DOLAR
EURO
STERLIN
FRANG
ALTIN
BITCOIN
reklam

Rusya Ukrayna savaşı meyve sebze ihracatına darbe vurdu

Yayınlanma Tarihi : Google News

Yaş meyve sebze ihracatımızın yüzde 33’nün yapıldığı Rusya ve Ukrayna arasında çıkan savaş sonrasında meyve sebze ihracatçıları sıkıntılı günler yaşıyor. CHP Mersin Milletvekili Cengiz Gökçel, “Rusya Ukrayna savaşı çıktıktan sonra ticaretimiz Rusya ile Ruble üzerinden ilerliyor. Ancak Ruble’nin Türkiye’ye transferi ve Türk Lirasına çevrilmesi konusunda sıkıntı yaşanıyor” dedi.

Yaş meyve sebze ihracatımızın yüzde 33’ünün yapıldığı Rusya ve Ukrayna’da başlayan savaş sonrasında yaş meyve sebze ihracatçıları zor günler yaşıyor. Rusya’ya uygulanan yaptırımlar sonrasında Rusya’nın swift sisteminden çıkartılması ve Dolar ile transfer yapılamaması nedeniyle ticaret Ruble üzerinden yapılmaya başlandı. Ancak Ruble’nin Türkiye’ye transferi ve Türk Lirasına çevrilmesi sıkıntılar yaşanıyor. Yaş meyve sebze ihracatçıları ürünlerinin bedellerini değerinde alamadıklarını ifade ediyorlar. Konuyla ilgili Mersin haline giden CHP’li Cengiz Gökçel; “Yaş meyve sebze ihracatımız 3 milyar 68 milyon dolar düzeyine ulaştı. Bu ihracatımızın yüzde 33’ünü Rusya’ya yapılıyor. Rusya Ukrayna savaşı çıktıktan sonra Rusya ile ticaretimiz Ruble üzerinden ilerliyor. Ancak ihracatçılarımız Rubleyi Türkiye’ye getirmekte zorlanıyorlar. Türkiye’ye tek bir özel banka rubleyi getiriyor. Zaten piyasada değeri düşmüş rubleyi ihracatçılarımızı mağdur edecek şekilde bu özel banka daha düşük fiyata Türk parasına çeviriyor. Mutlaka devlet bankaları devreye girmeli değerinde Türk parasına çevirmeli ki ihracatçılarımız bundan mağdur olmasın” dedi.

Rusya’dan yaş meyve sebzeye yoğun talep olduğunu dile getiren Gökçel, “Rusya’dan gerçekten yaş meyve sebzeye yoğun talep var. Biz Rusya’ya ihracatımızı arttırmak istiyorsak şuanda narenciye üreticisinin, sebze üreticisinin mağduriyetini gidermek istiyorsak ihracatı kolaylaştıracak buradaki para transferini ihracatçılarımızın lehine iyileştirmemiz gerekiyor ki Türk malları Rusya’da daha fazla satılsın, çiftçimiz bundan daha fazla kar elde edebilsin” diye konuştu.

Yaş meyve sebze ihracatımızın yüzde 33’nün yapıldığı Rusya ve Ukrayna arasında çıkan savaş sonrasında meyve sebze ihracatçıları sıkıntılı günler yaşıyor. CHP Mersin Milletvekili Cengiz Gökçel, “Rusya Ukrayna savaşı çıktıktan sonra ticaretimiz Rusya ile Ruble üzerinden ilerliyor. Ancak Ruble’nin Türkiye’ye transferi ve Türk Lirasına çevrilmesi konusunda sıkıntı yaşanıyor” dedi. Yaş meyve sebze ihracatımızın yüzde 33’ünün yapıldığı […]

DEVAMINI OKU
reklam