DOLAR
EURO
STERLIN
FRANG
ALTIN
BITCOIN
Mersin Kenti Edebiyat Ödülü’ne Murathan Mungan değer görüldü Mersin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) öncülüğünde 17 yıldır sürdürülen Mersin Kenti Edebiyat Ödülü’ne bu yıl çağdaş edebiyatın usta ismi yazar Murathan Mungan değer görüldü. Mungan’a ödülü, kasım ayında düzenlenecek törenle takdim edilecek. MTSO’nun Türkiye ve Mersin’de edebiyat ilgisini geliştirmek ve ulusal ölçekte bir verime dönüştürüp edebiyat okurlarının dikkatini nitelikli örneklere çekmek üzere düzenlediği Mersin Kenti Edebiyat Ödülü’nün bu yıl 17’ncisi gerçekleştirildi. Türk edebiyatının gelişmesine katkıda bulunan kişileri onurlandırmak, daha yaygın okunmasını sağlamak için MTSO’nun girişimleriyle kent adına verilen Mersin Kenti Edebiyat Ödülü’nün Celal Soycan, Turhan Günay, Metin Cengiz, Yavuz Özdem ve Cemal Sakallı’dan oluşan değerlendirme kurulu, bu yıl yazar Murathan Mungan’ı ödüle değer buldu. “Edebiyat daha güzel bir dünya demektir” MTSO Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Sefa Çakır, konuyla ilgili yaptığı değerlendirmede 17 yıldır aralıksız verilen Mersin Kenti Edebiyat Ödülü’nün Türkiye’de bir kent adına verilen ilk ve tek ödül olduğunu söyledi. Mungan’a bu ödülü kabul ederek Mersin’i onurlandırdığı için tüm Mersinliler adına teşekkür eden Çakır, “Edebiyat daha güzel bir dünya demektir. Kentimizi ve ülkemizi sadece ekonomik anlamda zenginleştirmenin parçası değil, daha bütünsel anlamda yaşanır, adil, huzurlu, saygılı, dürüst bir toplum oluşmasına katkıda bulunacak en önemli şeyin edebiyat, hatta genel anlamda sanat olduğuna olan inancımızla kurumsal hale gelen bu kültürel etkinliğin bir parçası olmaktan onur duyuyoruz” dedi. Mersin Kenti Edebiyat Ödülü 2007’den beri veriliyor Oda olarak ‘Mersin Kenti Edebiyat Ödülü’nün nitelikli, tarafsız, siyaset ve ideolojiler üstü şekilde devam etmesine, odak noktası edebiyat ve Türkçe olması temelinde destek vermeye devam edeceklerini vurgulayan Çakır, kasım ayında yapılacak olan ödül töreninde Mungan’ı Mersin’de konuk etmekten ve Mersinlilerle buluşturmaktan mutluluk duyacaklarını dile getirdi. Mersin Kenti Edebiyat Ödülü’nü 2007 yılında başlatan ve bugüne kadar nitelikli şekilde gelmesine destek olan geçmiş oda yönetimlerine ve başkanlarına, jüri üyelerine ve katkı veren herkese Mersin adına teşekkür eden Çakır, “Edebiyat belki dünyamızı değiştirmeyecek ama bizi değiştirdiğinde eminim dünyamız da daha güzel bir yöne gidecektir. Mersin Ticaret ve Sanayi Odası daha güzel bir dünya adına, daha güzel ve yaşanır bir Mersin adına kültür ve sanata destek vermeye devam edecektir” diye konuştu.
reklam

Tarhan’a geçmiş olsun dileklerini resimlerle ilettiler

Yayınlanma Tarihi : Google News
Tarhan’a geçmiş olsun dileklerini resimlerle ilettiler

Mezitli Belediyesi bünyesinde eğitim veren Bircan Tüfekçioğlu, Enis-Necip Tüyeni ve Mustafa Baysan Çocuk Gündüz Bakımevlerinin minik çocukları yaşadığı Covid-19 sonrası yeniden görevinin başına dönen Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan’a yazdıkları mektup ve yaptıkları resmilerle geçmiş olsun dileklerini iletti. Resimlerinde Başkan Tarhan’ı ve çocuklar için yaptıklarını kendi dünyalarına göre çizen çocuklar, ailelerinin ve öğretmenlerinin yardımıyla da birkaç kelimelik mektupta ‘geçmiş olsun’ dediler. Minikler, öğretmenlerinin aracılığı ile mektuplarını ve resimlerini Başkan Tarhan’a ulaştırdı.

ÇİÇEK ALMAK YERİNE SMA’LI ÇOCUKLARA DESTEK

Mezitli Belediyesi Çocuk Gündüz Bakımevlerinde görev yapan öğretmenler de çok özel bir olaya imza atarak Başkan Tarhan için geçmiş olsun dileklerini iletmek üzere çiçek almak yerine topladıkları bir miktar para ile SMA’lı çocuklara bağışta bulundu. Çiçek için aralarında para topladıklarını ifade eden öğretmenler, “Çiçek almak için para topladık ancak başkanımıza geçmiş olsun dilemek için çok sayıda çiçek geldiğini düşünerek farklı bir sürpriz yapmak istedik. Kendisi de geçtiğimiz haftalarda SMA hastası Yağmur Deniz için bir televizyon programına katılarak yardım toplamaya çalışmıştı. Biz de öğretmenler olarak bundan yola çıktık ve topladığımız paraları SMA’lı Çocuklar Vakfına Bağışladık. Tarafımıza iletilen teşekkür belgesini de Başkanımıza sunduk. Çok daha güzel ve anlamlı oldu” dediler.

“GELECEĞİMİZ EMİN ELLERDE”

Çocukların ve öğretmenlerinin yaptıkları sürprizler karşısında büyük mutluluk yaşadığını ifade eden Başkan Tarhan, “Minik çocuklarımızın gönüllerinden geldiğince çizdikleri resimler ve bir iki kelimelik mektuplar son derece anlamlı ve değeri büyük. Onlara, temiz bir Mezitli ve güzel bir gelecek yaratma çabamızı çok iyi bir şekilde gördüklerini bu küçük sürprizleriyle anlattılar. Bu kadar duyarlı çocuklarımızı görünce ülkemiz için mutlu ve aydınlık bir geleceğin bizleri beklediği sevinerek görüyorum. Güzel yürekleri ile bugün yaşadığımız tüm sıkıntıları aşacaklardır. Ayrıca öğretmenlerimize de duyarlılıkları nedeniyle teşekkür ediyorum. SMA’lı çocuklarımız için küçük de olsa katkı sağladılar” dedi.

reklam