ve aracılığıyla ‘mikro kredi’ alan Akdenizli kadınlar, yaşadıkları zor günleri atlatıp üretiyor ve ekonomik özgürlüklerini kazanıyor. Aile ve toplum içindeki statüleri yükselen kadınlar, girişimci olmak isteyen diğer kadınlara da örnek oluyor, cesaret verip yol gösteriyor…

Akdeniz Belediyesi’nin, 2019 yılı içerisinde Türkiye İsrafı Önleme Vakfı ile imzaladığı protokol sayesinde mikro kredi alan kadınların sayısı her geçen gün artıyor. Mersin’deki kadınlara 4 milyon 600 bin TL’den fazla kredi dağıtımı yapılırken, 2019 yılından bu yana yine Akdeniz’de 1 milyon 800 bin TL’nin üzerinde kredi dağıtımı gerçekleşti. Protokol kapsamında krediye başvurular sürerken, Mersin’de şimdiye kadar toplamda bin 634; aktif olarak ise 752 kadın girişimci mikro kredi kullandı. Akdeniz ilçesi özelinde ise 300’den fazla girişimci ruha sahip kadın, farklı iş kollarında faaliyet gösteriyor. Akdeniz Belediyesi’nin desteği ve aracılığıyla kredi alıp işini kuran veya mevcut işini büyüten kadınlar, yola çıkış öykülerini, karşılaştıkları çeşitli zorlukları, yeni hedeflerini paylaştı.

KARAMAN: “SABREDİN, EMEK VERİN, BAŞARI SİZİNDİR”

Manifatura dükkânı sahibi Dilek Karaman, 2 çocuk annesi olduğunu belirterek şöyle konuştu; “Açıkça söylemek gerekirse bir süre önce zor bir dönemden geçtim. Sıfır sermaye ile bu işe başladım. Mikro kredi desteği ile birlikte başka destekler de aldım. Hedeflerim vardı ve gerçek anlamda çok çalıştım, azmettim ve başardım. Bu mücadeleyi de özellikle kadınlara örnek olabilmek adına verdiğimi söylemek istiyorum. Sabredin, çok çalışın ve kendinize güvenin. Halen hedeflerimin başındayım. Tabi zorluklarla da karşılaştım ama ticaret dediğiniz zaten risktir. Pes etmeden çalışmaya devam diyor, her kadının başarabileceğine de inanıyorum. Tüm kadınlara söylüyorum; sabredin, emek verin, başarı sizindir. Mikro kredinin kurucusu Prof. Dr. Aziz Akgül ile bu kredinin bize ulaşmasını sağlanmasında emekleri olan Akdeniz Belediye Başkanımız Sayın Mustafa Gültak’a çok teşekkür ediyorum.”

“KENDİ İŞİNİ KURMAK VEYA İŞİNİ BÜYÜTMEK İSTEYEN KADINLAR İÇİN MÜKEMMEL BİR FIRSAT”

Kullandığı mikro kredi ile küçük bir bahçe alıp örtü altı yeşillikler üretmeye başlayan Kahle Ayberk; ev hanımı olduğunu, çalışmayıp çocuklarına baktığını ifade ederek; “Sonrasında çalışmam gerektiğini hissettim. Aileme ve eşime katkı sağlamak istedim. Ne yapabileceğimi düşündüm… Mikro kredi girişimini duymuştum. Tabi ilk günlerde biraz çekindim, başvurmak istemedim. Ama araştırdım, gerçekten mükemmel şeyler yapıldığını gördüm. Düşündüm, küçük bir bahçe almaya karar verdim. Aldığım kredi ile bahçemin ilk kirasını ödedim. Ürettikçe de ödedim. Şimdiki hedefim daha çok üretmek.

Kredim yükseldikçe bahçemi de büyüttüm ve şimdi 2 tane bahçe almaya doğru ilerledim. Daha önce ben bahçelerde işçi olarak çalışıyordum. Şimdi yanımda çalışan bir işçi arkadaşım var. Böylece herkes faydalanmış oluyor. Yıllardır mikro kredi kullanıyorum ve ürettikçe de kullanmaya devam edeceğim. Bu uygulama, kendi işini kurmak isteyen kadınlar için mükemmel bir fırsat. Katkılarından dolayı Akdeniz Belediye Başkanımız Sayın Mustafa Gültak’a çok teşekkür ediyorum. Kendisine minnettarız” diye konuştu.

