DOLAR
EURO
STERLIN
FRANG
ALTIN
BITCOIN
Mersin Kenti Edebiyat Ödülü’ne Murathan Mungan değer görüldü Mersin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) öncülüğünde 17 yıldır sürdürülen Mersin Kenti Edebiyat Ödülü’ne bu yıl çağdaş edebiyatın usta ismi yazar Murathan Mungan değer görüldü. Mungan’a ödülü, kasım ayında düzenlenecek törenle takdim edilecek. MTSO’nun Türkiye ve Mersin’de edebiyat ilgisini geliştirmek ve ulusal ölçekte bir verime dönüştürüp edebiyat okurlarının dikkatini nitelikli örneklere çekmek üzere düzenlediği Mersin Kenti Edebiyat Ödülü’nün bu yıl 17’ncisi gerçekleştirildi. Türk edebiyatının gelişmesine katkıda bulunan kişileri onurlandırmak, daha yaygın okunmasını sağlamak için MTSO’nun girişimleriyle kent adına verilen Mersin Kenti Edebiyat Ödülü’nün Celal Soycan, Turhan Günay, Metin Cengiz, Yavuz Özdem ve Cemal Sakallı’dan oluşan değerlendirme kurulu, bu yıl yazar Murathan Mungan’ı ödüle değer buldu. “Edebiyat daha güzel bir dünya demektir” MTSO Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Sefa Çakır, konuyla ilgili yaptığı değerlendirmede 17 yıldır aralıksız verilen Mersin Kenti Edebiyat Ödülü’nün Türkiye’de bir kent adına verilen ilk ve tek ödül olduğunu söyledi. Mungan’a bu ödülü kabul ederek Mersin’i onurlandırdığı için tüm Mersinliler adına teşekkür eden Çakır, “Edebiyat daha güzel bir dünya demektir. Kentimizi ve ülkemizi sadece ekonomik anlamda zenginleştirmenin parçası değil, daha bütünsel anlamda yaşanır, adil, huzurlu, saygılı, dürüst bir toplum oluşmasına katkıda bulunacak en önemli şeyin edebiyat, hatta genel anlamda sanat olduğuna olan inancımızla kurumsal hale gelen bu kültürel etkinliğin bir parçası olmaktan onur duyuyoruz” dedi. Mersin Kenti Edebiyat Ödülü 2007’den beri veriliyor Oda olarak ‘Mersin Kenti Edebiyat Ödülü’nün nitelikli, tarafsız, siyaset ve ideolojiler üstü şekilde devam etmesine, odak noktası edebiyat ve Türkçe olması temelinde destek vermeye devam edeceklerini vurgulayan Çakır, kasım ayında yapılacak olan ödül töreninde Mungan’ı Mersin’de konuk etmekten ve Mersinlilerle buluşturmaktan mutluluk duyacaklarını dile getirdi. Mersin Kenti Edebiyat Ödülü’nü 2007 yılında başlatan ve bugüne kadar nitelikli şekilde gelmesine destek olan geçmiş oda yönetimlerine ve başkanlarına, jüri üyelerine ve katkı veren herkese Mersin adına teşekkür eden Çakır, “Edebiyat belki dünyamızı değiştirmeyecek ama bizi değiştirdiğinde eminim dünyamız da daha güzel bir yöne gidecektir. Mersin Ticaret ve Sanayi Odası daha güzel bir dünya adına, daha güzel ve yaşanır bir Mersin adına kültür ve sanata destek vermeye devam edecektir” diye konuştu.
reklam

“Halkın sorunlarını çalışan siyasiler çözer”

Başkan Seçer, seçimde 13 ilçede iddialım olduklarını söyleyerek, “Aydıncık’ı, Bozyazı’yı, Anamur’u da kazanacağız. Büyükşehir Belediye Başkanlığını tarihi bir farkla kazanacağız. Çünkü çalışıyoruz. Çünkü 24 saatimiz Mersin, 24 saatimiz belediye hizmetleri” dedi.

Yayınlanma Tarihi : Google News
“Halkın sorunlarını çalışan siyasiler çözer”

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı ve Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Mersin Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Vahap Seçer’in Aydıncık Seçim Koordinasyon Merkezi açıldı.

