DOLAR
EURO
STERLIN
FRANG
ALTIN
BITCOIN
Mersin Kenti Edebiyat Ödülü’ne Murathan Mungan değer görüldü Mersin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) öncülüğünde 17 yıldır sürdürülen Mersin Kenti Edebiyat Ödülü’ne bu yıl çağdaş edebiyatın usta ismi yazar Murathan Mungan değer görüldü. Mungan’a ödülü, kasım ayında düzenlenecek törenle takdim edilecek. MTSO’nun Türkiye ve Mersin’de edebiyat ilgisini geliştirmek ve ulusal ölçekte bir verime dönüştürüp edebiyat okurlarının dikkatini nitelikli örneklere çekmek üzere düzenlediği Mersin Kenti Edebiyat Ödülü’nün bu yıl 17’ncisi gerçekleştirildi. Türk edebiyatının gelişmesine katkıda bulunan kişileri onurlandırmak, daha yaygın okunmasını sağlamak için MTSO’nun girişimleriyle kent adına verilen Mersin Kenti Edebiyat Ödülü’nün Celal Soycan, Turhan Günay, Metin Cengiz, Yavuz Özdem ve Cemal Sakallı’dan oluşan değerlendirme kurulu, bu yıl yazar Murathan Mungan’ı ödüle değer buldu. “Edebiyat daha güzel bir dünya demektir” MTSO Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Sefa Çakır, konuyla ilgili yaptığı değerlendirmede 17 yıldır aralıksız verilen Mersin Kenti Edebiyat Ödülü’nün Türkiye’de bir kent adına verilen ilk ve tek ödül olduğunu söyledi. Mungan’a bu ödülü kabul ederek Mersin’i onurlandırdığı için tüm Mersinliler adına teşekkür eden Çakır, “Edebiyat daha güzel bir dünya demektir. Kentimizi ve ülkemizi sadece ekonomik anlamda zenginleştirmenin parçası değil, daha bütünsel anlamda yaşanır, adil, huzurlu, saygılı, dürüst bir toplum oluşmasına katkıda bulunacak en önemli şeyin edebiyat, hatta genel anlamda sanat olduğuna olan inancımızla kurumsal hale gelen bu kültürel etkinliğin bir parçası olmaktan onur duyuyoruz” dedi. Mersin Kenti Edebiyat Ödülü 2007’den beri veriliyor Oda olarak ‘Mersin Kenti Edebiyat Ödülü’nün nitelikli, tarafsız, siyaset ve ideolojiler üstü şekilde devam etmesine, odak noktası edebiyat ve Türkçe olması temelinde destek vermeye devam edeceklerini vurgulayan Çakır, kasım ayında yapılacak olan ödül töreninde Mungan’ı Mersin’de konuk etmekten ve Mersinlilerle buluşturmaktan mutluluk duyacaklarını dile getirdi. Mersin Kenti Edebiyat Ödülü’nü 2007 yılında başlatan ve bugüne kadar nitelikli şekilde gelmesine destek olan geçmiş oda yönetimlerine ve başkanlarına, jüri üyelerine ve katkı veren herkese Mersin adına teşekkür eden Çakır, “Edebiyat belki dünyamızı değiştirmeyecek ama bizi değiştirdiğinde eminim dünyamız da daha güzel bir yöne gidecektir. Mersin Ticaret ve Sanayi Odası daha güzel bir dünya adına, daha güzel ve yaşanır bir Mersin adına kültür ve sanata destek vermeye devam edecektir” diye konuştu.
reklam

Toroslar Belediye Meclisi, dönemin son toplantısını yaptı

Toroslar Belediye Başkanı Atsız Afşın Yılmaz, 5 yıllık görev süresinin son meclis toplantısında Belediye Meclis üyelerine ve tüm çalışma arkadaşlarına teşekkür ederek; “Hep birlikte bir araya geldik, kamuoyu önünde bu şehrin sorunlarını konuştuk, kararlar aldık. Mümkün olduğunca çoğulcu davrandık. 5 yıllık dönem içerisinde heyecanla bu şehrin insanlarına hizmet etmeye, gelişmelere uyum sağlamaya ve hızlı refleks göstermeye çalıştık. Güzel çalışmalar yaptık” dedi.

Yayınlanma Tarihi : Google News
Toroslar Belediye Meclisi, dönemin son toplantısını yaptı

Mersin’in merkez ilçesi Toroslar Belediyesi, 2019-2024 döneminin son aylık olağan toplantısını Belediye Başkanı Atsız Afşın Yılmaz’ın başkanlığında gerçekleştirdi.

Yunus Emre Kültür Merkezi’nde yapılan Mart Ayı Olağan Toplantısı’nda gündem maddeleri görüşülerek karara bağlandı.

Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından başlayan toplantıda söz alan Belediye Meclis Üyeleri, duygu ve düşüncelerini dile getirdi. Meclis üyeleri, uyumlu ve güzel bir çalışma dönemi geçirdiklerini belirterek, Başkan Yılmaz’a teşekkür etti.

