DOLAR 32,1973 % -0.03
EURO 34,9965 % -0.07
STERLIN 40,9330 % 0.04
FRANG 35,3666 % -0.12
ALTIN 2.509,76 % 0,36
BITCOIN 69.790,37 5.34
reklam

Trendyolda ‘sefalet’ direnişi

Yayınlanma Tarihi : Google News

Trendyol Express kargo taşıyıcıları, reva görülen sefalet zammına karşı kontak kapattı.

Türkiye’yi etkisi altına alan yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgını süreci boyunca yüzde 600 büyüyen Trendyol patronları, kargo emekçilerine yüzde 11’lik zammı reva gördü. Trendyol Express kargo işçileri, sefalet zammına karşı Türkiye’nin birçok noktasında direniş kararı aldı.

Ekonomik krizin ortasında temel yaşam ihtiyaçlarını dahi karşılayamayan işçiler, zamlar ve git gide zorlaşan çalışma koşullarına karşı sefalet ücretini kabul etmemekte ısrarcı. İki gündür eylemlere devam eden Trendyol Express kargo taşıyıcıları, sosyal medyadan açıklama yayınladı.

Ekonomik krizin ortasında temel yaşam ihtiyaçlarını dahi karşılayamayan işçiler, zamlar ve git gide zorlaşan çalışma koşullarına karşı sefalet ücretini kabul etmemekte ısrarcı.

“KARGO ÇALIŞANININ GEÇİMİNİ SAĞLAMASI MÜMKÜN DEĞİL”

Patronların anlatacaklarına karşı yaşadıklarını anlatan Trendyol Express kargo taşıyıcıları, şu sözlere yer verdi:

“Belki pek çok kişi bilmiyordur ama bizler araçlarımızın tüm giderlerini bize verilen maaşlardan karşılıyoruz. Son 1 yıl içerisinde akaryakıta gelen zam yüzde 250 iken bir kargo çalışanın sadece yakıt gideri aylık 2 bin 500 ile 3 bin TL arasında değişiyor. Bunun yanı sıra vergi ve harçlara yüzde 36’lık, araç ve araç parçalarına yüzde 100’e varan zam yapıldı. Sadece çalışmanın gerekliliği olan zorunlu giderler hesaplandığında ortalama bir Trendyol Express çalışanının aylık masrafı 7500 TL’yi buluyor. Bu hesaba, çalışırken yediğimiz yemek, evimizin kirası, faturalarımız dahil bile değil. Sizler belki aldığımız maaşla sadece kendimizi geçindirdiğimizi düşünüyorsunuz ama bizler neredeyse kargo taşıdığımız araçların masraflarını yetiştirmek için çalışır duruma geldik. Her yeni güne zamlarla uyanırken tüm bunlar düşünüldüğünde bir kargo çalışanının bu şartlar altında geçimini sağlaması mümkün değil.

“YÜZDE 11’LİK TRAJİKOMİK ZAMMI KABUL ETMİYORUZ”

Bütün bunlar yetmezmiş gibi bir de Trendyol Express’in işe alım yaparken verdiği vaatlere güvenerek arabalarını borç ile alan çalışanların araba borçları da var. Sadece işe dair giderler aldığımızın maaşın tamamına yakınına denk geliyor ve bize temel ihtiyaçlarımızı karşılamak, hayatta kalmak için asgari ücretin çok çok altında bir tutar kalıyor. Kendi işinizi kurun kandırmacası ile tüm yatırım masrafımı üstümüze yıkıp bir de emeğimizin karşılığını vermeyerek elde ettiği karlar ile yüzde 600’lük bir büyüme yaşayan ve 16,6 milyar dolar yıllık ciro açıklayan Trendyol Express, bizler asla ay sonunu göremezken başarı hikayeleri yazdığıyla övünebiliyor. Biz bu büyümenin, başarının bizlerden alınanlar olduğunun farkındayız. Bu koşullarda bize dayatılan enflasyon oranıyla kıyaslandığında yok hükmünde olan yüzde 11’lik trajikomik zammı kabul etmiyoruz.

TRENDYOL EMEKÇİNİN SIRTINDAN YÜZDE 600 BÜYÜDÜ!

İşe dair bütün giderleri işçinin üzerine yıkıp, asgari ücretin altıda bir gelirle hayatta kalmaya mahkum edip, yemek ücreti dahi vermeden üstelik işe geç gelmekten dışarıda iş arkadaşlarımızla beraber kahvaltı yapmaya dair her şeyin bedelini emekçilerin ücretlerinden keserek her geçen gün daha çok zenginleşen Trendyol’un çok övündüğü, tarih yazıyoruz dediği yüzde 600’lük büyümenin hikayesi bizlerin emeklerinin yok sayılmasının tarihidir aslında. Ama bizlerin payına düşen her türlü kötü hava koşulunda kaza riskiyle karşı karşıya kalmak, geçinememek, pandemi ile beraber ağırlaşan çalışma koşulları ve hakkımızı aradığımız iş akdimizin fesih edilmesi tehdididir.”

TALEPLER AÇIK VE NET

Taleplerinin açık ve net olduğunu söyleyen işçiler, şu talepleri sıraladı:

“1. Yapılan bu zammı kabul etmiyoruz. Derhal yönetimin bu konuda yukarıda belirttiğimiz koşullar göz önüne alınarak daha iyi yaşam koşulları sağlayacak olan yüzde 50 zammı istiyoruz.

  1. İş yükümüzü ve masraflarımızı ikiye katlayan, öğlen saatinde gelen ikinci tır meselesinin kaldırılmasını ve yerine daha yapıcı çözümlerin getirilmesini istiyoruz.
  2. Hakkını arayan hiçbir Trendyol Express çalışanının iş hakkının fesih edilmesini istemiyoruz.
  3. Çalışanlar üzerinde ki stres ve baskılar çok fazla. Bir dakikalık geç gelmenin sonucu bile ücretimizden para kesintisi yapılmasıyken bu şartlar altında çalışmak kaza riskini de arttırmaktadır. İşçiler üzerinde ki mobbingin kaldırılmasını istiyoruz.

Biz Trendyol Express kargo taşıyıcıları tüm bu taleplerimiz karşılanıncaya kadar iş durdurmaya devam edeceğiz. Güvenceli iş, güvenceli ücret istiyoruz!”

“HAVA MUHALEFETİ DEĞİL İŞÇİ MUHALEFETİ”

Ayrıca Trendyol patronlarının yurttaşlara “Hava muhalefeti nedeniyle İstanul içinde siparişler gecikebilir” demesine karşı işçiler, “Hava muhalefeti değil işçi muhalefeti” diye açıkladı.

Trendyol Express kargo taşıyıcıları, reva görülen sefalet zammına karşı kontak kapattı. Türkiye’yi etkisi altına alan yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgını süreci boyunca yüzde 600 büyüyen Trendyol patronları, kargo emekçilerine yüzde 11’lik zammı reva gördü. Trendyol Express kargo işçileri, sefalet zammına karşı Türkiye’nin birçok noktasında direniş kararı aldı. Ekonomik krizin ortasında temel yaşam ihtiyaçlarını dahi karşılayamayan […]

DEVAMINI OKU
reklam

YORUM YAP