Açılışa, Başkan Seçer’in yanı sıra CHP Aydıncık Belediye Başkan Adayı Özkan Kılıçarpa, CHP Bozyazı Belediye Başkan Adayı Baykal Arıdeniz, CHP Aydıncık İlçe Başkanı Eyüp Aslan Sürmeli, il ve ilçe örgütlerinin yöneticileri, partililer ve Aydıncık halkı katıldı.

Aydınlık ve güzel bir havada Aydıncık’ta vatandaşlarla bir araya geldiğini söyleyen Başkan Seçer, “Umarım hep aydınlık olur Aydıncık. Daha da güzel olur, güzelleşir ve kalkınır. Ortak gayemiz bu. Az laf, çok iş, çok çalışma. Halkta karşılık bulan budur. Halkın gönlüne giren; çalışan, çalışkan siyasilerdir. Onların sorunlarını çözen, onların dertleriyle dertlenen, onlara tepeden bakmayan, onları ayırmayan, kategorize etmeyen, ayrım yapmayan, herkesi eşit yurttaş gören, herkesi kucaklayan siyasileri halk baş tacı yapar, yapacaktır” dedi.

 

“BİZ PARTİ GÖZETMEYİZ. HERKESE HİZMET EDERİZ”

CHP’li olduğunu her yerde gururla söylediğini belirten Başkan Seçer, hizmet yaparken asla ayrımcılık yapmadıklarını sözlerine ekleyerek, “Biz parti gözetmeyiz. Herkese hizmet ederiz. Pembecik yolunu yaparken o köyden Vahap Seçer’e ya da partime ne oy çıktığını ben biliyor muyum? İhtiyacı var, arkadaşlarımız hizmeti götürdü, yollarını yaptılar. Bütün grup yollarını yaptılar. 111 kilometre grup yolu yaptılar bugüne kadar. Biz bu eğitim merkezini Aydıncık’a kurarken, Aydıncık’taki oy oranımızı düşünerek değil,  Aydıncık’ın ihtiyacı var diye yaptık. Kimseyi ayırmadık. ‘Cumhuriyet Halk Partiliye, ayrımcılık, gayrımcılık yakışmaz’ dedik. Bu felsefeyle hizmet yaptık” ifadelerini kullandı.

 

“31 MART’TA TARİHİ BİR FARKLA SEÇİMİ KAZANACAĞIZ”

Büyükşehir Belediyesi ve 13 ilçede iddialı olduklarını ifade eden Başkan Seçer, “Aydıncık’ı, Bozyazı’yı, Anamur’u da kazanacağız. 13 ilçemizde iddia ortaya koyacağız. Siyaset bir iddia işi. Net söylüyorum; Büyükşehir Belediye Başkanlığını tarihi bir farkla kazanacağız. Çünkü çalışıyoruz. Çünkü 24 saatimiz Mersin, 24 saatimiz belediye hizmetleri” dedi.

Başkan Seçer, bazı adayların Mersin’e dair herhangi bir hizmet ve proje ortaya koymadığını sözlerine ekleyerek, “Çık, hizmetlerini anlatsana. Sen yol yapacak mısın, sen Aydıncık’ta eğitim merkezini

devam ettirecek misin, başka projeler yapacak mısın, altyapısı, arıtması bunlarla ilgili düşüncen ne? Buranın imarda hala sorunu çözülemedi. Sen bundan bihabersin. Senin neyin ne olduğundan haberin yok ki. Sen bunları önce öğreneceksin, anlatacaksın. Sen bırak ideolojik tartışmaları. Onu Ankara tartışıyor. Tarsus’ta, Mersin merkezde ne yapacaksın?” diye konuştu.

