DOLAR
EURO
STERLIN
FRANG
ALTIN
BITCOIN
Mersin Kenti Edebiyat Ödülü’ne Murathan Mungan değer görüldü Mersin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) öncülüğünde 17 yıldır sürdürülen Mersin Kenti Edebiyat Ödülü’ne bu yıl çağdaş edebiyatın usta ismi yazar Murathan Mungan değer görüldü. Mungan’a ödülü, kasım ayında düzenlenecek törenle takdim edilecek. MTSO’nun Türkiye ve Mersin’de edebiyat ilgisini geliştirmek ve ulusal ölçekte bir verime dönüştürüp edebiyat okurlarının dikkatini nitelikli örneklere çekmek üzere düzenlediği Mersin Kenti Edebiyat Ödülü’nün bu yıl 17’ncisi gerçekleştirildi. Türk edebiyatının gelişmesine katkıda bulunan kişileri onurlandırmak, daha yaygın okunmasını sağlamak için MTSO’nun girişimleriyle kent adına verilen Mersin Kenti Edebiyat Ödülü’nün Celal Soycan, Turhan Günay, Metin Cengiz, Yavuz Özdem ve Cemal Sakallı’dan oluşan değerlendirme kurulu, bu yıl yazar Murathan Mungan’ı ödüle değer buldu. “Edebiyat daha güzel bir dünya demektir” MTSO Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Sefa Çakır, konuyla ilgili yaptığı değerlendirmede 17 yıldır aralıksız verilen Mersin Kenti Edebiyat Ödülü’nün Türkiye’de bir kent adına verilen ilk ve tek ödül olduğunu söyledi. Mungan’a bu ödülü kabul ederek Mersin’i onurlandırdığı için tüm Mersinliler adına teşekkür eden Çakır, “Edebiyat daha güzel bir dünya demektir. Kentimizi ve ülkemizi sadece ekonomik anlamda zenginleştirmenin parçası değil, daha bütünsel anlamda yaşanır, adil, huzurlu, saygılı, dürüst bir toplum oluşmasına katkıda bulunacak en önemli şeyin edebiyat, hatta genel anlamda sanat olduğuna olan inancımızla kurumsal hale gelen bu kültürel etkinliğin bir parçası olmaktan onur duyuyoruz” dedi. Mersin Kenti Edebiyat Ödülü 2007’den beri veriliyor Oda olarak ‘Mersin Kenti Edebiyat Ödülü’nün nitelikli, tarafsız, siyaset ve ideolojiler üstü şekilde devam etmesine, odak noktası edebiyat ve Türkçe olması temelinde destek vermeye devam edeceklerini vurgulayan Çakır, kasım ayında yapılacak olan ödül töreninde Mungan’ı Mersin’de konuk etmekten ve Mersinlilerle buluşturmaktan mutluluk duyacaklarını dile getirdi. Mersin Kenti Edebiyat Ödülü’nü 2007 yılında başlatan ve bugüne kadar nitelikli şekilde gelmesine destek olan geçmiş oda yönetimlerine ve başkanlarına, jüri üyelerine ve katkı veren herkese Mersin adına teşekkür eden Çakır, “Edebiyat belki dünyamızı değiştirmeyecek ama bizi değiştirdiğinde eminim dünyamız da daha güzel bir yöne gidecektir. Mersin Ticaret ve Sanayi Odası daha güzel bir dünya adına, daha güzel ve yaşanır bir Mersin adına kültür ve sanata destek vermeye devam edecektir” diye konuştu.
reklam

Yeni nakliyeciler sitesi Mayıs ayında hizmete girecek

Türkiye’nin bakliyat işleme, pazarlama ve ihracatı konusunda en gelişmiş bölgesinin Mersin olduğuna dikkat çeken Seçer, bakliyat sektörünün Mersin’e önemli bir ekonomik hareketlilik sağladığını aktarırken, sektörün istihdam yaratmasının yanı sıra diğer sektörlere de direkt ya da dolaylı olarak etki ettiğini söyledi.

