DOLAR
EURO
STERLIN
FRANG
ALTIN
BITCOIN
Mersin Kenti Edebiyat Ödülü’ne Murathan Mungan değer görüldü Mersin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) öncülüğünde 17 yıldır sürdürülen Mersin Kenti Edebiyat Ödülü’ne bu yıl çağdaş edebiyatın usta ismi yazar Murathan Mungan değer görüldü. Mungan’a ödülü, kasım ayında düzenlenecek törenle takdim edilecek. MTSO’nun Türkiye ve Mersin’de edebiyat ilgisini geliştirmek ve ulusal ölçekte bir verime dönüştürüp edebiyat okurlarının dikkatini nitelikli örneklere çekmek üzere düzenlediği Mersin Kenti Edebiyat Ödülü’nün bu yıl 17’ncisi gerçekleştirildi. Türk edebiyatının gelişmesine katkıda bulunan kişileri onurlandırmak, daha yaygın okunmasını sağlamak için MTSO’nun girişimleriyle kent adına verilen Mersin Kenti Edebiyat Ödülü’nün Celal Soycan, Turhan Günay, Metin Cengiz, Yavuz Özdem ve Cemal Sakallı’dan oluşan değerlendirme kurulu, bu yıl yazar Murathan Mungan’ı ödüle değer buldu. “Edebiyat daha güzel bir dünya demektir” MTSO Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Sefa Çakır, konuyla ilgili yaptığı değerlendirmede 17 yıldır aralıksız verilen Mersin Kenti Edebiyat Ödülü’nün Türkiye’de bir kent adına verilen ilk ve tek ödül olduğunu söyledi. Mungan’a bu ödülü kabul ederek Mersin’i onurlandırdığı için tüm Mersinliler adına teşekkür eden Çakır, “Edebiyat daha güzel bir dünya demektir. Kentimizi ve ülkemizi sadece ekonomik anlamda zenginleştirmenin parçası değil, daha bütünsel anlamda yaşanır, adil, huzurlu, saygılı, dürüst bir toplum oluşmasına katkıda bulunacak en önemli şeyin edebiyat, hatta genel anlamda sanat olduğuna olan inancımızla kurumsal hale gelen bu kültürel etkinliğin bir parçası olmaktan onur duyuyoruz” dedi. Mersin Kenti Edebiyat Ödülü 2007’den beri veriliyor Oda olarak ‘Mersin Kenti Edebiyat Ödülü’nün nitelikli, tarafsız, siyaset ve ideolojiler üstü şekilde devam etmesine, odak noktası edebiyat ve Türkçe olması temelinde destek vermeye devam edeceklerini vurgulayan Çakır, kasım ayında yapılacak olan ödül töreninde Mungan’ı Mersin’de konuk etmekten ve Mersinlilerle buluşturmaktan mutluluk duyacaklarını dile getirdi. Mersin Kenti Edebiyat Ödülü’nü 2007 yılında başlatan ve bugüne kadar nitelikli şekilde gelmesine destek olan geçmiş oda yönetimlerine ve başkanlarına, jüri üyelerine ve katkı veren herkese Mersin adına teşekkür eden Çakır, “Edebiyat belki dünyamızı değiştirmeyecek ama bizi değiştirdiğinde eminim dünyamız da daha güzel bir yöne gidecektir. Mersin Ticaret ve Sanayi Odası daha güzel bir dünya adına, daha güzel ve yaşanır bir Mersin adına kültür ve sanata destek vermeye devam edecektir” diye konuştu.
reklam

Yıldız, seçimlerde hatırlanan köylüyü dinledi

CHP Toroslar Belediye Başkan Adayı Abdurrahman Yıldız, seçimden seçime hatırlanmaktan dert yanan köylülere; “Biz stratejik planlarımızı köylülerimizle yapacağız. Toroslar’ı belli bir zihniyetin yönettiği belediyecilik anlayışından, sizlerle yönettiğimiz bir anlayışa dönüştüreceğim” sözleriyle yanıt verdi.