MİKRO KREDİ SAYESİNDE, İŞÇİ OLARAK ÇALIŞTIĞI İŞYERİNİN SAHİBİ OLDU

Mikro kredi desteği ile açtığı küçük dükkânda çiğ köfte üretip satan Esmehan Durak ise 2 çocuk annesi olduğunu belirterek şöyle konuştu; “Mikro kredi ile 5 yıl önce arkadaşlarım vasıtasıyla tanıştım. Toplamda 26 bin lira civarında ödeme aldım. İlk etapta işçi olarak çalışıyordum. Mikro krediyi kullandıkça da buraya ortak oldum. Yaklaşık 10 gün önce de dükkânı tamamen devraldım. Kafe tarzı bir yer açma hayalim hep vardı ve bu hayalimi gerçekleştirdim. Kadınlar çalışmalı ve kendi işlerinin sahibi mutlaka olmalı. Bu kararı vermiş olmaktan dolayı mutluyum. Tabi mikro kredinin payı çok büyük bende. Bütün kadınlara da tavsiye ediyorum. Şimdiki hedefim ise yeni şubeler açıp kazancımı biraz daha yükseltmek. Mikro kredi projesinin kurucusu Prof. Dr. Sayın Aziz Akgül’e ve bu kredinin bize ulaşmasını sağlayan Akdeniz Belediye Başkanımız Sayın Mustafa Gültak’a şükranlarımı sunuyorum.”

“Ailem ilk başta inanmadı ama bugün evimizin tüm giderlerini karşılıyorum”

Dört çocuk annesi iki de torun sahibi Nurhan Akdeniz ise, uzun süredir kullandığı mikro kredi sayesinde, evinde mantı üretip lokanta, kafe, kafeterya ve daha birçok işyerine satarak ailesinin bütçesine katkı sağlıyor. Nurhan Akdeniz, eşinin işlerinin bozulması nedeniyle bir arayış içerisine girdiğini ve sonuçta mikro kredi ile tanıştığını ifade ederek şöyle konuştu; “Yıllar önce bin liralık bir kredi kullanmıştım. Eve destek olmak için iç çamaşırı işine başladım ama zor, meşakkatli bir işti. Sağlık problemlerim nedeniyle farklı bir iş yapayım dedim ve mantı işine girdim. İşimi, ilk olarak sosyal medya platformlarında paylaştım.

Sonrasında belli bir müşteri potansiyelim oluştu. Şu an Mersin’in birçok yerine mantı veriyorum. Ailemin geçimine de katkıda bulunuyorum. Çocuklarımın eğitimine de ciddi anlamda desteğim var. Bugün itibariyle evimizin bütün giderlerini, mantı satışı ile karşıladığımı söyleyebilirim. Tabi ilk başlarda aile bireyleri, inanmak istemedi. ‘Mantı yapılır mı? Kim alır?’ gibi sorularla karşılaştım. Ama ben yılmadım ve inandım. Daha iyi olacak dedim. Çok şükür başardım ve daha da iyi olacağıma emin olabilirsiniz. Tabi çocuklarıma güzel bir gelecek sağlamak istiyorum. Bunun yolu da işyeri açmaktan geçiyor. Yeni hedefim güzel bir yerde küçük ama elit bir kafe açmak. Bu projeyi hayata geçirip bize bu desteği sağlayan herkese teşekkürlerimi sunuyorum.”

“KENDİ AYAKLARIMIN ÜSTÜNDEYİM, PARAMI KENDİM KAZANIYORUM”

Evli ve 4 çocuk annesi Emine Çolak da uzun bir süre önce arkadaş tavsiyesiyle mikro krediye başvurduğunu, mefruşat ve manifatura üzerine bir dükkân açtığını anlattı. Çolak; “Allah’a çok şükür, kendi ayaklarımın üstündeyim ve kendi paramı kendim kazanıyorum. Kadınlara da tavsiyem, hiçbir zaman yılmasınlar, kendi ayakları üzerinde dursunlar. Bize bu desteği sağladığı için Akdeniz Belediye Başkanımız Sayın Mustafa Gültak ve projeyi hayata katan Prof. Dr. Aziz Akgül’den Allah razı olsun” dedi.

 

reklam