Yayınlanma Tarihi : Google News
Yeni nakliyeciler sitesi Mayıs ayında hizmete girecek

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, Mersin Ticaret Borsası tarafından ‘Sağlıklı Beslenme ve Sağlıklı Yaşam İçin Bakliyat’ sloganıyla düzenlenen ‘Dünya Bakliyat Günü ve Bakliyat Yemekleri Sergisi’ programına katılım sağladı.

Mersin Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Abdullah Özdemir ile Meclis Başkanı Münir Şen’in ev sahipliğinde düzenlenen programda; Mersin Valisi Ali Hamza Pehlivan, Akdeniz Bölge ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Murat Fırat, Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, kent protokolü, oda ve dernek başkanları, Mersin Ticaret Borsası üyeleri ve çok sayıda basın mensubu yer aldı.

Programda ilk olarak, Mersin Ticaret Borsası ve Mersin Üniversitesi Turizm Fakültesi Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü işbirliğiyle düzenlenen ‘Bakliyat Yemekleri Sergisi’ gezildi. Sergide 13 çeşit bakliyattan yapılan 120 çeşit yiyecek yer aldı. Başkan Seçer ve kent protokolü sergide yer alan yemekler hakkında şeflerden bilgi alırken, programa katılım sağlayan Türk Yemek Uzmanı ve Yazar Sahrap Soysal ile de sohbet ettiler.

 

BAŞKAN SEÇER: “BÜYÜKŞEHİR UHDESİNDEKİ 1/5000’LİK İMAR PLANLARININ ÇALIŞMALARINI BİTİRDİK”

Türkiye’nin bakliyat işleme, pazarlama ve ihracatı konusunda en gelişmiş bölgesinin Mersin olduğuna dikkat çekerek konuşmasına başlayan Başkan Vahap Seçer, Mersin’in bir ticaret kenti ve limanı aracılığı ile dünyaya açılma imkanı taşıyor olmasının bakliyat sektörünün özellikle 1980’li yıllardan sonra çok gelişmesine vesile olduğunu söyledi. Sektörün Mersin bölgesini ilgilendiren ayağının işleme ve ticaret kapasitesi olduğunu dile getiren Seçer, bakliyat sektörünün Mersin’e önemli bir ekonomik hareketlilik sağladığını aktardı. Seçer, sektörün istihdam yaratmasının yanı sıra diğer sektörlere de direkt ya da dolaylı olarak etki ettiğini söyledi.

Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin yetki ve sorumluluk alanlarında bulunun ve bakliyat sektörünü ilgilendiren çalışmaları hakkında katılımcılara bilgi veren Başkan Seçer, “Uzun yıllardır bekleyen bir imar planlaması düzenlemesi sorunu vardı Akdeniz ilçesinin. İlk beş yıllık görev süremiz içerisinde Mersin Büyükşehir Belediyesi uhdesindeki 1/5000’lik imar planlarının çalışmalarını bitirdik. Şu anda Akdeniz Belediyesi uygulama imar planlarını yapıyor ve birkaç ay içerisinde de bitireceğini umut ediyorum. Bu önemli, çünkü bakliyatçı firmaları gelişmek, genişlemek ve üretim kapasitelerini artırıcı yatırımlar yapmak istiyor ama yer bulmakta zorlanıyor. İşte bu çalışmaların nihayetlenmesi sonucunda artık o bölgede depolama alanı ya da fabrika alanı arazilerinin fiyatları makul seviyelerde olacak. İstemediğiniz kadar da arsa edinme, yeni yatırım yapma imkânı ortaya çıkacak” diye konuştu.