Yayınlanma Tarihi : Google News
Yıldız, seçimlerde hatırlanan köylüyü dinledi

Köylerde verimli tarım alanlarının talan edilmesine karşı mücadelesi ile kamuoyunun tanıdığı Abdurrahman Yıldız, Cumhuriyet Halk Partisi Toroslar Belediye Başkan Adayı olarak gittiği köylerde çözüm önerilerini anlattı.  CHP Toroslar Belediye Başkan Adayı Abdurrahman Yıldız, Bütünşehir Yasası ile mahalle statüsüne geçen; Çamlıdere, Doruklu, Korucular,  Dalakderesi, Evrenli, Çelebili, Musalı, Kepirli, Soğucak, Bekiralanı köylerini ziyaret etti.

Yıldız, Mersin Ziraat Odası Başkanı Musa Yılmaz’ın da eşlik etti köy gezisinde; Ziraat Odası’nın işbirliği ile hayata geçirmeyi planladıkları projeleri anlattı.

 

5 SENEDE 5 KERE KÖYLERE GELMEDİ

Köylüler, seçimden seçime köylünün hatırlanmasından dert yandı. Köy muhtarları telefonlarına bakmayan belediye başkanına tepkisini; “5 senedir telefonla ulaşamadık. 5 senede 5 kere bu köylere gelmemiştir” sözleriyle dile getirdi.

 

KÖYLERE UĞRAMAYACAĞINI BİLE BİLE OY VERİLİYOR

CHP Toroslar Belediye Başkan Adayı Abdurrahman Yıldız, mevcut anlayışa; köylere uğramayacağını bile bile oy verildiğine işaret ederek, “O arkadaşlar da şunun garantisini almış; ‘nasıl olsa hiçbir şey yapmasak da hatta standart belediyecilik bile yapmasak, hatta çöpü bile süpürmesek, konteynırdaki çöpü de boşaltmasak, zaten bunlar bizi seçiyor.’ ‘Niye kendimizi yoralım’ diyorlar. Aslında önce bizim değişmemiz lazım” dedi. Seçildikten sonra da mahallelerde, köylerde olacağını dile getiren Yıldız, Mersin Ziraat Odası Başkanı Yılmaz’dan aldığı sözle köylerde hayata geçirmeyi planladığı projeleri anlattı.

 

YÖRÜKLÜK, BİTME NOKTASINA GELMİŞTİR

Kendisi de Yörük olan Yıldız, “Ülkemizde uygulanan tarım politikasızlığı ve yanlış eğitim politikaları sebebiyle köy nüfusu çok azalmış ve yaşlanmıştır. Hayvancılık üretiminin temel unsuru Yörüklük, mera alanlarının yanlış imar politikaları neticesinde yok edilmesi sonucu, bitme noktasına gelmiştir. Bu aynı zamanda kültürel bir kırıma sebep olmuştur. Tarımsal üretim büyük oranda geleneksel aile çiftlikleri eliyle yapılmaktadır. Geldiğimiz noktada köylü ve Yörük nüfusu toplam nüfusun ancak yüzde 5’i oranında kalmıştır. Yani toplam nüfusun yüzde 5’i geriye kalan yüzde 95’i beslemek zorunda bırakılmıştır. Bugün yaşanan gıda krizinin hatta açlığın temel sebebi bu kırım ve yaşam tarzına müdahaleden kaynaklanmaktadır” diye konuştu.

 

KÖYLÜLERİMİZİN YETİŞTİRDİĞİ FİDANLARI KULLANACAĞIZ

Köylülere garantili üretim desteği sunacaklarını ifade eden Yıldız, şöyle devam etti: “Toroslar’ı belli bir zihniyetin yönettiği belediyecilik anlayışından, sizlerle yönettiğimiz bir anlayışa dönüştüreceğim. Biz stratejik planlarımızı köylülerimizle yapacağız. Sosyal hizmet uzmanları dahil yetkililer gelecek sizin taleplerinizi, önerilerinizi alacak. Mersin Ziraat Odası ile ortak projeler geliştireceğiz. Fide ve gübre desteği sağlayacağız. Köylülerimize garantili üretim desteği sunacak her birine pazar desteği sağlayacağız. Tüm bunlara ek olarak sulama birliklerine destekler vereceğiz. Tarımsal Güneş Enerji Tesislerinin kurulmasına öncülük edeceğiz. İthal ağaçlar yerine köylülerimizin yetiştirdiği fidanları kullanacağız.” (Haber Merkezi)

reklam