 

BAŞKAN YILMAZ, HELALLİK İSTEDİ

Toplantının sonunda bir konuşma yapan Başkan Yılmaz ise acısıyla tatlısıyla 5 yılı geride bıraktıklarını belirterek; “Hepinize güzel temennileriniz için teşekkür ederim. 5 yıllık dönemin son meclis toplantısını yapıyoruz. Benim aklımda 5 yıllık süreden kalan, bende iz bırakan bir olay yok. Bu konuda bir husumetimiz ve sıkıntımız yok. Bu açıdan ben de hakkımı helal ediyorum sizlere. Hep beraber kararlar tesis ettik. Her olayda ve konuda heyecanla çalıştık. Bu dönemde pandemi ve deprem yaşadık. Deprem, 4.17’de oldu ve saat 05.00 olmadan Yunus Emre Kültür Merkezimize intikal eden çalışma arkadaşlarımız ve meclis üyelerimiz oldu. Hem deprem bölgesine yardımda bulunduk hem de deprem bölgesinden gelen misafirlerimizi ağırladık. Belediye olarak her zaman hazır olmaya çalıştık. Bir savaş ihtimali ortaya çıktı bölgemizde. Buna hazır olmamız ve  uygun davranmamız gerektiğini düşündük. Bu dönem farklı bir dönem. Bu döneme uygun hareket etmeye çalıştık. Türkiye’de ilk olarak “Çevik Belediyecilik” anlayışını benimseyen bir belediye olduk. Gelişmeleri hızlı anlayan ve algılayan, buna uygun davranan, doğru adımlar atan, popülist politikalardan sıyrılıp olması gerekeni yapan bir yapı olmaya çalıştık. Bu açıdan tüm çalışma arkadaşlarımı da teşekkür ediyorum. Kişisel olarak değerlendirildiğinde benim açımdan geliştirici, öğretici, zorlayıcı bir dönemdi. Zorlanmadan gelişme de olmuyor. Kendi adıma çok istifade ettiğim bir dönem oldu” dedi.

 

“MİLLİYETÇİ HAREKET PARTİSİ, BİZİM PARTİMİZ VE BİZİM HAREKETİMİZDİR”

Birlik ve beraberliğe vurgu yapan Başkan Yılmaz; “Bu dönemde aday gösterilmedik. Bu konuyla ilgili spekülasyonlar yapıldı. Milliyetçi Hareket Partisi, 1969 yılında Adana Kongresi’nde kuruldu. Cumhuriyetçi Köylü Millet Partisi’nin, Milliyetçi Hareket Partisi’ne dönüşmesinde, o salonda benim babam Mehmet Nihat Yılmaz, CKMP Mersin Gençlik Kolları Başkanı olarak bulunuyordu. 2019 yılında 50 yıl sonra yine o salonda, Toroslar Belediye Başkanı adayı olarak bulunma ve ondan sonra da bu görevi yapma şerefi bana nail oldu. Milliyetçi Hareket Partisi, bizim partimiz ve bizim hareketimizdir. Konuşmalarımızda; dünyadan bahsedip, daha sonra Türkiye’den ve Türkiye’deki dinamiklerden bahsedip kendi durduğumuz yeri tarif ediyorduk. Kendi pozisyonumuza, çıkarımıza göre bu konumlanmayı ve bu tercihi değiştirmek bizim açımızdan şahsiyet meselesidir. O açıdan Milliyetçi Hareket Partiliyiz. Ve hareketimize, milletimize, devletimize farklı şekillerde hizmet etmeye devam edeceğiz. Böyle bakıyoruz ve böyle görüyoruz” ifadelerini kullandı.

 

“ÖNCE BİRİZ, BERABERİZ”

“Hizmet açısından bu 5 yıllık süreçte vatandaşlarımızdan güzel geri dönüşler aldık” diyen Başkan Yılmaz, destek veren tüm hemşehrilerine de teşekkür ederek; “AK Parti’nin düzenli olarak yaptığı anketlerde de görülüyor. İnandığımız şeyleri yapmaya çalıştık. Herkese kendisi olduğu için, insan olduğu için, burada bizimle aynı çatıyı paylaştığı için, aynı havayı soluduğumuz için, aynı bayrak altında yaşadığımız için, aynı geleceğe yürüdüğümüz ve aynı kaderi paylaştığımız için saygı duyduk ve saygı duymaya devam edeceğiz inşallah. Bu açıdan dostlar kazandık. Önce biriz ve beraberiz. Bir ve beraber olursak, güçlü olursak bu şehirde huzur ve güven içinde yaşarız ve yaşamaya devam ederiz. Toroslar Belediyesi çatısı altında hizmet veren, destek veren, hizmete vesile olan herkese ayrı ayrı teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

Başkan Yılmaz daha sonra meclis üyeleriyle vedalaşarak, hatıra fotoğrafı çektirdi. (Haber Merkezi)

reklam