DOLAR 32,3026 % 0.24
EURO 35,1348 % 0.06
STERLIN 41,2151 % 0.17
FRANG 35,4896 % 0.24
ALTIN 2.513,53 % 0,12
BITCOIN 69.014,91 4.237
reklam

Vatandaş umutsuz, esnaf mutsuz

Yayınlanma Tarihi : Google News
Vatandaş umutsuz, esnaf mutsuz

2022 yılına girmeye sayılı günler kala Mersin sokaklarının nabzını yokladık.  Esnaf geçen yıla göre piyasanın çok durgun olduğunu söylerken vatandaş da yeni yıldan oldukça umutsuz.

Geçen yıl pandemiden dolayı durgun geçen yılbaşı gecesi bu yıl da ekonomik dalgalanmalar nedeniyle sönük geçecek. Ekonomik sıkıntı yaşayan vatandaş bu yıl yeni yıl programı yapmayacaklarını söylerken, esnaf da yeni yıl hediyelerinin düşünülecek en son şey olduğunu ifade ediyor.

“İNSANLAR HEDİYE ALMAYI FUZULİ GÖRÜYOR”

Yeni yıl öncesi hareketli günler geçiren esnaf bu yıl durgun zamanlar geçiriyor.  Geçen yıla kıyasla bu yıl insanların alışveriş konusunda geri çekilmiş durumda olduğunu söyleyen Mersin esnaflarından Mete Yeşilova, “Vatandaşlar hediye almaya odaklanamıyor. Çünkü hediyeyi fuzuli olarak görüyor ki insanlar için gıda daha öncelikli şuan. Yeni yıl öncesinde biraz hareketlilik var ama boş bir hareketlilik” dedi.  Piyasanın ekonomiden dolayı sıkıntılı bir süreçten geçtiğini söyleyen esnaf Emre Korkmaz da, “Piyasa ekonomiden dolayı zaten sıkıntılı. Şuana baktığımız zaman yeni yıl öncesi çok sakin geçiyor. Asgari ücret zamlandı ama marketlerde ve çevrede her şey fahiş fiyatlarda. O fahiş fiyatlar da düşerse insanların aldığı ücret kendilerine yeter. Bu gidişata baktığımız zaman asgari ücret de yetmez, geçim de olmaz.  Ama diyorlar ya fakirin ekmeği umududur diye, isteğimiz her şeyin güzel olması” ifadelerini kullandı.  Günlük gelirlerin düşüşte olduğunu söyleyen Mustafa Aşan ise “Hangi partiyi desteklediğiniz önemli değil ama ortada bir gerçek var. Gerçek herkesin gözü önünde. Ben birini savunuyorum diye arkasından gözü kapalı gitmenin bir anlamı yok. Uçuruma giderim. Dükkânda bomboş bekliyoruz şuanda. Nasıl olacak?” diye konuştu.

“KAFAMIZI PENCEREDEN ÇIKARIYORUZ, PARAMIZ GİDİYOR”

Mersinli vatandaşlar özellikle genç kesim 2022 yılına umutsuz bakıyor. Ekonominin sallantıda olması nedeniyle bugün alınan bir ürünün ertesi gün iki katına çıktığına dikkat çeken Ayşegül Baysoy, 2022’den herhangi bir beklentim bulunmamakta günümüz şartlarında. Bence bu nedenle Türk gencinin de herhangi bir beklentisi yok. Gidebilen başka ülkelere gidiyor. Yeni yılda herhangi bir planım yok, çok fazla hareket edemiyoruz. Kafamızı pencereden çıkarıyoruz, 50-100 liramız gidiyor. Günlük aldığımız ücret zaten o kadar. O yüzden herhangi bir sosyal aktiviteye katılamıyorum” şeklinde konuştu.

reklam