DOLAR
EURO
STERLIN
FRANG
ALTIN
BITCOIN
Mersin Kenti Edebiyat Ödülü’ne Murathan Mungan değer görüldü Mersin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) öncülüğünde 17 yıldır sürdürülen Mersin Kenti Edebiyat Ödülü’ne bu yıl çağdaş edebiyatın usta ismi yazar Murathan Mungan değer görüldü. Mungan’a ödülü, kasım ayında düzenlenecek törenle takdim edilecek. MTSO’nun Türkiye ve Mersin’de edebiyat ilgisini geliştirmek ve ulusal ölçekte bir verime dönüştürüp edebiyat okurlarının dikkatini nitelikli örneklere çekmek üzere düzenlediği Mersin Kenti Edebiyat Ödülü’nün bu yıl 17’ncisi gerçekleştirildi. Türk edebiyatının gelişmesine katkıda bulunan kişileri onurlandırmak, daha yaygın okunmasını sağlamak için MTSO’nun girişimleriyle kent adına verilen Mersin Kenti Edebiyat Ödülü’nün Celal Soycan, Turhan Günay, Metin Cengiz, Yavuz Özdem ve Cemal Sakallı’dan oluşan değerlendirme kurulu, bu yıl yazar Murathan Mungan’ı ödüle değer buldu. “Edebiyat daha güzel bir dünya demektir” MTSO Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Sefa Çakır, konuyla ilgili yaptığı değerlendirmede 17 yıldır aralıksız verilen Mersin Kenti Edebiyat Ödülü’nün Türkiye’de bir kent adına verilen ilk ve tek ödül olduğunu söyledi. Mungan’a bu ödülü kabul ederek Mersin’i onurlandırdığı için tüm Mersinliler adına teşekkür eden Çakır, “Edebiyat daha güzel bir dünya demektir. Kentimizi ve ülkemizi sadece ekonomik anlamda zenginleştirmenin parçası değil, daha bütünsel anlamda yaşanır, adil, huzurlu, saygılı, dürüst bir toplum oluşmasına katkıda bulunacak en önemli şeyin edebiyat, hatta genel anlamda sanat olduğuna olan inancımızla kurumsal hale gelen bu kültürel etkinliğin bir parçası olmaktan onur duyuyoruz” dedi. Mersin Kenti Edebiyat Ödülü 2007’den beri veriliyor Oda olarak ‘Mersin Kenti Edebiyat Ödülü’nün nitelikli, tarafsız, siyaset ve ideolojiler üstü şekilde devam etmesine, odak noktası edebiyat ve Türkçe olması temelinde destek vermeye devam edeceklerini vurgulayan Çakır, kasım ayında yapılacak olan ödül töreninde Mungan’ı Mersin’de konuk etmekten ve Mersinlilerle buluşturmaktan mutluluk duyacaklarını dile getirdi. Mersin Kenti Edebiyat Ödülü’nü 2007 yılında başlatan ve bugüne kadar nitelikli şekilde gelmesine destek olan geçmiş oda yönetimlerine ve başkanlarına, jüri üyelerine ve katkı veren herkese Mersin adına teşekkür eden Çakır, “Edebiyat belki dünyamızı değiştirmeyecek ama bizi değiştirdiğinde eminim dünyamız da daha güzel bir yöne gidecektir. Mersin Ticaret ve Sanayi Odası daha güzel bir dünya adına, daha güzel ve yaşanır bir Mersin adına kültür ve sanata destek vermeye devam edecektir” diye konuştu.
reklam

Tarsus Belediyesi açtığı kurslarla istihdam sağlıyor

Yayınlanma Tarihi : Google News

Tarsus halkının refahını arttırma adına çalışmalar yürüten Tarsus Belediyesi, ücretsiz kurslar düzenleyerek vatandaşları meslek ve iş sahibi yaparak istihdama da katkı sağlıyor.