 

“DEMİR YOLUNA PARALEL, HUZURKENT’E KADAR GİDECEK 50 METRE GENİŞLİĞİNDE BİR BULVAR AÇACAĞIZ”

Kentlerin her daim canlı bir organizma olduğunu ve kenti yönetenlerinde bu bilinç ile 10 yıl sonrasını düşünerek stratejiler geliştirmesi gerektiğini vurgulayan Başkan Seçer, Büyükşehir Belediyesi olarak tüm hizmetlerde bu bilinç ile hareket ettiklerini kaydetti. Sözünü ettiği imar planlarının tamamlanmasının ardından demiryoluna paralel olarak ilk etapta Huzurkent Mahallesi’ne kadar gidecek 50 metre genişliğinde bir bulvar açmayı planladıklarını vurgulayan Seçer, “Bu muazzam bir iş olur ve kenti rahatlatır. Bu çalışma, kentin trafiğini özellikle Doğu-Batı aksındaki trafiği muazzam rahatlatır. Ancak Karayolları Genel Müdürlüğü uhdesinde bulunan mevcut D-400 karayolunun çok hızlı bir şekilde elden geçirilmesi, revizyona girmesi, yeni ölçülerle, yeni anlayışla refüjlerin daralıp, her bir gidiş-geliş bölgesine birer şerit ilave edecek bir alan yaratılıp rahatlatılması gerekiyor. Diğer taraftan zaten Karayolları Genel Müdürlüğü otobandan MTOSB’ye bağlantı yolunu açtı. Fakat MTOSB’ye kadar kendi uhdelerinde olan yolu yaparlarsa bu bölgenin trafiği de otobana akar ve burayı da rahatlatmış olur” ifadelerini kullandı.

 

“TÜRKİYE’DE İSTANBUL’DAN SONRA EN YOĞUN LOJİSTİK FİLOSUNUN OLDUĞU BÖLGE MERSİN”

Loijstik sektörünü, ‘Mersin’in birçok sektörünün yarattığı dev bir sektör’ olarak tanımlayarak konuşmasını sürdüren Seçer, Mersin’de tarım, bakliyat, sanayi gibi her alanda hareketlilik olduğunu ve bu durumun üretimin bir başka bölgeye aktarılmasını zorunluğu kıldığını söyledi. Seçer,

“Bu aktarımları deniz yolu veya kara yoluyla yapacaksınız. Türkiye’de İstanbul’dan sonra en yoğun lojistik filosunun olduğu bölge Mersin. Ama bizim bir lojistik köyümüz yok. İlgili bakanlığın, Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin ve sektördeki aktörlerin işbirliği ile Mersin’in bu yatırımı yapması gerektiğini söylemek istiyorum” dedi.

 

“YENİ NAKLİYECİLER SİTESİ’Nİ MAYIS AYINDA HİZMETE SUNACAĞIZ”

Mersin Büyükşehir belediyesi olarak yaklaşık 80 dekarlık bir alan üzerine, içerisinde 180 tır kapasiteli yeni Nakliyeciler Sitesi’ni tamamlamak üzere olduklarını belirten Seçer, “Mayıs ayında, Huzurkent’te yapımı tamamlanan yaklaşık 80 dekar üzerindeki 180 tır parkı, sosyal tesisleri, yazıhaneleri, bankası, lokantası olan yeni nakliyeciler sitesini Mersinli nakliyeci esnafının hizmetine kazandıracağız” sözlerine yer verdi.

 

“KÜMELENME YAPALIM, SEKTÖRLERİ BİR ARAYA GETİRELİM”

Konuşmasının son bölümünde birçok sektörün ortak talebi olan Organize İhtisas Küçük Sanayi Siteleri hakkında düşüncelerini paylaşan Başkan Seçer şunları kaydetti: “Kümelenme yapalım, Sektörleri bir araya getirelim. Mobilyacılar, bakliyatçılar, hurdacılar, oto tamircileri, galericiler bir araya gelmek istiyor. Bu duruma imkan sunacak yeni gelişme alanı Akdeniz ilçemizdir. Yeni yaptığımız imar çalışmalarından sonra orada arazi arzının artmasından sonra da bu işlere çok rahatlıkla yine işbirliği halinde el atıp çok kısa sürede netice alabiliriz. Belediyenin Ticaret ve Sanayi Odası’nın ve en önemlisi hükümeti ve bütün kurumları temsilen de Valiliğimizin bu işin içerisinde olması önümüzü açar, bizi rahatlatır, manevra kabiliyetimizi, hız kapasitemizi arttırır ve böylece Mersin’in birçok sorununu çözebileceğimizi düşünüyorum.”

