DOLAR 27,5034 % 0.19
EURO 28,8657 % 0.24
STERLIN 33,3046 % 0.31
FRANG 29,8654 % -0.07
ALTIN 1.615,12 % 0,12
BITCOIN 763.286 -2.786

“PANDEMİ HİÇ BİTMEDİ”

Yayınlanma Tarihi :
“PANDEMİ HİÇ BİTMEDİ”

Sağlık kuruluşları dışında maske takma zorunluluğu kaldırılmıştı. Türkiye’nin Covid-19 tablosuna göre vaka sayısı 2 haftada 5 katına çıktı. 27 Haziran-3 Temmuz haftasında vakalar, bir önceki haftaya göre yüzde 114 oranında arttı. Bu veriler kısıtlamaların tekrar gelip gelmeyeceği sorularını akıllara getirirken Mersin Tabip Odası Başkanı Dr. Nasır Nesanır, pandeminin henüz bitmediğine dikkat çekti.

 

Elvan KONUK

Sağlık Bakanlığı’nın açıkladığı Covid-19 tablosu vaka artışını gözler önüne serdi. Pandemi bitmiş gibi davranıldığını söyleyen Mersin Tabip Odası Başkanı Dr. Nasır Nesanır, “Pandemi  bütün ülkelerde   kontrol altına alındıktan sonra biter. Şu an o seviyede değiliz. Dünya ülkeleri önlemleri tekrar gözden geçirmeye başlamışken biz pandemi bitmiş gibi davranıyoruz” dedi.

“VAKALARDA ARTIŞ GÖZLENMEKTEDİR”

Sağlık Bakanlığı toplam yapılan test sayısı açıklamadığını belirten Dr. Nesanır, bu nedenle önemli bir gösterge olan test pozitiflik oranın hesaplanamadığına dikkat çekti. Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de vaka artışı olduğunu ifade eden Nesanır,  “Avrupa ülkelerinin 31’inde son haftada % 20’den daha yüksek oranda vaka artışları vardır. ABD, Çin, Almanya, Brezilya, en çok vaka artışı olan ülkelerdir.  Özellikle ABD, Çin, Brezilya, Rusya ve İtalya’da ölümler artmaktadır. Şu anda ülkemizde de kliniklerde Covid-19 vakalarında artış eğilimi gözlenmektedir” diye konuştu.

“VARYANT ANALİZLERİ YAPILMALIDIR”

Vaka artışının önüne geçmek için kapalı ortamlarda ve toplu taşıma araçlarında maske kullanımı tekrar zorunlu hale getirilmesi gerektiğinden söz eden Nesanır, “Aşı bağışıklığının azalması, aşılamanın durma noktasına gelmesi, kapalı alanlarda maske takmanın zorunlu olmaması ve fiziksel mesafelerin kalkması virüsün dolaşımına devam etmesine önemli katkılar sağlıyor. Kapalı ortamlar ve toplu taşıma araçlarında yeniden maske kullanımı zorunlu olmalıdır. Pandemi verileri ve günlük PCR testlerinin kamuoyu ile paylaşılması, tam doz aşılama oranlarının yanı sıra çocuklarda da aşılamanın hızlandırılması, hızlı test veya PCR testlerinin en az yüzde 3’ünde ise varyant analizlerinin yapılması gerekmektedir” ifadelerini kullandı. Yeni BA.4 ve BA.5 varyantlarının önceden aşılı ve hastalığı geçirmiş olanlarda bile infeksiyon oluşturma etkinliğine sahip olduğunu dile getiren Nesanır, “BA.4 ve BA.5 dalgalarının boyutu ülkeden ülkeye göre değişiklik gösterecektir. BA.4 ve BA.5’in neden olduğu enfeksiyon artışının orijinal Omicron dalgası kadar hastaneye yatışa yol açmadığını söyleyebiliriz” şeklinde konuştu.