DOLAR 32,5144 % -0.11
EURO 34,7895 % -0.24
STERLIN 40,4776 % -0.12
FRANG 35,6075 % -0.27
ALTIN 2.428,55 % -0,06
BITCOIN 66.353,02 0.33
reklam

“Bu saldırı hepimize yapıldı”

Yayınlanma Tarihi : Google News
“Bu saldırı hepimize yapıldı”

Mersinli gazeteciler Mersin Haberci gazetesine yönelik yapılan saldırıları kınamak için bir araya geldi. Haberci Gazetesi önünde yapılan açıklamada “Bu sadece Haberci Gazetesi’ne değil Mersin’deki tüm basın kuruluşlarına ve gazetecilere yapılmış bir tehdit ve saldırıdır” ifadesi kullanıldı.

Serhat Can YETİK

Mersin’de 35 yıldır faaliyetini sürdüren Haberci Gazetesi 2 gün boyunca baskı ve saldırılara maruz kaldı. CHP Mersin Gençlik Kolları tarafından gerçekleştirilen yumurtalı ve boyalı saldırıda tehditler sürdürülmüştü. Haberci Gazetesi’nin yalnız olmadığını göstermek için Mersin Gazeteciler Cemiyeti, Türkiye Gazeteciler Federasyonu ve kent gazetecileri bir araya gelerek yapılan saldırıyı kınadı. Mersin Haberci Gazetesi önünde yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“GAZETELERİN HEDEF GÖSTERİLDİĞİ ORTAMDA TOPLUMSAL BARIŞ SAĞLANAMAZ”

“İki gündür güzel kentimiz Mersin’de yaşadıklarımız, demokrasi adına, basın özgürlüğü adına biz gazetecileri derinden üzmüş ve endişelendirmiştir. Kamuoyunun haber alma hakkı için zor şartlarda görev yapan gazeteciler, her dönemde baskılara, fiili veya sözlü saldırılara hedef olmaktadırlar. Ancak unutulmamalıdır ki, demokrasi farklı görüşlere tahammül etme rejimidir. Basın özgürlüğünün olmadığı bir toplumda demokrasiden söz edilemez.

Gazetelerin ve gazetecilerin hedef gösterildiği bir ortamda toplumsal barış sağlanamaz. Düşüncelere olan tahammülsüzlük, karanlıkların aydınlıklara ulaşmasından korkanlar elinde kaleminden başka bir silahı olmayan gazetecileri tarihimizin her döneminde tehdit etmişlerdir.

Hepimiz biliyoruz ki, basın demokratik hayatımızın vazgeçilmez bir unsuru, haber alma ve yayma özgürlüğünün en etkili aracıdır. Basın, tarafsız ve objektif bir biçimde haber ve bilgi akışı sağlayarak toplumu aydınlatma ve doğru bilgilendirme görevi yapmaktadır. Önemli bir kamu hizmeti niteliğindeki bir görevi yerine getirmektedir. Bilgiye, belgeye dayanan gerçekleri gündeme getirmelidir. Aksini iddia edenler için kanunlarımızda itiraz yöntem ve şekilleri açıktır.

“BU VANDALLIK DEMOKRASİYLE ÇELİŞİYOR”

İki gündür bu gazetemiz önünde yaşananlar kabul edilemez bir durumdur, her açıklamasında demokrasiden, insan haklarından, basın özgürlüğünden bahseden bir siyasi partinin gençlik kollarının bu vandallığı yapması tam bir rezalettir. Tam bir çelişkidir.

Basına yönelik saldırılar direkt halkın haber alma ve gerçekleri öğrenme hakkına yönelik saldırılardır. Basın ve düşünce özgürlüğünü benimsemekte zorlanan kişiler gazeteleri ve gazetecileri sürekli hedef göstermekte bu tip saldırılarda önemli rol oynamaktadırlar.

Bu sadece Haberci Gazetesine değil Mersin’deki tüm basın kuruluşlarına ve gazetecilere yapılmış bir tehdit ve saldırıdır. Kent gazetecileri tarihlerinde olduğu gibi geçmişte de, şimdi de ve gelecekte de bu saldırıları tek vücut halinde savuşturup kent hafızasının kirli olan bir yerine yerleştirecektir. Demokrasi ve basın özgürlüğü her zaman galip gelecektir.

“SORUMLULARIN HAK ETTİKLERİ CEZAYI ALMASINI İSTİYORUZ”

Güzel kentimiz Mersin’in bu tip çağ dışı ve demokrasi düşmanı olaylarla gündeme gelmesi son derece üzücüdür. Siyasetçileri ile iş adamları ile sivil toplum temsilcileri ile gazetecileri ile birlik beraberlik ve demokratik bir şekilde gelişen, büyüyen Mersin’i hep birlikte oluşturmalıyız.

Mersin Gazeteciler Cemiyeti yönetim kurulu ve Türkiye Gazeteciler Federasyonu yönetim kurulu olarak, “Haberci Gazetesi” ne yapılan tehdit ve saldırıyı şiddetle kınıyoruz. Yönetimine ve çalışanlarına geçmiş olsun diliyor ve sorumluların hak ettikleri cezayı almasını istiyoruz.”

 

 

 

 

 

reklam