DOLAR
EURO
STERLIN
FRANG
ALTIN
BITCOIN
reklam

“Abdi İpekçi gazeteciliği Türk basını için örnek olmalı”

Yayınlanma Tarihi : Google News
“Abdi İpekçi gazeteciliği Türk basını için örnek olmalı”

Mersin Gazeteciler Cemiyeti(MGC) Başkanı Rüstem Kaya Tepe, ölüm yıldönümünde Abdi İpekçi’yi anarak “Bu topraklar Abdi İpekçi ve onun gibi yürekli gazeteciler gördü. Abdi İpekçi gazeteciliğinin Türkiye basınının içinde bulunduğu bu dönemde tüm gazetecilere örnek olması gerekmektedir” dedi.

Türkiye basın tarihinin öncü isimlerinden Milliyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni ve başyazarı Abdi İpekçi, 1 Şubat 1979 tarihinde düzenlenen suikast sonucu öldürüldü. MGC Başkanı R. Kaya Tepe konu ile ilgili bir mesaj yayımlayarak, Abdi İpekçi gibi gazetecilerin aydınlık bir Türkiye uğruna hayatlarını kaybettiğini vurguladı.

Başkan Tepe mesajında şu ifadelere yer verdi: “1 Şubat 1979 tarihinde uğradığı silahlı saldırı sonucunda hayatını kaybeden Milliyet Gazetesi Başyazarı ve Genel Yayın Müdürü Abdi İpekçi’yi ölümünün 43. yıl dönümünde saygı ile anıyoruz. Ocak ayı Uğur Mumcu, Abdi İpekçi, Çetin Emeç, Ahmet Taner Kışlalı ve daha pek çok gazeteciyi andığımız, Türkiye basını açısından kara sayılacak bir ay ne yazık ki. Düşüncelere olan tahammülsüzlük, karanlıkların aydınlıklara ulaşmasından korkanlar elinde kaleminden başka bir silahı olmayan gazetecileri katlettiler.

Yazılarında Atatürkçülüğü, barışı, basın özgürlüğünü, ülkenin bağımsızlık ve bütünlüğünü savunan Abdi İpekçi; iyi gazeteci nasıl olur sorusuna cevap olarak gösterilecek nitelikteydi. Karanlıkların içerisine gövdesini sokmaktan, o karanlıkları yırtmaktan, bu toplumu aydınlatma görevinden hiç bir zaman vazgeçmedi. Aradan 43 yıl geçmesine rağmen Abdi İpekçi cinayetinin arkasındaki güçler ortaya çıkarılamamıştır. Ve bu durum gazetecilere yönelik saldırıların, suikastların sürmesi noktasında cesaretlendirici bir rol oynamıştır. Bu topraklar Abdi İpekçi ve onun gibi yürekli gazeteciler gördü. Bir ulus bu gazetecileri tanıma şansı buldu. Abdi İpekçi gazeteciliğinin Türkiye basınının içinde bulunduğu bu dönemde tüm gazetecilere örnek olması gerekmektedir. Kimse yalanın peşinden koşmasın, hırsızı, arsızı, yolsuzu herkes bilsin diye Abdi İpekçi gibi gazeteciler hayatlarını kaybettiler. Bundan sonra yeni nesile sizleri anlatmak bizim boynumuzun borcu olsun.”

 

reklam