Tarsus Belediyesi, tarım ile uğraşan ailelere ekonomik yönden katkı sağlamak, yeni istihdam yolları açmak ve mevcut tarımsal ürünlere alternatif oluşturmak amacıyla Halk Eğitim Merkezi ile işbirliği doğrultusunda bünyesinde açtığı mantar yetiştirme kurslarında istihdam imkânı sağlamaya devam ediyor.

Bünyesinde açılan ve birçok kişiye kendi iş istihdamını sağlamasına yardımcı olan Mantar Yetiştirme Kursunda yetiştirme tekniklerini uygulamalı bir şekilde öğrenen kursiyerler, kurs sonrası edilen bilgiler doğrultusunda bir ek gelir kaynağı elde ediyor. Kursiyerler, diğer tarımsal ürünlerin aksine toprağa, tarlaya ihtiyaç duymadan daha kolay şartlarda ve az bir masrafla üretimi yapılan mantarın yetiştirilme tekniklerini Tarımsal Hizmetler Müdürlüğü bünyesinde Mantar Yetiştirme Hocası Sibel Güvençli’ den detaylıca öğrenme imkânı buluyor.

Bu kapsamda Tarsus Belediyesi’nde aldığı kurs sonrası edinilen bilgiler ışığında kendi mantar üretim tesisini kuran kursiyer Tahsin Er, büyük bir başarı hikâyesine imza atarak, kendi dışında 27 kişiye daha istihdam imkânı sağlıyor. Küçük bir alanda mantar yetiştirmeye başlayan ve ardından Tarsus Belediyesi’nin mantar yetiştirme kursunda kurs alan diğer üç kursiyer ile ortak bir tesis kuran Tahsin Er, Tarsus’ta kadınlara da ayrı bir ek gelir kaynağı sağlıyor. Tarsus Belediyesi sayesinde kendi tesisini kuran ve bu sayede ayrıca bir iş istihdam ortamı yaratan kursiyer Tahsin Er, bünyesinde kurduğu tesiste, mantarların kurulum aşamasından, kompost üretimine, satış ve pazarlamasından, danışmanlık hizmetine kadar büyük bir kitleye hitap ediyor.

“BELEDİYEMİZ BİZE, BİZDE DİĞER VATANDAŞLARA İŞ KAPISI OLDUK”

Gelir kaynağı elde etme imkânı sağladığı için Tarsus Belediyesi’ne teşekkürlerini ileten kursiyer, ‘’ Öncelikle Tarsus Belediyesi’nin bünyesinde açmış olduğu mantar yetiştirme kursunda Sibel Güvençli hocamızdan tüm bilgileri uygulamalı olarak öğrendik. Ardından edinilen bilgiler sonrası küçük bir alanda mantar yetiştirmeye başlayarak kısa bir döngüde para kazanmaya başladık. İşler ilerledikçe kursta birlikte eğitim aldığımız diğer kursiyerlerle de ortak olarak, alanı büyütüp mantar yetiştirme tesisi kurduk. Şu an ülkede bu ihtiyacın %20’ni karşılıyoruz. Belediyemiz bize, bizde diğer vatandaşlara iş kapısı olduk. Mahallemizde bulunan diğer kadınlara da ek gelir kaynağı sağladık. Tarsus Belediye Başkanı Dr. Haluk Bozdoğan’a bizlere bu imkânı sağladığı için teşekkürlerimizi iletiyoruz’’ diye konuştu.

Tarsus halkının refahını arttırma adına çalışmalar yürüten Tarsus Belediyesi, ücretsiz kurslar düzenleyerek vatandaşları meslek ve iş sahibi yaparak istihdama da katkı sağlıyor. Tarsus Belediyesi, tarım ile uğraşan ailelere ekonomik yönden katkı sağlamak, yeni istihdam yolları açmak ve mevcut tarımsal ürünlere alternatif oluşturmak amacıyla Halk Eğitim Merkezi ile işbirliği doğrultusunda bünyesinde açtığı mantar yetiştirme kurslarında istihdam […]

DEVAMINI OKU
reklam

YORUM YAP