 

“İYİ BİR BELEDİYE BAŞKANININ İŞİNİN BAŞINDA OLUR”

İyi bir belediye başkanının işinin başında olması gerektiğini de sözlerine ekleyen Seçer, 31 Mart’ta yapılacak yerel seçimlerde CHP’nin Aydıncık Belediye Başkan Adayı Özkan Kılıçarpa için, “Özkan hocamın ismini duyduğumda; ‘Çok ahlaklı biri, öğretmen, nezaketli insanı sever, ilişkileri gayet iyi, çalışkan’ dediler. Bizim belediye başkanımız böyle işinde, gücünde, vatandaşının hizmetinde olacak. 31 Martta Büyükşehir’de Mersin Büyükşehir Belediye Başkanlığı’nı kazanacağız. Aydıncık’ta da Özkan hocamızı da yeni belediye başkanı olarak Aydıncık Belediyesi’nin binasına çıkartacağız. Hep beraber yapacağız bunu” dedi.

 

“TARIMSAL DESTEKLERİMİZİ ÜRETİM ARTSIN DİYE YAPTIK”

5 yıllık görev süresi boyunca Aydıncık’ta yaptıkları hizmetlere değinen Seçer, “Buranın arzu ettiği, bizden istediği özellikle kırsal mahallelerde yol, içme suyu olmayan yerlerde içme suyu çalışması da tarımsal destek de, sulama borusu desteği de yaptık. Yaklaşık 29 bin adet fide, fidan dağıtmışız. Üretici üretsin, üretim olsun, çiftçi kazansın ekonomiye de, mali bütçesine de katkı yapsın. 2 bin 448 metre sulama borusu desteği yaptık” ifadelerini kullandı.  Tarımsal destek konusunu oldukça önemsediklerini belirten Seçer, 2024 yılı programı içerisinde tarımsal destek bütçelerinin 119 milyon TL olduğunu dile getirdi.

 

“AYDINCIK’IN İMAR SORUNU ÇÖZÜLECEK”

Büyükşehir’in imar planlarını tamamladığını, ilçe belediyelerinin imarlarını beklediklerini kaydeden Seçer, “Dün yanlış yapılmışsa biz bugün aynı yanlışı yapamayız. ‘Büyükşehir Aydıncık’ın imar planını çözmüyor’ gibi bir karalama duyuyorum. Aydıncık Belediye Başkanımız, Aydıncık planları ile ilgili her zaman benimle temas etmiştir ve benim olumlu yardımcı tavrımla karşılaşmıştır. Her zaman elimizden gelen yardımı yapmışızdır, mutlaka bu kendisine aktarılacaktır. Belediye başkanı hangi partiye mensup olursa olsun benim görevim ona katkı sunmak, yardımcı olmak. Onun işini işini kolaylaştırmaktır. Bu Aydıncık’ta da, Tarsus’ta da, Mut’ta da Anamur’da da böyle oldu” diye konuştu.

Aydıncık’ta devam eden en büyük sorunun kanalizasyon ve içme suyu şebekesi olduğunu söyleyen Seçer, “Biz gelecek 5 yıl içerisinde atık su arıtma tesisini yapacağız. Finansman bahanesine de sığınmayacağız, MESKİ’nin çok büyük yatırımları olacak. Gelecek 5 yıl içerisinde Anamur’dan Tarsus’a kadar kanalizasyon ve atık su arıtma tesisinde birçok noktada problemi ortadan kaldıracak finansmana eriştik. Yaklaşık olarak 5 milyar TL’den fazla kredi temin ettik” ifadelerini kullandı.

 

AYDINCIK’A SOSYAL YAŞAM MERKEZİ MÜJDESİ

Aydıncık’a Sosyal Yaşam Merkezi kuracaklarının müjdesini veren Seçer, “İçinde kreş, emekli evi, isteyen bölgelere göre taziye evi var, kadın atölyesi var, eğitim merkezlerimiz, meslek edindirme kurslarımız var. Kocaman bir kompleks. Büyükşehir Belediyesi’nin kadına, çocuğa, gence, yaş almış yurttaşlara yönelik her türlü hizmetlerinin sunulduğu bir merkez. Bunu sizlerin huzurunda Aydıncıklılara bir söz olarak veriyorum” diyerek Aydıncık Belediyesi’nden de burası için bir yer tahsis etmesini istedi.