Başkan Seçer konuşmasını “Gününüz kutlu olsun. Sağlıklı beslenme ve sağlıklı yaşam için bakliyat yiyorum” sözleri ile tamamladı.

 

VALİ PEHLİVAN: “BU FAALİYETLER İSTİHDAMIN VE YENİ YATIRIMLARIN ÖNÜNÜ AÇIYOR”

Bakliyat gibi pek çok boyutu olan bir üretim ve pazarlama sektöründe dikkat çekmenin çok önemli olduğunu belirten Mersin Valisi Ali Hamza Pehlivan, dünyada gıda güvencesi denilen bir kavramın yanı sıra arz güvenliği denilen bir kavram olduğuna da dikkat çekti. Vali Pehlivan, “Ülkemizde bu anlamdaki sanayi kümeleşmesinin yüzde 70’i bizim elimizde. Onlarca firmamız ki -250 olarak ifade ediliyor- bu alanda faaliyet gösteriyor. Bu firmalarımız bu faaliyetlerini gerçekleştirirken, ihracat odaklı bir anlayışla yola devam ediyorlar. Bu faaliyetler aynı zamanda istihdamın ve yeni yatırımların da önünü açıyor” diye konuştu.

 

ÖZDEMİR: “TÜRKİYE BİR BAKLİYAT ÜLKESİ”

Mersin Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Abdullah Özdemir, bakliyatın sahip olduğu özellikler nedeniyle en sağlıklı gıdalar arasında yer aldığını ifade ederek, Mersin’in ülkedeki bakliyat ticaretinin merkezi olduğunu belirtti. Özdemir, “Sağlık sorunları ile mücadelede bakliyat en etkin besin kaynakları arasında gösteriliyor. Çünkü baklagiller protein açısından zengindir, önemli bir lif kaynağıdır, temel vitamin ve mineralleri bulundurur. Kolesterol bulunmaz, glüten içermez, antialerjiktir. Hayvansal proje içeren diğer gıdalara kıyasla daha uzun süre bozulmadan saklanabiliyor. Porsiyon başına maliyeti düşüktür. Bakliyat sadece insanlar için değil, toprak için de çok faydalıdır. Toprağa azot salgıladığından dolayı toprağı daha verimli hale getiriyor. Türkiye bir bakliyat ülkesi. Üretim kültürümüz var, üretmeyi biliyoruz. Ticaret kültürümüz var. Bu zenginliğimizi kaybetmemeliyiz. Geleceğin gıdası bakliyat” ifadelerine yer verdi.

 

ŞEN: “MERSİN SADECE ÜLKEMİZİN DEĞİL DÜNYANIN SAYILI BAKLİYAT TİCARET MERKEZLERİNDEN BİRİDİR”

Mersin Ticaret Borsası Meclis Başkanı Münir Şen, bakliyat üretiminin 2016 yılından bu yana yüzde 15 arttığını kaydederek, tüketim alanlarının da yaygınlaştığından söz etti. Şen, bakliyatın Türkiye ve Mersin için ayrı bir önemi olduğunu da kaydederek, “Mersin sadece ülkemizin değil dünyanın sayılı bakliyat ticaret merkezlerinden biridir. Dünyanın hiçbir şehrinde Mersin’deki gibi yoğun şekilde kümelenmiş bir bakliyat sektörü yoktur. Ülkemiz bakliyat ürünlerinin işlenmesine dayalı sanayinin yaklaşık yüzde 70’i Mersin’de kuruludur. Benzer bir şekilde ülkemiz bakliyat dış ticaretinin yüzde 80’i Mersin üzerinden yapılmaktadır. İlimizde 250’yi aşkın firma bu sektörde çalışmakta olup, istihdama önemli bir katkı sağlamaktadır. Mersin’de toplam ihracatının yüzde 18’i bakliyattan gelmektedir” diye konuşarak bilgiler verdi.

Konuşmaların ardından program yemek ile devam etti. Programda; Kum Sanatı Ressamı Doktor Ramazan Yumrutepe tarafından da gösteri yapıldı. (Haber Merkezi)

reklam