 

“BÜYÜKŞEHİR PARASININ DEĞERİNİ BİLEN BİR BELEDİYEDİR, O PARANIN HALKIN OLDUĞUNU BİLİR”

Yeni dönemde yol yapımı konusunda atağa geçeceklerini duyuran Seçer, “Köy yollarında 2024 yılında, sadece bu yıl 20 kilometrelik bir sathi kaplama projemiz var ve Mayıs ayında Kamaş Caddesi ve Sabahattin Çakmakoğlu Caddesi toplam 3 bin 200 metre yol yapacağız, altyapısıyla beraber. Mersin Büyükşehir Belediyesi iş olsun diye iş yapmaz. Parasının değerini bilen bir belediyedir, o paranın halkın olduğunu bilir. Bunun vebalinin, sorumluluğunun ağır olduğunu bilir. Parasını ona göre harcar, en kaliteli işi yapar, en kaliteli eğitim hizmeti verir, kaliteli gıda kolisi katkısı yapar” diye konuştu.

 

“VATANDAŞIMIN BİR HAYIR DUASI, BİR TEŞEKKÜRÜ TÜM DÜNYA MALINA DEĞER”

CHP Aydıncık Belediye Başkan Adayı Özkan Kılıçarpa ile güzel bir seçim kampanyası yürüteceklerini söyleyen Seçer, “Çok güzel bir kampanya yapacağız ve sonuçta başarılı olacağız. Ben inanıyorum, enerjimiz yüksek. Çok şükür aklımız da izanımız da yerinde. Sağlığımız da iyi, inancımız tam. Halkımızı seviyoruz. İnsanları, insanlığı seviyoruz. Hizmete aşığız. İnsanların teşekkürü, hayır duası bizleri mutlu ediyor. Bu, dünyanın servetinden daha önemli benim için. Vatandaşımın bir hayır duası, bir teşekkürü tüm dünya malına değer. Biz siyasetçiyiz, yöneticiyiz, bunun peşinden gideriz. Büyükşehir’de Vahap Seçer’e Aydıncık ilçe belediye başkanlığında Özkan Kılıçarpa’ya oylarımızı vereceğiz. Onları belediye başkanı yapacağız. Onlar da Aydıncık’a, Mersin’e en güzel hizmetleri yapacak” diye konuştu.

 

KILIÇARPA: “AYRIŞTIRMADAN, KUCAKLAYICI BİR ŞEKİLDE AYDINCIK’I YÖNETECEĞİZ”

Büyükşehir’in desteğiyle Aydıncık’ın yaşamak için tercih edilir hale geleceğini kaydeden CHP Aydıncık Belediye Başkan Adayı Özkan Kılıçarpa, “Aydıncık artık kaderine mahkum değil, Büyükşehir’in bütün olanaklarından faydalanarak çok daha kısa bir sürede daha nezih, sayılır ilçeler arasında olacaktır. Artık çocuklarımız, gençlerimiz Aydıncık’tan gitmek için değil, bütün hayatlarını Aydıncık’ta geçirmek için çaba sarf ediyorlar. Ben bu hayalin çok uzak olduğunu düşünmüyorum. İnanın çok yakın, başaracağız” diyerek, ayrıştırmadan kucaklayıcı bir şekilde Aydıncık’ı yöneteceklerini söyledi.

Konuşmaların ardından Başkan Seçer, ilçe belediye başkan adayları ile birlikte yurttaşları selamladı. Program, merkezin açılışının ardından sona erdi.

 

AYDINCIK ESNAFINDAN SEÇER’E TAM DESTEK: “ESNAF SENİNLE”

Açılış sonrası Aydıncık esnafını ziyaret eden Seçer, gezi boyunca Aydıncık halkının ilgisi ve sevgisiyle karşılaştı. Büyükşehir’in hizmetleri için Seçer’e teşekkür eden Aydıncık esnafı “Yanındayız başkanım. Esnaf seninle” diyerek desteklerini gösterdiler.

31 Mart’tan sonra da yine Büyükşehir Belediye Başkanı olarak Aydıncık’a geleceğini söyleyen Seçer, “Yurttaşımızın her sorununda yanında olmaya ve diğer ilçelerde olduğu gibi Aydıncık’ta da ara vermeden hizmet gerçekleştirmeye devam edeceğiz” diye konuştu. (Haber Merkezi)

reklam